Bezobsługowy NAS

Nie. Nosz cholera czemu tak. Czemu nie może jeden mieć wszystkiego?

1 polubienie

Być może rozwiązaniem dla Ciebie jest customowy NAS. Sam tam sobie wsadzisz co będziesz chciał. Wtedy nie masz ograniczeń.

Ale ja chce ładne małe pudełeczko z ładnym GUI. Nie żadne PC master race. Ten 1019+ ma WSZYSTKO, ale ma 8GB RAMu i to mnie martwi. W sensie ja nie wiem po co w NASie jest ram, ale skoro inne da się rozbudować do 32, to znaczy, ze może być potrzebne więcej. Czy te końcówki 18 i 19 oznaczają rok wprowadzenia? W sensie, ze powinny być jakieś nowe modele w tym roku?

Przecież nigdzie nie napisałem, że się nie przydaje. Przydaje się, a jakże, ale traktowanie jej jako backup to IMHO zbytni optymizm.

Można raz na pół roku, ale jakby mi wcięło np. zdjęcia z jakichś szalonych wakacji życia w egzotycznym kraju albo zdjęcia tego, jak mi się udało idealnie posmarować kromkę chleba nutellą to bym się jednak zdenerwował :slight_smile:

Dlatego też pisałem, że do podstawowych zastosowań nie trzeba koniecznie Synology, dwudyskowy Zyxel kosztuje tyle co jednodyskowy Synology, a robi to samo, tylko dwa razy lepiej :slight_smile:

Moim zdaniem im więcej tym lepiej, ale żeby nie być gołosłownym, załączam wykres potwierdzający to co mówię, dotyczy także backupów :smiley: .

morebetterchart .

3 polubienia

W 1019+ możesz wymienić RAM. Choć też nie wiem do czego by Ci miał służyć

Na to jest rozwiązanie stosowane od lat. Z 2000 zdjęć z wakacji, wybierasz 15 najlepszych, drukujesz i wrzucasz do albumu. Zajrzysz tam równie często co do tych 2000 zdjęć na NASie :slight_smile:

1 polubienie

Aha, a zaraz potem jednocześnie pożar, pad dysku i awaria chmury. I CO WTEDY? :smiley:

Wtedy trza się odstresować i jechać na egzotyczne wakacje

1 polubienie

Znalazłem QNAPy, które maja wszystko, czego chce. Są mega brzydkie i kosztuja tyle, co MacBook Pro, ale sa.
Teraz pozostaje tylko znaleźć jak najrozsadniejszy model, bo i7 to mi chyba nie jest potrzebny. Jest ich tyle, ze na pewno będzie coś za sporo mniejsza kasę.

RAM w dysku NAS jest ważny tylko wtedy, jeśli chcesz dekodować wideo w wysokiej rozdzielczości. Jeśli przy 8GB ram ten 1019+ dekoduje z palcem w nosie wideo 4K, to przez następne 10 lat nie będziesz potrzebował niczego więcej. Nie wypowiem się o zastosowaniach w jakichś specyficznych warunkach, ale z mojego doświadczenia NAS QNAP TS-1253BU-RP-4Gz 12 dyskami 6TB i 16GB ramu ogarnia rejestrowanie dwudziestu kilku kamer 5MP przy 25kl/s, więc normalne domowe zastosowania NAS z 8GB ramu powinien spokojnie ogarnąć.

1 polubienie

Mam Qnapa. Działa. Tyle o nim mogę powiedzieć :slight_smile:

Powodzenia w poszukiwaniach

1 polubienie

Siedziałem nad tym kilka godzin w nocy, jakoś po trzeciej spać poszedłem, ale w końcu znalazłem ideał. Jest wszystkomający, nawet thunderbolta ma. To najtańszy model spełniający wszystkie moje zachcianki, ale nie wydaje mi się, żeby był za słaby, czy coś. Pewnie to i tak overkill.

Mam tylko jedno pytanie. Czy ja mogę zrobić tak, ze włożę sobie do niego teraz 4 albo 6 dysków, a jak mi zacznie brakować miejsca to uzupełnię o takie same do ośmiu i on sobie sam wszystko wykombinuje? Czy jednak muszę od razu wszystkie sloty zapełnić?

Nie musisz wszystkich.

P.S. Są jeszcze takie sloty na dyski, które da zewnętrzne i możesz kablem je spiąć z tym NASem.

1 polubienie

To wiem, ale ja planuje zrobić tak, żebym raczej nieprędko/nigdy nie musiał nic doczepiać. Mysle, ze zrobię tak, ze kupię na początek cztery dyski jakieś wielkie typu 10-12TB i jak za x lat będzie brakować miejsca to po prostu dokupie kolejne cztery, jeśli będą potrzebne. To chyba najrozsądniejsze i najbardziej bezobsługowe rozwiązanie. Chociaż szczerze mówiąc to ciężko mi sobie nawet wyobrazić zapchanie tych 24TB.

2 polubienia

Ja jednego TB nie umiem zapełnić :joy:


:man_shrugging:t2:

2 polubienia

Ogromne pliki? Czy ogrom plików?

Szanuje.

A ja wlasnie planuje wlasny NAS. Zaczelo sie od pomyslu, potem napalilem sie na FreeNAS, Unraid, chwile czytalem o Xpenology, po czym prawdopodobnie stanie na OMV ze SnapRAID i MergerFS.
Oczywicie taki NAS bedzie tak ladny jak obudowa ktora kupie :smiley:
Nikogo oczywiscie nie namawiam na takie rozwiazanie, ale warto wiedziec, ze sa inne drogi.

5-100GB x spora ilość

PS. Polecam na początek przynajmniej 4- dyskowca z 2 dyskami - można go wtedy rozbudować.

1 polubienie