#306 - SIRI MÓWI PO POLSKU?!

Originally published at: #306 – SIRI MÓWI PO POLSKU?! – YesWas | Podcast

Zostań naszym patronem i wesprzyj Yes Was Podcast!

To był Paweł i Wojtek z YesWas. Dostawaj powiadomienia o najnowszych odcinkach na: Twitterze, Facebooku lub dołącz do naszego forum albo grupy na Telegramie.

Identyfikacja wizualna: Antoni Kwiatkowski
Intro: Breakmaster Cylinder

Do usłyszenia za tydzień!

Podcast: Play in new window | Download (Duration: 1:05:35 — 54.7MB)

Subscribe: Apple Podcasts | Android | Google Podcasts | TuneIn | Spotify | RSS

7 polubień

Doceniam FU @pawelorzech.
PS: Infuse łączy się z plexem.

2 polubienia

“Każde dane mogą dać nam informacje” ~ @6ghost9 2020

9 polubień

Spoko, @6ghost9, Twój sekret jest naszym sekretem. :innocent:

2 polubienia

Z tym gościem od telefonów w wózeczku…
Widzalem ten News w kilku źródłach ale… przecież taki sam efekt to 2 pełne autobusy ( albo jeden miejski)- też ok 100 urządzeń

Oznaczało by to, że na G Maps wszystkie ulice z autobusami były by zapchane
Hmm?

2 polubienia

Gdyby autobus poruszał się z prędkością tego gościa z wózkiem, to tak, bo to by oznaczało korek. To nie chodzi o sama ilość urządzeń, a o ilość urządzeń poruszających się wolno.

1 polubienie

Tłum ludzi idących chodnikiem?

2 polubienia

@pawelorzech to może jakiś inny kraj? US? Polecam Singapur :slight_smile:

1 polubienie

@6ghost9 kupujesz zwykłą przejściówkę thunderbolt 2 do displayPort i masz 4K @ 60Hz. Nie ma co próbować odpalić 5K bo faktycznie na tym macu jest to możliwe, ale musiałbyś się teraz trudzić (trzeba by wykorzystać 2 kable TB2 do podłączenia, ale tylko niektóre monitory to wspierają, więc zlej to i leć z 4K). Do Maca pro chyba możesz podłączyć kilka takich monitorów (jestem pewny co do tego, że >= 3 sztuki).

P.S. odpuść temat TB2 → HDMI bo to jest loteria granicząca z frustracją.

Tu np taki kabelek
https://allegro.pl/oferta/kabel-adapter-thunderbolt-do-displayport-pozla-4k-8592890139?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Komputery&ev_adgr=Akcesoria+(Laptop,+PC)&gclid=Cj0KCQiApt_xBRDxARIsAAMUMu9O2GdOj8O0hc120BU-xAzrDSX9qiPFX0bTW1SSrjMTzqKWAJpsv8saAh20EALw_wcB

4 polubienia

Kurcze, dokładnie takiej rady szukałem! Ktoś mi na TT podrzucił monitor za prawie 4K złotówek, ale znowu - za dobry ten monitor jest na moje potrzeby i wolałbym jednak nie szaleć z budżetem.

To też nie jest nic pilnego, ale będę przynajmniej wiedział, że jak szukać to po prostu przejścióweczka Thunderbolt2 na DisplayPort i już później monitor 4K @ 60Hz i temat zamknięty. :stuck_out_tongue:

Dobrze, że jesteście mordeczki!

4 polubienia

jedna uwaga/prośba ogólna - nie ozywajcie zwrotu pieniążki jak mówicie o kasie - to są pieniądze, dolores, funciaki, ojro kapusta, szmalec etc. pieniążki to takie malutkie są z plastiku dla dzieci do zabawy:)

2 polubienia

pieniążki, pieniążki, pieniążki kochanie, tylko pieniążki zarabiam, tylko pieniążki wydaję :slight_smile:

O pieniądzach zacznę mówić jak do nich dojdę, na razie kwoty wskazują na pieniążki :smiley:

4 polubienia

Odnośnie sprawy z GPS.
Myślę, że da się to spokojnie ogarnąć i być może to Google ma już w części.

  1. Rating. Punktacja wiarygodności za to ile jednocześnie i jakich sposobów lokalizacji używa urządzenie (GPS - dokładność do kilkunastu metrów, WiFi, stacja bazowa - dokładność do kilku metrów).
  2. Statystyka. Jeśli dobrze rozumiem to w statystyce odrzuca się duże odchyły. Dla potrzeb sprawdzenia wiarygodności informacji o korku moglibyśmy odrzucać wyniki urządzeń znajdujących się bardzo blisko siebie. Na odcinku 200 metrów możemy na przykład brać pod uwagę zgłoszenia tylko z co 20 metra.
  3. Akcelerometr. Gdyby użyli danych z akcelerometru to by zauważyli, że wszystkie urządzenia w wózku zachowują się tak samo lub podobnie to znaczy mają takie same przyspieszenie w tych samych osiach.

Generalnie to mi przychodzi do głowy. Myślę, że ML mógłby to opędzić jeszcze lepiej.
Zapewne Goggle ma to na uwadze, żeby nikt bez ich zgody nie manipulował wynikami bo od tego zależy ich biznes. Więc taki test należałoby powtórzyć wielokornie aby zobaczyć czy rzeczywiście tak dobrze działa.

2 polubienia

Przecież Android wie, kto chodzi, kto biegnie, a kto ma telefon w kieszeni i się nie rusza. To dosyć jasne że odrzucają pieszych na starcie.

2 polubienia

Na dobra sprawę piesi tez mogą wskazywać że będzie spowolnienie typu dłużej będą przechodzić przez pasy itd. Wiec też ma jakas wartość ta informacja.

1 polubienie

W punkt.

Jako programista myślałem o tym zagadnieniu, gdy natknąłem się na to wideo oraz podczas rozmowy w podcaście. Nadrzędną zasadą w takiej sytuacji byłoby nieodrzucanie anomalii, chociaż przypisywanie wzorcom wyższego priorytetu. Wzorcem w wielu miejscach jest uwzględnianie tłumu pieszych.

Można mnożyć wyjątki, ktoś powyżej wspomniał o autobusie. Jeśli chodzi o jadący w małym korku autobus, można pobierać dane z innych pojazdów poruszających się w tym samym tempie.

Jeśli chodzi o dokładność GPS, to warto mieć na uwadze, że Google może brać pod uwagę średnią lub medianę. I wtedy (odpowiedni) algorytm zauważy to jako “plamę” wielu komórek w jednym miejscu. Tak, jak może zdarzyć się np. z zepsutym autobusem, który się zatrzymuje, ale także może powodować korek.

Tak czy inaczej, kolesiowi udało się “stweakować” algorytm.

Przyjmijmy inną wersję. Autobus pełen turystów jedzie przez most, przewodnik opowiada im o historii, kierowca jedzie 5 km/h, aby wycieczkowicze zdążyli usłyszeć co ma do powiedzenia i porobić zdjęcia. Na mostach nie można (z reguły) wyprzedzać, więc i tak mimo wszystko tworzy to powolną, niewyprzedzalną przeszkodę, czyli niewyprzedzalny autobus, a więc nieprzejezdność.

Kolesiowi udało się wykiwać algorytm w tym jednym konkretnym przypadku. Czy udałoby mu się to w centrum Tokio, gdzie jak cytuję, jest tłum pieszych? Może rezultat byłby ledwie zauważalny.

Całkowicie pomijam tutaj sztuczną inteligencję oraz machine learning, który w przypadku Google zapewne od dawna już nauczony jest zdarzeń takich jak np. koncerty, gdzie szereg autokarów ciągnie wolno jednym pasem, aby zaparkować.

Ja wiem ze jest wątek od polecania podcastów
Ale do powyższych kwesti spoko pasuje- o oszukiwaniu algorytmów i jak algorytmy np Ubera oszukują nas

Herra

2 polubienia

Gdybam sobie, ale przypuszczam że na tych telefonach włączona była nawigacja samochodowa do jakiegoś celu, stąd ich wyższy priorytet od autobusów czy pieszych.

4 polubienia

Tak sobie słucham o poranku jak dyrektor Orzech narzeka że mu Plex poleca jakieś gówna, podkasty itd. I tak sobie myślę - przecież to wystarczy wejść w opcje i wyłączyć polecanie tych kanałów i wówczas plex ma tylko lokalną bazę. I nic nie poleca.

4 polubienia

JEZU a mi się nie udało tego wyłączyć, co za gunwo

1 polubienie