#355 - Mamy forum i Patreona

Originally published at: #355 – Mamy forum i Patreona – YesWas | Podcast

Zostań naszym patronem, wesprzyj YesWas | Podcast!

To był Paweł i Wojtek z YesWas. Dostawaj powiadomienia o najnowszych odcinkach na: Twitterze, Facebooku lub dołącz do naszego forum albo grupy na Telegramie.

Identyfikacja wizualna: Antoni Kwiatkowski
Intro: Breakmaster Cylinder

Do usłyszenia za tydzień!

4 polubienia

zapraszaj działaczkę Razem do podcastu
nigdy nie wybrzmiało jakie mamy poglądy

Tak było (ang. yes was)

11 polubień

usuń spacje po memicznych, bo ci zrobiło cytat

No nie mam nic do powiedzenia no nie

1 polubienie

Gdzie to forum i czemu ja o nim nie wiem?

7 polubień

Witam chyba nie wiem

No i @pawelorzech ukradł mi pomysł z Minecraft-em dla wąsatych. :stuck_out_tongue_winking_eye:

@pawelorzech liczyłeś ile wyjdzie Ci B2? Bo skoro i tak masz tam desktop na ty RPi400? To mógłbyś użyć po prostu Backblaze dla zwykłych ludzi z unlimited storage.

Co do drugiej części podcastu to się lepiej nie będę wypowiadał bo jeszcze bany się posypią. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ja mam inny wątek do poruszenia - mówicie, że MBA na M1 tylko z 512GB SSD. Przesiadam się z windy i nie mam doświadczenia z macOS - czy jest dużo śmieci software’owych, które zabierają miejsce czy polecacie czysto z powodu “im więcej, tym lepiej”?

To drugie. 256 wystarczy. Raczej :slight_smile:

1 polubienie

To drugie, ale weź też troszeczkę pod uwagę, że jeśli będziesz chciał się w emulowanie Windowsa bawić, to trochę miejsca trzeba będzie na to wygospodarować dodatkowo.

Oczywiście jak już pojawi się dostępna wersja Win na M1 :slight_smile:
A co do przestrzeni to nigdy jej za wiele. Ja mam teraz 512 na Intelu i mocno żałuję, że nie jest to 1TB, a najlepiej dwa. Nie dość, że trzymam bibliotekę iCloud Photo offline to mam kilka maszyn wirtualnych.

Maszyny wirtualne do programowania? Nie łatwiej dockeryzowac?

Testy wdrożeniowe na końcówkach klienckich, “tego nie zdkockeryzujesz” :slight_smile:

Windowsa poza windowsem nie zdockeryzujesz afaik, sam się kiedyś na tym przejechałem mając nadzieję, że nie będę nawet VM potrzebował

1 polubienie

Tak na marginesie, korzysta ktoś z podstawowego modelu MBA z M1? Opłaca się dopłacać za dodatkowy RAM?

@AndrzejKotarski ma wersje z więcej ramu i mówił, że “na teraz” pewno 8GB by starczyło, ale lepiej być futureproof. Bo o ile dysk można sobie dokupić jakiś zewnętrzny, tak zewnętrznego ramu się nie dołoży

4 polubienia

Idę tą samą logiką i dlatego czekam na dostawę wersji 16GB w space grey :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Już teraz bierze z pamięci 9-10 RAM, a nie ma jakiś miliarda zadań. Na pewno ogarnąłby je i z 8GB. Więc na pewno jest mu lżej, nie korzysta tak z zasobów SSD i może na większym luzie obsłużyć wszystko co mu powiem. Na razie komputer bez wad.

2 polubienia

Tylko czy do takiego codziennego korzystania z MBA potrzebne jest dodatkowe 8MB RAMu? Jeśli, mega upraszczając, MacBook z M1 to taki iPhone na sterydach, to czy jest sens podbijać RAM biorąc pod uwagę, że pierwsza wersja SE jeszcze w zeszłym roku moim znajomym śmigała całkiem nieźle (co swoją drogą było głównym argumentem do przesiadki).

Jeśli tylko cię stać to zawsze warto mieć więcej pamięci. Zawsze.

1 polubienie