Warsztat Podcastera

A może temacik dla tych którzy próbują rozkręcić swój podcast, może jakieś wspólne próby. Jaki soft proponujecie, jakie sprzęt? Oczywiście wszystko jak na Wąsatą Cebulę przystało. A może ktoś z was już zaczął przygodę z nagrywaniem, chętnie posłucham kogoś nowego a i starsi wyjadacze coś doradzą. Zapraszam do tematu.

2 polubienia

Soft na początek pewnie Audacity, darmowy i w miarę prosty w obsłudze (tysiące poradników na YT). Zdalnie to właśnie nie wiem, skype, zencastr czy jeszcze coś innego.

niestety ze współprowadzącymi jest problem

Story of my life. Już nawet nagraliśmy 3 wersję odcinka 0 i się wysrało, z przyczyn niezależnych od nikogo. Nie mam pretensji do kolegi, bo dalej się lubimy i gramy razem. Sam pomysł nagrywania umarł, dlatego chyba pójdę w końcu w solocast.

Odnośnie sprzętu (i braku talentu):
ja zakupiłem używany Reloop sPodcaster i jakość naprawdę za te pieniądze (ok 150 zł) jest więcej, niż zadowalająca. Do tego dołożyłem plujkę (30 zł) i już. Co do softu - testowałem Zencastr, Audacity, Garage Band i Presonus Studio One (darmowy, ale wymaga wtyczki za 50 ziko do eksportu/importu mp3). Ostatecznie najlepszym połączeniem IMO jest Discord do rozmowy + kamera, żeby się widzieć, nagrywanie w czymkolwiek (ja preferuję GB), a mastering w GB + redukcja szumów wcześniej na podstawie próbki tegoż szumu w Audacity.

Z uwagi, ze Audacity nie działa na Catalina, testuje właśnie GarageBand, można ustawić bramkę i automatycznie usuwa szumy, ale nie wiem jak się to ma do Audacity, który chyba przoduje w edycji.
A jeśli chodzi o publikacje to na początek Anchor.fm, portal i aplikacja która ułatwia sprawę. Nagrywasz wrzucasz a resztę robią oni i to wszystko za darmo. Nie testowałem, widziałem tylko poradniki.

Bramka w GB jest moim zdaniem trochę kiepska, bo nie usuwa tak pięknie wszystkich szumów jak usuwanie na podstawie próbki w Audacity. Dlatego wspomniałem, że AC warto mieć tylko dla tej jednej funkcji :slight_smile:

Nie wiedziałem, że AC nie działa na Catalinie. A to Ci ciekawostka.

1 polubienie

AC się uruchamia ale nie ma dostępu do mikrofonu, znalazłem jakieś tajne zaklęcie które po wpisaniu w konsoli odblokowuje to i można odpalić AC, który działa. Ale jakoś GB mi się zaczął podobać, gdyż mam w miarę dobry mikrofon, który nie szumi aż tak bardzo i GB daje radę.

Audio Hijack, Adobe Audition, mikrofony Blue. A po wszystkim auphonic. Ja w ogóle chętnie się dowiem co chcielibyście wiedzieć to możemy wszystko z Wojtkiem wyspowiadać.

1 polubienie

@pawelorzech A słyszałeś może o aplikacji Anchor? Niby wygląda prosto i pięknie (nagrywa się w programie lub wrzuca się gotowy plik) i całość jest gotowa, publikowana w różnych serwisach z podcastami. Pytanie tylko, gdzie jest haczyk?

Zamykasz się w ichnim ekosystemie. No i kupił ich Spotify, wiec strzelam, ze za jakiś czas podcasty z Anchor będą tylko w Spotify. Sporo osób po prostu się na to zgodzi, dalej będą mówić ze to niby podcasty, ale to już będą audycje Spotify. Wiec aplikacja itd. brzmi dobrze, ale obawiam się lockinu w jakimś dłuższym dystansie czasowym.

10 polubień

Wlasnie ruszylismy z podcastem. Ogarnelismy nagrywanie.
Teraz szukamy odpowiedzi na pytanie jaki wybrac hosting.
Jesli nie Anchor, to co moglbys polecic?

Jeśli nie anchor to pewno najłatwiej i najbardziej sprawdzony jest libsyn

kilka podcastów, których kiedyś słuchałem korzystało z soundcloud, ale nie wiem ile to warte
https://community.soundcloud.com/podcasting-with-soundcloud

mam jeszcze chwile czasu na zastanowienie. Na razie mysle o Spreaker