Zmiękczacz wody

Cześć Wąsy,

czy ktoś przerabiał zakup zmiękczacza wody do domu? Zastanawiam się co wziąć. Idealnie by było, jakby mógłby mi tę wodę od razu jakoś zmineralizować. Jest coś takiego?

filtr odwróconej osmozy da ci wodę destylowaną. W celu zmineralizowania dajesz drugi stopień z odpowiednim wkładem mineralizującym. Składając to samemu można sporo zaoszczędzić. Polecam poczytać na forach akwarystycznych, głownie morskich.

Dzięki, natomiast ja zmiękczacz do garażu chcę wstawić taki co się zasypuje tabletkami soli, na razie się na tym za bardzo nie znam :smiley:

Kupiliśmy w czerwcu Aquahome Duo
https://aquahome.pl/produkty/aquahome-duo/

Woda zmiękczona solidnie. Od czerwca poszły 3 worki soli.

Znajomy właśnie zamontował do domu https://cosmowater.pl/urzadzenia/produkty/cosmowater-home-22/ Generalnie prawie cały dom stawia sam, jest niezłym freakiem budowlanym więc pewnie z dwa miesiące wybierał :smiley:

No I teraz generalnie jeszcze bardziej nie wiadomo co wybrać. Ten Viessmann Aquahome duo jest o tysiaka droższy i teraz pytanie jaka jest miedzy nimi kurde różnica.

Zależy mi po prostu na tym, aby woda nie miała kamienia i jeśli się da ją dodatkowo zmineralizować to tylko lepiej. Jeśli nie to dodatkowy budżet wolę przeznaczyć na mineralizator w kuchni.

Duo ma filtr dodatkowy. Możesz sprawdzić bez filtra to bedzie taniej. No i pamiętaj, że musisz z montażem wziąć.

No prosze, wlasnie stoje przed tym dylematem.
Tez mam zamiar dac zainstalowac, ale nie tylko w kuchni ale na caly dom w pomieszczeniu technicznym. Nie wiedzialem ze sa/moga byc z mineralizatorem.
Ogolnie mamy bardzo dobra wode, tyle ze twarda 18°d.
Filtr podwojnej osmozy pozbawia wode wszystkiego. W akwarystyce morskiej albo przy paletkach uzywa sie tego zeby miec dokladne wybrane warunki bez koniecznosci ciaglego przeliczanie i dobierania “domieszkowania” w zaleznosci od aktualnych wartosci wody.

Przy zmiekczaniu z tabletkami… co sie dzieje z wapniem. Jest on jakos odfiltrowywany czy plywa dalej w wodzie ale w stabilnym zwiazku?
Jak to dziala?

Tabletki służą właśnie do regeneracji (przeczyszczenia) złoża filtracyjnego.
Co do osmozy to dlatego te wszystkie systemy zawierają najczęściej jeszcze mineralizator oraz baniak kilku/kilkunastolitrowy dla wody.

Ja tak czy inaczej będę chciał to zamontować sobie raczej, a zmiękczacz kupię tańszy. Filtracja wody w kuchni to wydatek ~600-800 PLN, natomiast droższy zmiękczacz >1000, co zupełnie nie przekłada się na zysk. Zmiękczacz ma powodować, że wszystko w domu pozostanie czyste i wolne od kamienia, a sam z siebie nie zmineralizuje mi wody tak, aby mogła ona zastąpić kupowanie butelek.

Kupiłem sobie już nawet baterię do zlewu wraz z wbudowanym kranikiem do mineralki :wink:

zmiękczanie i mineralizacja to są przeciwstawne procesy. Nie można miec jednego i drugiego jednoczesnie. Jesli masz twardą wodę to jest ona zdrowa i zmineralizowana, niestety wytrąca się kamień (minerały własnie). Proces zmiękczania powoduje jałowienie wody, woda destylowana (np po osmozie) jest miękka, ale niezdrowa, natomiast nie ma kamienia.

No czyli wszystko się zgadza. Zmiekczacz do garażu, a osprzęt do osmozy i mineralizacji pod zlew w kuchni.

@Marx
No wiem ze mamy dobrą wodę, pod względem jakości i smaku. Kranówa jest lepsza niż butelkowa. Tyle że czajniki i cała armatura w kamieniu. Nie mówiąc o kafelkach…
Filtr osmotyczny miałem kiedyś do akwarium. Woda była jakaś taka dziwna w smaku. No ale sól się mieszało i było na podmiane do akwarium.

Dobra muszę coś kupić, a cały czas czytam i dostaję pierdolca. Czy jest sens stosowania centralnego zmiękczacza i w dodatku pod zlewem systemu filtrującego z odwróconą osmozą oraz mineralizatorem (nie znalazłem samego mineralizatora)?

Same systemy odwróconej osmozy to też temat rzeka… na pewno nie chciałbym niczego co do produkcji 5 litrów potrzebuje zużyć np 30 litrów wody, bo nie po to zakładam zmiękczacz, który wykonuje filtrację, aby jeszcze tyle wody marnować.

Ktoś może coś sensownego napisać w tym temacie?

Znaczy chcesz usunąć minerały z wody żeby póżniej dodać do niej minerały? :smiley:

Zmiękczacz centralny będzie tak czy inaczej, bo nie chcę kamienia. On już filtruje, a nie ma mineralizatorów (nie znalazłem) do wylewki, więc cały system muszę kupić, więc

CZYSZCZENIE - > WYJAŁOWIENIE I CZYSZCZENIE → LEKKA MINERALIZACJA

Tak by to wyglądało. Wiem… może bez sensu, ale nie mam lepszego pomysłu na razie

Chce usunąć wszystkie minerały z wody na cele grzewcze (C.W.U) a uzupełniać w odpowiednich dawkach wodę pitną.

1 polubienie

dokładnie tak @Rzast w dodatku mam ogrzewanie podłogowe, więc tym bardziej chcę zastosować centralny zmiękczacz i pewnie wezmę tego VIESSMAN AQUAHOME 20-N wersja DUO jest mi raczej zbędna

osmoza tak działa że większość wody “zagęszczonej” idzie w kanał - taka technologia i tego nie zmienisz.

1 polubienie

no, a jak to będzie się sprawdzało na już oczyszczonej wodzie ze zmiękczacza? Też tak dużo będzie szło w kanał?

hmm, to jest dobre pytanie, na ktore niestety nie znam odpowiedzi

1 polubienie