#495 - Pryncypały

Originally published at: #495 – Pryncypały – YesWas | Podcast

Skorzystaj z naszego specjalnego linka ( https://zen.ai/yeswaspod ) żeby zgarnąć 12% zniżki na blendjet.com. Zniżka będzie naliczona w koszyku!

YouTube: https://youtu.be/EyXhLladLsU

Linki:

– Citizen Four: https://www.youtube.com/watch?v=1CVs6-epA1o

– Cyrk się otworzył: https://www.youtube.com/watch?v=KKzVo95AiY4

– Czy Yoda był Żydem? https://www.youtube.com/watch?v=bYRYHLUNEs4

– Kys nie jest już kandydatem: https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-mlodziezowe-slowo-roku-2023-kys-znika-z-finalowej-dwudziestk,nId,7154855#crp_state=1

– !!! Wąsaczowe Secret Santa !!! https://forum.yeswas.pl/t/iv-edycja-wasaczowego-secret-santa-2023/7171

– Nowy CEO Apple: https://x.com/RjeyTech/status/1725226153894436955?s=20

– iMessage i RCS: https://appleinsider.com/articles/23/11/16/apples-flavor-of-rcs-wont-support-googles-end-to-end-encryption-extension

– Nothing Chats: https://pl.nothing.tech/pages/nothing-chats

– ControlD Teleport: https://controld.com/teleport

– Zarchiwizowana Polska Pizza: https://web.archive.org/web/20231117143351/https://odkrywczamama.blogspot.com/2013/06/pizza-domowa-pizza-po-polsku-pizza.html

– Mela: https://mela.recipes/

Natomiast jeśli chcecie zacząć z całym Fediverse/Mastodonem:

– Nasza instancja: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://wspanialy.eu

– ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Link do profilu Pawła⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠: https://wspanialy.eu/@pawel

– ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Link do profilu Wojtka⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠: https://social.lol/@wojtek

Zostań mecenasem naszego podcastu. Już od 15 zł lub 3$ odblokuj dostęp do półodcinków After Dark dostępnych tylko dla Patronów. Kliknij tu (⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.patreon.com/ywp⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠) i wspieraj redakcję Yes Was.

Potrzebujesz maila albo VPN? Polecamy: Fastmail – ⁠⁠https://bit.ly/FastmailYWP⁠⁠⁠⁠, Surfshark – ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://surfshark.deals/yeswas⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.

Porozmawiaj z nami i naszą cudowną społecznością na forum Yes Was Podcast (⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://forum.yeswas.pl⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠).

Możesz być z nami w kontakcie także na grupie na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Telegramie⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠: https://yeswas.club

(00:28) Idziemy po pińcet

(2:04) Snowdenizm

(7:33) Inba w Sejmie

(11:41) Młodzieżowe słowo roku

(14:16) Wąsowe Secret Santa!

(16:17) iMessage, RCS i Nothing chats

(30:55) ControlD

(36:22) Obsidian

(45:48) Mela

(54:21) After Daaaark

(55:21) Outro BMC

3 polubienia

Teleport w Control D działa bardzo dobrze, ale trzeba pamiętać, że nie zastępuje VPNa. Do kupienia czegoś z oszukanej lokalizacji, czy streamingu jest idelane, ale shady rzeczy bym z tym nie robił. We wspomnianym w innym wątku pakiecie z SS można kupić “Full Control” za $10 za rok za zawsze.

1 polubienie

Dziękuję za polecenie aplikacji Mela!

2 polubienia

Po przesłuchaniu, musiałem zrobić Polską pizzę. Smak dzieciństwa :smiley:

A apropo iMessage na nothingphone, to takie nie zbyt to bezpieczne

1 polubienie

Ja bym powiedział tak… trochę sobie sami zaprzeczyliście ;).
Była mowa o jakimś tam iMessage i udostępnieniu własnego Apple ID gdzieś, i że to niebezpieczne i tak dalej. Pełna zgoda.
Ale równocześnie chyba w poprzednim Podcaście zarekomendowaliście AdGuard, który to filtruje ruch i który to oferuję filtrowanie ruchu HTTPS poprzed podstawienie (o zgrozo!) certyfikatu aby móc sobie patrzeć co leci po HTTPS… men in the middle jak się patrzy.

3 polubienia

Małe porównanie Mela do starej Papryki
Mela może jest ładna, ale na razie nijak nie umywa się do Papryki.
Co potrafi Papryka a czego nie robi Mela:

  1. Skalowanie w kalendarzu co 1/4 (niby pierdołka, ale przy zużyciu energetycznym 3/4 żony do mnie idealnie tworzy się odpowiednia ilość składników).

  2. Mela nie wyszukuje w kalendarzu po kategoriach dań, prze co nie ma możliwości dodania jako śniadania tylko ustalonej kategorii “śniadania”. Przez to musze przeskakiwać do danej kategorii w przepisach. Oczywiście można dodać poszczególne danie z danej kategorii bezpośrednio do kalendarza (za to plus, Papryka też to robi).

  3. Kalendarz w Mela jest bardzo mocno ograniczony, prócz informacji co mam do jedzenia w danym dniu nic nie można z nim zrobić. W Papryce można zmienić ilość przepisu x2 w danym dniu i kalendarz to zapisuje.

  4. Kalendarz w Papryce pozwala kopiować żale dni jak i tygodnie gotowych zestawów przepisów.

  5. Z kalendarza w papryce mogę wyeksportować skumulowaną listę zakupów z całego np. tygodnia i to do tego w skali 1 i 3/4.

  6. Poszczególne zakupy w Papryce mają swoje uliczki, więc po przygotowaniu listy zakupów nie muszę błądzić po sklepie.

I to chyba tyle z najważniejszych dla mnie elementów. Jak Mela dojdzie do tego etapu to się przesiądę. Na razie to nie najlepiej wydane pieniądze na appkę. Sorry chłopaki @pawelorzech @6ghost9 nie “przepisaliście się” z polecajką. :wink:

1 polubienie

Czy jest w stanie ktokolwiek sprawdzić czy Teleport działa na Android TV typu nVidia Shield?

Edit
A shit, rozumiem, ze wersja z SS nie daje tej opcji?

Daje, ale za $10 za rok. Po zakupie możesz zmienić plan za tę kwotę. Haczyk jest tylko taki, że te 5 lat ci znika i płacisz co rok tą dychę. Jeśli utrzymasz subskrypcję przez 5 lat to i tak ostatecznie zapłacisz $18 za rok, a nie $40.

U mnie na Android TV działa z ustawionym DNS-over-TLS (config)

Sugerowałbym jednak zacząć od triala (nie trzeba zakładać nowego konta żeby skorzystać z kodu z SS), gdyby miało się okazać że u ciebie jednak nie działa

Oczywiście każdy niech korzysta z takich narzędzi jakie im pasują - ja w Paprikę nigdy nie wszedłem aż tak głęboko jak Ty i mnie (trochę jak Evernote) przerażała swoim skomplikowaniem. A Mela jest taka prosta w gruncie rzeczy i to mi się w niej spodobało na pierwszy rzut oka. :wink:

Trial chyba nie daje mozliwosci sprawdzenia teleport.

Edit:

Wykupilem za $4, Disny+, Amazon i Sky showtime dziala, hbo niestety nie.

Jak tak słucham o tych apkach, projektach w necie, problemach ludzi o których nie miałem pojęcia, to czasem wydaje mi się, że mieszkam w jaskini i wykorzystuję jakieś 2,137 % możliwości telefonu i internetu w ogóle.

1 polubienie

i bardzo dobrze! Korzystaj ile potrzebujesz a nie ile można. To jest zbiorowy umysł większości ludzkości. Sam tego nie ogarniesz :slight_smile:

już z samego szukania rozwiązań można robić profesurę i nie znaleźć nigdy czasu na faktycznie wykorzystanie tego idealnego narzędzia.

bierz ile trzeba i #technologicznynomad

2 polubienia

To jeszcze przepis na Chili con carne poprosim :slight_smile: