Webinar - o VPNach

Cześć,
Zaufana trzecia strona organizuje webinarium (za darmoszkę) o VPNach. Myślę, że warto będzie posłuchać.
Trzeba się zarejestrować. Informacje dodatkowe poniżej

4 polubienia

Będziesz słuchał? Zrobisz krótkie podsumowanie po wszystkim? :smiley:

2 polubienia

Zapisałem się, jeśli plany mi się nie zmienią to mogę spróbować coś podsumować.

Ten też może byc interesujący.

2 polubienia

Zapisałem się. Mam nadzieję, że będzie opcja obejrzenia po fakcie, bo chętnie posłucham w wolnej chwili

trochę zgapiłem, bo wczoraj bylo chyba za polowe dzisiejszej ceny.

Tak, wczoraj był za 39 zł. CO dziennie cena ma wzrastać, więc trzeba się spieszyć.

Polecam MullvadVPN - open source i nie ma żadnych danych personalnych (o ile płacisz krypto), ew. ProtonVPN - minimalnie gorszy. Jeszcze jest BlackVPN, ale z jego responsywnością jest słabo.
NordVPN nie jest wart uwagi jeśli chodzi o prawdziwe VPN.

1 polubienie

Ale w pytę ludzi!!! Mają limit do 1000 a zapisało się 2000. Mi dźwięk już działa. Jak u Was?

Cześć, zgodnie z prośbą poniżej krótkie podsumowanie webinarium.

  1. Webinar był nagrywany i ma być udostępniony w późniejszym czasie.
  2. Słaba organizacja samego webinaru powodowała, że na początku nie było wizji i fonii, po jakimś czasie było już lepiej, ale i tak często zrywało połączenie, albo wywalało ze względu na zbyt dużą ilość uczestników. Jak wspominał @TReznor system wspierał do 1000 uczestników na raz, a zarejestrowało się ponad 2000 osób i każdy dostał linka do webinaru. Słaba organizacja mocno wpłynęła na mój odbiór tego wystąpienia.
  3. Prelegent twierdził, że większość ludzi nie ma potrzeby używania VPNów, nawet do ściągania torrentów, ponieważ z jego wiedzy nikt w Polsce nie został skazany za nielegalne użycie technologii torrent. “podsłuchiwanie” sieci Wi-Fi i okradanie ludzi w ten sposób, wg prelegenta nie jest powodem do obaw, bo na świecie tylko 3 takie przypadki były i jeśli nie jest się ważnym politykiem lub osoba odpowiedzialną za np negocjowanie umów i cen w dużej firmie to nikt nie będzie próbował Was w ten sposób oszukać, bo to za dużo roboty. Poza tym szyfrowanie SSL/HTTPS jest wystarczające i zwykły zjadacz chleba nie potrzebuje nic więcej.
  4. Nie ma darmowych VPNów. Nawet jeśli nie płacisz za nie pieniędzmi to płacisz albo danymi, albo Twój prywatny adres IP jest używany jako adres proxy. Generalnie przesłanie - nie używajcie darmowych VPNów.
  5. Płatne VPNy. Większość płatnych VPNów też nie jest idealna. Nawet jak napisali, że nie zbierają logów to były przypadki, że pod naciskiem służb logi się znajdywały i takie logi były używane jako dowód w ich sprawie. W prezentacji użyty był cytat "Nikt nie będzie szedł do więzienia za twoje 5$/miesiąc). Dodatkowo płatne VPNy tez potrafią wykorzystywać Twój prywatny adres IP jako proxy. Autor twierdził, że w większości przypadków, jeśli mamy jakąś ważną/tajną rzecz do zrobienia w internetach, a jesteśmy w niezaufanej sieci Wi-Fi to zamiast płacić za VPN lepiej jest przejść na połączenie GSM i to powinno wystarczyć (wg prelegenta w Polsce nie ma inwigilacji obywateli przez operatorów).
  6. Jak sam tytuł pokazał - szczególną uwagę przyłożono do NordVPN. Pokazane zostały sposoby ukrywania prawdziwego właściciela VPNa, jakie inne firmy mają tą samą firmę matkę. Ogólnie prywatności, którą VPN powinien zapewnić w tym przypadku było niewiele. Nord został dość mocno zjechany przez prelegenta.
  7. Jakiego VPNa używać? Prelegent nie określił jaki VPN jest dobry, który nie śledzi itd. (nie chciał reklamować i być osądzonym o “sprzedawanie się”). Na każde pytanie odnośnie konkretnego rozwiązania mówił, że nie przyglądał mu się i należy samemu sprawdzić go. Jeśli chcecie dbać o swoje bezpieczeństwo i prywatność - to najlepiej swojego własnego postawić. Komercyjne VPNy są dobre tylko do unikania blokad regionalnych (geofencing), jeśli uważacie, że Wasz ISP może was podsłuchiwać lub pracujecie w cyberbezpieczeństwie i chcecie zobaczyć jak niebezpieczna strona reaguje na użytkowników z różnych krajów.

Moje odczucia po webinarze są mieszane. Z jednej strony przez spore problemy techniczne mogło się okazać, że czegoś istotnego nie usłyszałem, a co mogło znacznie wpłynąć na prezentację i wartość merytoryczną, ale odniosłem wrażenie, że prelegent “spoglądał z góry” na osoby, które używają VPNów do celów prywatnych, a wcale tego nie potrzebują. Przy okazji pojechał też trochę po Niebezpieczniku, za to, że poleca Norda w prawie każdym swoim artykule o VPNach.

Mam nadzieję, że zrozumiale to opisałem. Jeśli macie jakieś pytania to walcie śmiało.

8 polubień

Przez pierwsze kilka minut nie miałem dźwięku, nagle się pojawił. Po 5 minutach webinar mi się zawiesił, jak odświeżyłem stronę to już się nie mogłem połączyć bo za dużo osób :slight_smile:
Więc technicznie faktycznie słabo :slight_smile:

Trzeba było użyć VPN-a bo z UK zero problemów… :crazy_face:

Ja uważam, że nie ma co się spinać za bardzo, stawiam, że moda na VPN-y przeminie za jakiś czas, zwłaszcza jak już wszystkie te wynalazki jak DoH-y i inne cuda będą w standardzie.

Ludzie muszą się nauczyć, że VPN-y nie dają prywatności a i z bezpieczeństwem bywa różnie mimo, że VPN powstał z myślą o podniesieniu bezpieczeństwa dla zasobów. W Corpo nie używa się VPN-ów dla prywatności przecież.

VPN jest względnie bezpieczny jak sobie sam go “zbudujesz” i nie zrobisz jakiegoś babola po drodze.

Podsumowując VPN w %: Prywatność: 0, Bezpieczeństwo 95 :slight_smile:

Prawda, moda ta kiedyś przeminie. Ja osobiście preferuje swój VPN który łączy moje wszystkie urządzenia (iPhone, Macbook itp.) z automatu jeśli nie jestem podłączony do swojej sieci domowej. Sam VPN łączy mnie do mojej sieci domowej co jest z wielu stron fajne dla mnie. Nie potrzebuje zmianiać geolikalizacji.

1 polubienie

VPN “do domu” to jedna z fajniejszych rzeczy.

Z drugiej strony wychodząc na świat do większości miejsc gdzie mam swoje “zabawki” w ogóle nie używam VPN-a, bo nie jest on potrzebny aby być dobrze zabezpieczonym.

Podczas webinaru były rozdawane kody na 45zł do wykorzystania w Aruba Cloud. Mam taki do oddania, bo jednak nie będę miał czasu z niego skorzystać.

Q752LX2TL7AY

1 polubienie