WhatsApp obchodzi szyfrowanie

“Facebook announced earlier this year preliminary results from its efforts to move a global mass surveillance infrastructure directly onto users’ devices where it can bypass the protections of end-to-end encryption.”

Chyba już nie mogę korzystać z whatsapp :frowning:

1 polubienie

WhatsApp ogólnie jest sketchy af.
Niby szyfrują treść wiadomości i rozmów (choć z tego, co widze, to też nie bardzo), ale pewnie niejeden kryminalista albo dziennikarz w opresyjnym kraju siedzi przez zaufanie do WhatsAppa w pierdlu. Bo to z kim, kiedy się kontaktowaliśmy, ile to trwało, ile było wiadomości etc WhatsApp pieknie loguje i bardzo chętnie dzieli się tym ze służbami.

Coś pięknego! W końcu mit bezpiecznego whatsappa umiera.

Co wy na to aby pogadać trochę o bezpieczeństwie wiadomości?

Moim skromnym zdaniem Signal wiódł i będzie wieźć prym przez długi czas.

Telegram… bardzo mnie nie przekonuje. Było mnóstwo różnych raportów firm trzecich, które zdecydowanie stwierdziły, że można jeszcze doszlifować bezpieczeństwo. Z drugiej strony kiedy twórcy wystawili aplikację celem ataku (w grę wchodziły nagrody pieniężne) nikomu się to do tej pory nie udało.

Koniec końców i tak większość z nas jakkolwiek długa ich foliowa czapka nie była, używa tego czego używają inni. A coś mi się wydaje, że po długo oczekiwanym zespoleniu FB, IG i Whatsapp to będzie najpotężniejsza platforma komunikacyjna na planecie… a szkoda :frowning: .

Powiedzcie z czego wy korzystacie, a może z czego chcielibyście korzystać gdyby nie wasi znajomi.

2 polubienia

Korzystam wyłącznie z SMS i iMessage i mam w d***e bezpieczeństwo. Nie wysyłam takich rzeczy, żeby ich wypłynięcie mnie mogło jakoś zaboleć, a cenie sobie wygodę. Nawet, gdyby kiedyś wypłynęły jakieś intymne zdjęcia, które może wysyłamy sobie, a może nie z dziewczyna, to co? Niech się wstydzi ten, kto widzi :stuck_out_tongue:
Nie wyobrażam sobie korzystania z kilku aplikacji robiących to samo i wiodę bardzo szczęśliwe i spokojne życie z jedna aplikacja do wszystkiego.
99% moich znajomych również korzysta wyłącznie z iMessage i baaaardzo rzadko się zdarza, że mam zielone bąbelki.
Wiem, że taka prostota jest nie dla każdego, a szczególnie byłoby to trudne dla ludzi mieszkających w UK, ale mimo wszystko polecam.
Życie jest za krótkie na zastanawianie się, jaka aplikacje otworzyć, żeby się umówić na wyjście na piwo.

2 polubienia

A jeszcze o znajomych. Wszyscy moi znajomi wiedza, ze mogą się ze mną skontaktować wyłącznie przez telefon/FaceTime/iMessage/SMS. Dalsi znajomi, którzy nie maja mojego numeru mogą do mnie pisać na instagramie. Ale większość ludzi, z którymi chce mieć kontakt moj numer zna.
Nie wyobrażam sobie utrudniania sobie życia i instalowania dodatkowej aplikacji tylko dlatego, żeby dogodzić obcym ludziom. Jak chcą się ze mną skontaktować, to maja jak. To mi ma być wygodnie, a nie im.

A, jeszcze jedno. Większość znajomych można wytresować. Jeśli tłuką do Ciebie na whatsappie, a wolisz iMessage, Instagram, czy Messengera, to uparcie odpisuj im tam, gdzie Ci wygodnie. W końcu zaczną pisać tam, gdzie Ty albo przestaną zawracać Ci dupę. Win win.

2 polubienia

Jak już kiedyś pisałem - mam na telefonie imessage, signal, telegram, viber, whatsapp, skype, slack, messenger (posortowane wg priorytetu używania).
Czemu tyle? Bo kiedyśzdarzało się, że klienci pisali do mnie na którymś z tych komunikatorów.
A w praktyce używam imessage i signala do komunikacji ze znajomymi, telegrama do grupy wąsów a reszta najczęściej wisi i czeka aż sytuacja zmusi do użycia (najczęściej biznesowego) jakiegoś komunikatora.

Aleś mnie Pan zaimponował tym wpisem :slight_smile:

Gorąco popieram i zazdroszczę, mimo to mam na telefonie Whatsappa, Messengera, Vibera, Signala, Telegrama i nawet Discorda. Nie jest to wielkim problemem bo na androidzie notyfikacje po prostu działają jak należy.

Natomiast od dwóch dni jestem zmuszony do używania wyłącznie iPhone’a i TAK BARDZO CI ZAZDROSZCZĘ PODEJŚCIA.

Przez dobrą chwilę zastanawiałem się jak poinformować moją matkę panikarę, że nie mam Whatsappa i że nie ma mnie pod telefonem żeby nie panikowała. Zanim wpadłem na to że ona też ma iP i że działa iMessage, zdążyłem jej wysłać maila :smiley:

2 polubienia

Chciałbym korzystać wyłączenie z iMessage bo jest zintegrowane w systemie.
A korzystam z tego co wszyscy powyżej wymienili. Jednak @piotrek69 ma tu dobre podejście i chyba zacznę z niego korzystać (chociaż to się tak łatwo nie uda bo jednak chaty grupowe odnośnie jakiegoś wydarzenia na Messenger zostaną na pewno).
Przerzucę kogo się uda z WA na Signala i zostanie już tylko Messanger i iMessage+SMS. Będzie dobrze :slight_smile:

Też bym chciał, ale…

  • iMessage nie jest multiplatformowe, a wiele osób z którymi chcę utrzymywać kontakt nie ma jabłka
  • Wiele osób które do mnie piszą nie wiedzą czego chcą używać, po prostu piszą bo mają jakiś biznes, więc co - mam nie odbierać wiadomości od potencjalnych klientów bo nie chcę używać jakiegoś komunikatora?
    Mieszkający w UK wiedzą o czym mówię - tam głównym komunikatorem jest WhatsApp
1 polubienie

w pełni się z Tobą zgadzam. To jest właśnie problem tych komunikatorów. Możesz chcieć z jakiegoś korzystać ale jak nie masz tam znajomych/interesantów to na chęciach się kończy.

Nawet gdybym chciał nie mogę zrezygnować z WhatsApp. Jest dokładnie jak mówisz - w UK wszyscy mają WhatsApp. Nawet jak dwie osoby mają iPhone, to i tak piszą na WhatsApp bo tam są wszyscy. U mnie jest jeszcze tak, że cała moja rodzina korzysta z WhatsApp - bo darmowe wideorozmowy, bo darmowe rozmowy telefoniczne. No i skoro są tam wszyscy, to wszyscy tam się trzymają i maja grupy.

Nawet za bardzo nie ma alternatywy. Bo iMessages super, ale tylko z Magdą? Cała reszta rodziny ma różne Androidy, więc iMessage odpada. Telegram? No niby tak, ale dealbreakerem jest wideorozmów. Signal? Można próbować, ale nie wiem na ile się uda. Szczególnie, że rodzina nie jest mocno tech-savvy.

1 polubienie

U mnie 85% ludzi siedzi na Messengerze więc w ogóle kapa. A co do messengera - nie lubię go, jest za duży, wymaga stabilnego połączenia etc. etc., ale kurna Bubble heads doceniam dopiero teraz jak rozbiłem Androida i trzeci dzień siedzę na iPhone. Matko jakie to tu jest niewygodne.

Ja praktycznie już tylko WhatsApp i coraz rzadziej Messenger. Po tylu latach w UK okazalo sie ze znajomych z Polski coraz mniej. Rodzina i ci co jeszcze mnie pamiętają już dawno mają WhatsApp. Poza tym cale UK to używa. Wiec grupy, znajomi i inne tego typu. Ciezko by bylo nie miec.

1 polubienie

Obowiązkowe XKCD:

6 polubień

Tak tylko zostawię:

tak jak już wyżej ktoś napisał. WhatsUp już dawno loguje ile było wiadomości ile to trwało i z kim itd. Bardzo się cieszę, że wreszcie bajka o bezpiecznym whatsupie umiera.

Sama używam na co dzień telegramu, choć jeśli zależy mi na wyjątkowym bezpieczeństwie - to signal. Dmucham na zimne.

Jest jeszcze wickr. Ktoś z Was o tym słyszał i co sądzicie?

1 polubienie

2.5 roku później, postanowiłem odkopać i pięknie zademonstrować, co miałem na myśli:

iMessage :blue_heart:

3 polubienia