#355 - Mamy forum i Patreona

Ten odcinek bardzo mi sie podobal, choc ilosc bledow w czesci o Raspbery wymagalaby chyba odcinka-suplementu. Nie kupujcie prosze Rpi 3, jest moze troszke tanszy, ale RPi 4 do 3 to jak M1 w stosunku do prockow Intela :slight_smile: - 4ki nie uzywaja 40nm tylko 28nm, stad giganytyczny postep. https://pclab.pl/news81128.html choc mozna sobie tylko wyobrzic jak by Rpi w 5nm smigalo.
Jest tez wersja Rpi4 z 8GB - a nie bylo o tym ani slowa - a jest to wersja najbardziej przyszlosciowa
Raspberry jako NAS - to bylo piekne plywanie w temacie :smiley: osobny Rpi dla kazdego dysku - szacun za pomyslowosc, ale nie, to tak nie dziala. Do Rpi podpiac mozna huba i dowolna(?) ilosc dyskow USB . Natomiast Rpi sie “stackuje” aby zrobic klaster. Czesto uzywa sie do tego Rpi Hat ktore lacza wiele Rpi bez kabli (za pomoca Hat czyli plytki Raspberry Pi HATs, pHATS & GPIO | The Pi Hut) albo wrecz uzywa sie speecjalny wersji Rpi GitHub - geerlingguy/turing-pi-cluster: DEPRECATED - Turing Pi cluster configuration for Raspberry Pi Compute Modules
Czasem takie “Haty” maja dodatkowe wejscia jak np SATA

12 polubień

A propos bana dla Trumpa, to ostatni odcinek podcastu Tygodnika Powszechnego jest temu poświęcony:

PodKast? Serio? :wink:

Taki fonetyczny zapis jest spoko, w ogóle mi nie przeszkadza

2 polubienia

Mnie też nie. Można posłuchać o Trampie i SZA :rofl:

Nie mówię o nazwach własnych, chociaż z tym w języku polskim mamy niezły pierdolnik.

Okej, tylko sobie żartuję :slightly_smiling_face:

Nadrobiłem zaległości.

TFU LEWACTWO :heart:

1 polubienie

Mac użyje tyle pamięci, ile mu dasz. To nie jest tak, że jak w danym momencie 8GB nie wchodzi na swapa, to przy 16GB miałbyś 8+ nieużywanych.
Komputer z 16-ką będzie szybszy dziś i przede wszystkim szybszy za pare lat.
Bierz 16GB i się nie zastanawiaj. Różnica w cenie jest pomijalna przy tej klasy komputerze.

3 polubienia

Chyba wolę: audycja lub słuchowisko niż PodKast. :grin:

A co do samej zawartości to się nie wypowiadam bo nie chce żeby się zaraz bany posypały. :upside_down_face:

Ja też, jako frankofil, wolę “soupe” i “salade” ale muszę przeżyć ten fonetyczny zapis angielski :wink:

3 polubienia

słuchowisko to trochę co innego, nie każdy podcast jest słuchowiskiem, chociaż może nim być
audycja prędzej

1 polubienie

“słuchowisko” :heart:

Nie słyszałem tego określenia ze 30 lat lekko.

4 polubienia

Zawsze można „dalwid” zamiast „telewizor”.

3 polubienia

wydawać by się mogło, że “słuchowisko” wyszło z użycia mniej więcej w tym samym czasie co “chyżo” i “muszkiet” :smiley:

Było kiedyś takie słuchowisko “W Jezioranach”. Moja babcia tego słuchała :smiley:

A podkast kojarzy mi się z Outkast więc spoko :smiley:

1 polubienie

Mierzi mnie kiedy widzę jak ludzie wycierają nogi ręcznikiem. Skąd się wzięła nazwa „ręcznik”. Od nóg!?
Rant ouwer (euwa jak ktoś woli angielski akcent).

Ja ostatnie wzmianki o słuchowisku widziałem w korespondencji Konopnickiej z Żeromskim.

1 polubienie

:heart:

Czy jak kto woli czerwonej komunistki z zaciętym socjalistą. Dziś pewnie zgodnie jebali by PiS i Konfederację

Moje królestwo nie jest z tego świata.*

*Czytaj: nie interesuję się bieżącą polityką.

1 polubienie

A niebieżącą? Czy znajdzie Pan chwilę, żeby porozmawiać o naszym zbawcy, Churchillu?