🤖 AI, ChatGPT, Mid Journey itp

Czy możemy mieć jeden temat na śledzenie nowości w dziedzinie AI? Czuje ze bardzo dużo się dzieje, a nie każdy ma czas śledzić nowe źródła.

Ja zacznę od nowych możliwości Adobe Firefly - crazy!

5 polubień

Ja w sumie to nie wiem czy wszyscy maja, czy nie, ale mam dostęp do tego barda, jak ktoś nie ma i chce żeby coś sprawdzić to służę pomocą. Bo coś gdzie czytałem, ze na początku tylko US miało być.

No ja właśnie chciałem sobie wygenerować w Midjourney post-apokaliptyczny plakat Łodzi ale niestety za darmo się nie dało… zbiorę sobie chyba zestaw przypadków testowych i wykupię usługę premium na miesiąc. To może być ciekawe!

W ogóle to chciałbym powiedzieć, że jestem mocno podjarany tym, że na naszych oczach dzieje się rewolucja. Tak… uważam to za rewolucję. Chat GPT (wypas! używam), generowanie obrazków… wspaniałe rzeczy jeśli dobrze będziemy z nich korzystać.
Widziałem jak rodzi się internet, widziałem początki smartfonów, widziałem na czacie walentynki @piotrek69 i @Tadek . Z zaciekawieniem czekam na rozwój tej technologii.

6 polubień

mindjourney jest na discordzie za free kanał - piszesz co kcesz i robi:)

No jest za free ale ja za każdym razem gdy próbuje to pisze ze wszystkie resources wykorzystane, tak z bez premium się nie obejdzie.

1 polubienie

No tak, ale napisał mi, że jest przeciążenie i za friko to mogę sobie w majtach pogrzebać.

3 polubienia

Również. I pamiętam, w jakich bólach i jak powoli się to rodziło. Poza tym smartfon to tak naprawdę poręczniejsza wersja laptopa z wifi. Rewolucją w przypadku smartfona jest jego duża dostępność (w porównaniu np. właśnie z laptopami kiedyś).

Również tak uważam. I ta rewolucja ma ogromne tempo. Dziś jeszcze wciąż AI głównie wspomaga wielu grafików i osób przetwarzających tekst (urzędników, asystentów), ale - co widać na filmiku powyższym - w zasadzie z dnia na dzień może zacząć ich zastępować. Tylko nie wiadomo, czy ten dzień nastąpi za miesiąc czy za pół roku. Notabene osoby, które zainwestowały w AI rozwijające się wolniej, chcą, aby wstrzymać rozwój technologii na pół roku :laughing:

Nowe wiadomości pojawiają się w zasadzie z dnia na dzień. Dziś w tym filmiku (od 11:00) pokazano, jak jakiś koleś w jeden dzień zrobił sobie instancję AI, która tworzyła zdjęcia Obamy w dowolnych sceneriach. Twórca tego narzędzia stwierdził, że za kilka lat na różnych instagramach praktycznie wszystkie zdjęcia będą tworzone przez AI. (Jestem pewien, że w przypadku zdjęć i filmów z czasem powstanie certyfikat poświadczający autentyczność zdjęcia pochodzącego prosto z matrycy, tak jak teraz kłódka w przeglądarce potwierdza szyfrowanie połączenia. To swoją drogą wyeliminuje też kwestię filtrów, które bywają zmorą instagramów od wielu lat już. No ale ile powstanie w międzyczasie fejków i ilu ludzi się na nie nabierze, to już inna sprawa.)

Nie podejmuję się już prognozowania zawodów, które zostaną zastąpione, ale po fali memów związanych z AI mającego zastąpić programistów, tutaj podchody mają miejsce w stronę sekretarek, asystentów i różnego rodzaju korpo-excelowypełniaczy i analityków. Kwestia obudowania takiego Chata GPT-4 w jakiś sprawniejszy interfejs niż czat, plus komendy głosowe i plus jakaś doza samodzielnego działania jak np. odpisywania na maile i taka usługa będzie w wersji 1.0 lepsza jeśli chodzi o działania przy komputerze, niż większość sekretarek.

W każdym razie jako osoba śledząca nowinki technologiczne od lat nie miałem “efektu wow”, gdy tymczasem od premiery Midjourney i pochodnych miałem uczucie oszołomienia technologią wiele razy.

3 polubienia

Jestem za połączeniem tematów, sam jeden stworzyłem, to można połączyć.
Co do ai to nie jestem takim optymistą. Jesteśmy w fazie zachwytu, ale z czasem się nam to opatrzy, wejdzie do codzienności i tyle. Na pewno sporo się zmieni, część zawodów zniknie, a w części będzie łatwiej. Ktoś kto pisze że sekretarkę zastąpi ai - nie wie co pisze, nigdy nie miał lub nie był sekretarką, lub nie widział jaką wykonuje pracę. A wbrew pozorom jest to dosyć często twórcza praca ciężka do automatyzacji. No i kto chciałby sekretarkę, która jak czegoś nie wie, to zmyśla?

7 polubień

Chyba nietrudno zauważyć, że to nie ktoś, tylko ja, komu odpowiadasz, ale mnie nie zawołałeś - przynajmniej wcześniej też bym się też pośmiał z tego samoośmieszenia.

Biuro mojej firmy istniało przez ponad 10 lat i przez prawie cały ten okres pracowała tam (m.in.) sekretarka.

Sekretarka zmyśla od pierwszego dnia pracy “szefa nie ma, przekażę wiadomość”. Może poużywał byś trochę czata GPT zanim zaczniesz znowu pisać takie bzdury, bo widziałeś mema albo filmik, że AI kłamie - poza “szefa nie ma” sekretarka nie ma możliwości skłamać w jakiejkolwiek istotnej sprawie.

1 polubienie

Oho, widzę że dotknalem czułego punktu. Bawiłem się trochę chat gpt stąd mam taką opinię. Po początkowym zachwycie widać liczne wady. To jest moje zdanie, a nie prawda uniwersalna.

Zapytajcie czat GPT co łączy Jamesa Bonda i Szpiega z Krainy Deszczowców.

Dla mnie „inteligencja” w AI to jedno z większych nadużyć naszych czasów.

Bing:

U mnie jeszcze inaczej :slight_smile:

1 polubienie

Szach mat.

2 polubienia

mowilem ze zmysla :rofl:

Bing z suwakiem ustawionym na creative, co ma znaczenie przy bardziej abstrakcyjnych pytaniach:

1 polubienie

No to Creative

Pytanie: co łączy Konrada Wallenroda, Jamesa Bonda i Szpiega z Krainy Deszczowców?

Odpowiedź:

Jako źródło informacji o Tadeuszu Chciuk-Celcie podaje ten link (odnośnik nr 3 w powyższym screenshocie)

Zmyśla jako złoto. Nie kwestionuję przydatności tego narzędzia, ale dyskusje o tym, że zyska świadomość i przejmie władzę nad światem uważam za mocno przedwczesne.

5 polubień

No tak, faktycznie u Włochów z czatem nie pogadasz…
W ogóle im tego nie zazdroszczę.