Alternatywa dla iCloud Photos

Mam takie coś, że staram się mieć ważne rzeczy w przynajmniej dwóch miejscach. Wiecie - two is one, one is none. I o ile kopia zapasowa maila jest dla mnie generalnie mało interesująca, z plikami czy notatkami też nie mam za dużo do czynienia (bo nie ma tam niczego co jest krytyczne), to ze zdjęciami robi się problem.

W tym momencie całą bibliotekę zdjęć i filmów (27 tysięcy zdjęć i 900 filmów) trzymam tylko w iCloud. I ja akurat Apple’owi ufam i tak dalej, ale… fajnie byłoby mieć gdzieś jakiś backup tego wszystkiego, na wszelki wypadek.

Myślałem nad Nextcloudem, ale ich aplikacja do uploadowania jest beznadziejna. Zastanawiałem się nad Google Photos - bo tutaj aplikacja jest wyborna, nawet jakbym miał płacić tych parę złotych miesięcznie, to będzie git. To jednak Google i nie wiadomo czy nie wymyślą czegoś typu “od dziś tylko Androidy mogą widzieć te foty” albo po prostu zamkną Google Photos w cholerę (dobra, jak biorą za to kasę, to może jednak nie?).

Ale szukam alternatyw, może macie jakieś fajne sposoby na backup zdjęć i filmów z iCloud? Worst case scenario - wbijam w Google Photos. Ale może nie trzeba? Może jest coś lepszego?

2 polubienia

Moja żona backup ma na Google photos natomiast ja używam onedrive.

2 polubienia

A musi być w chmurze? Nie wolałbyś na NASa?

No właśnie wolałbym w chmurze (potencjalnie swojej) niż na NASie, bo chcę żeby kopia zapasowa robiła się wszędzie, nie tylko w domu

1 polubienie

No to ja bym się nie zastanawiał tylko szedł w Google Photos.

Ale to możesz chyba ustawić sobie tak żeby Ci backup się robił przez internet do NASa, gdziekolwiek jesteś. Tylko musisz mieć stałe IP, ale to nie jest wielki problem (DDNS i Hyperbackup powinno zadziałać)

2 polubienia

Ja również mam onedrive i polecam.

Jeśli zależy Ci na ładnej prezentacji zdjęć to Google Photos jest super. Natomiast OneDrive jest tańszy, zwłaszcza jeśli masz subskrypcję Office 365 i również bardzo niezawodny.
Google ma łatwiejsze udostępnianie albumów innym osobom, w OneDrive w sumie udostępniasz folder i wygląda to dokładnie jak folder.

Ja używam hybrydy NAS + OneDrive + iCloud. Zgrywam na iCloud z iPhone’a, na NAS’a z komputerów, a synology robi synchronizację w obie strony z iCloud i OneDrive. Na koniec dnia mam szybki dostęp do zdjęć w sieci domowej oraz poza w iCloud i Onedrive.
Jedno czego brakuje, to tego w czym google photos jest najlepsze, czyli wyszukiwania zdjęć po obiektach, osobach, etc. (wiem, iCloud to ma, Onedrive też próbuje, ale nadal dalekie jest to od tego co potrafi Google).

EDIT: Ok, zweryfikowałem jeszcze, i mała poprawka, tylko onedrive jest w obie strony, iCloud synchronizuje się poprzez Maca z Synology i potem NAS robi synchro z OneDrive’em… :slight_smile: Zapomniałem, że to tak działa :smiley:

1 polubienie

To jest super, uwielbiam tę opcję. Mam w swoim katalogu osoby i zwierzęta powiązane imieniem bądź kontaktem. Mogę sobie wybierać kogo chcę na zdjęciach, wybierać czy ma być to selfie itd. No i wyszukiwanie obiektów jest magiczne.

Ja używam Syncthing i synchronizuję zdjęcia i filmy z NASem, kompem, i VPS-em. Działa dobrze, można wgl o tym nie myśleć. Bazę KeppassX-a też tym synchronizuję

4 polubienia

U mnie to wygląda tak, że wszystkie zdjęcia jakie robię (głównie telefonem) z automatu lądują w iCloud. Dodatkowo wszystkie zdjęcia codziennie trafiają na mojego NASa za pośrednictwiem apki PhotoSync (link ‎PhotoSync – transfer photos on the App Store) + dodatkowo cały folder z ważnymi dla mnie plikami z NASa także raz dziennie jest synchronizowany z Google Drive.
Do tego NAS robi snapshoty poola gdzie trzymam wszystkie swoje dokumenty/fotki/wideo itd co 6 godzin i przetrzymuje je przez 2 tygodnie. Także jeśli coś usunę jestem w stanie to odzyskać.

2 polubienia

To ma opcję backupu bezpośrednio do Backblaze, chyba rozwiązuje to mój problem :smiley:

Spoźniłem się pewnie, ale jest jeszcze Dropbox.

1 polubienie

Amazon photos?

Nie musisz mieć stałego IP ani nic na NAS otwierać portów na świat - w takim np. Synology robisz to przez proxy u nich z dowolnego miejsca w internernecie (https://${nazwa}.quickconnect.to).

PS. A apka synchronizująca fotki/filmy z automaty to np. Synology Photos - z wyglądu jak Google Photos tylko wiadomo, ciut mniej możliwości (ale twarze ropoznaje, obsługuje sharowanie fotek i katalogów i kilka innych).

1 polubienie

No ma. I kilka innych usług tez obsługuje także powinno się nadać.
Poza tym można ustawić, ze Backup uruchomi się po podłączeniu ładowarki.

A widziałeś to o czym mówili w przed przed ostatnim ATP? Jest jakiś projekt na github który robi Ci backup iCloud photos w dowolne miejsce na dysku. Czy to lokalnym czy NAS. Ja jestem zbyt zerowym kucem żeby się tym zająć, ale brzmi dobrze.

2 polubienia

Ja używam pCloud oraz Nextcloud. Przeglądarka zdjęć w pCloud praktycznie nie istnieje, działa słabo, ale mam po prostu backup zdjęć bez żadnej kompresji. Do wygodnego przeglądania mam własną instancję Nextclouda. W Nextcloud 25 pojawiło się sporo ułatwień dla modułu Photos, można nawet włączyć wyszukiwanie zdjęć po obiektach, które są na tych fotografiach. Aktualnie jednak jest pewien bug i udostępnianie albumów linkiem działa nieprawidłowo - liczę na fix.

1 polubienie

Nawet jakby chciał porty otwierać, to nie musi mieć stałego IP.

Nie zamkną nigdy google photos. Tyle darmowej wiedzy dla ich uczących się maszynek, że z tego po prostu nie da się zrezygnować.

1 polubienie