"UPS" z długim czasem podtrzymania

Dopóki nie musiałem pracować z domu nie zwracałem uwagi na zaniki napięcia, ale po ostatnich planowanych wyłączeniach (8h) i awariach po wichurach (jestem zasilany z linii napowietrznej) zmieniła mi się perspektywa. Zastanawiam się nad rozwiązaniem, być może ktoś z Was już to ćwiczył i będzie w stanie coś doradzić. O ile z połączeniem, doborem mocy itd. nie mam większego problemu (chyba), tak nie mam żadnego doświadczenia z konkretnymi producentami, szczególnie, że rynek zdominowany jest przez chińskie wynalazki z naklejkami importerów.

Ze względu na na krótkie czasy podtrzymania nie mogę zastosować gotowego fabrycznego UPSa, więc w grę wchodzi tylko mniejsza lub większa samoróbka. Aspekt finansowy też ma znaczenie.

Myślałem o zastosowaniu akumulatora AGM 65Ah i czegoś takiego: Przetwornica GC 12V na 230V 300W/600W tryb UPS do Pieca CO

image

Rozumiem że kupno laptopa i powerbanku odpada?

Mam laptopa, pociągnie ze 3h+ bez utraty komfortu pracy, ale nadal potrzebuję zasilić monitor i modem.

A nie lepiej ups nawet nieduży plus generator prądu?

1 polubienie

Ze względu na hałas odpada.

Anker ma takiego skurczybyka. Sam mysle o zakupie w góry.

https://www.anker.com/products/variant/powerhouse-200/A1702111

3 polubienia

nie napisałeś, czy używasz sprzęt Apple. Jeśli tak to GreenCella odpuść - UPS nie ma softu pod Catalinę.

o to ważna sprawa jest. A masz coś co możesz polecić nie koniecznie z długim czasem podtrzymania? wystarczy żeby wysłało impuls do “bezpiecznego zamknięcia komputera”?

Tak to ważne bo w przypadku greencella można go wyjebac przez okno brzydko mówiąc. Komputer chce od razu się wyłączać zaraz jak się tylko włączy :smiley: bo raportuje 0% baterii UPSa.

Polecam APC. Nie ma jak sprawdzona firma, a nie jakieś polskie gunwo

1 polubienie

Zupełnie mi nie zależy na integracji z systemem, nie chce przekazywać do niego żadnych informacji.

hmm zatem użyteczność UPS-a jest zerowa w Twoim wypadku gdyż ten wyłączy prąd w bardzo chamski sposób w chwili wyczerpania baterii. Potrzebuje mieć jakiegoś kicka - dlatego UPSy mają wbudowane porty USB i wymagają podpięcia do komputera :wink:

Nie ma prądu, a bateria spada do poziomu np 10% to grzecznie idzie strzał do systemu - weź się hibernuj, uśpij whatever, system z kolei wyłącza monitor itd.

Aha do miłośników tanich marek - UPS-y hałasują. Słychać brzęczenie.

2 polubienia

w jednej - bardzo specyficznej sytuacji możesz chcieć mieć niepodpiętego UPS-a do komputera, ale tutaj raczej zastosowałbym listwę zasilającą z funkcją UPS (dużo tańsze, a tak samo zadziała) - jeśli prąd w sieci masz bardzo niestabilny i masz jakieś np 1-sekundowe zaniki bo stacja transformatorowa średniego napięcia jest gdzieś za daleko i cała infrastruktura nie daje rady, a w planie zagospodarowania przestrzeni masz info, że elektrownia postawi coś w Twojej okolicy za 3 lata. Wówczas taka listwa załatwi sprawę tj przefiltruje prąd zapewniając ciągłość pracy w przypadku mikrozaników.

Będę zasilał laptopa, tak, właściwie nie potrzebuje szybkiego przełączania źródeł, stąd UPS w cudzysłowie. Mógłbym użyć zasilacza buforowego i inwertera na 230V, albo po prostu inwertera + ładowarki, ale najłatwiej byłoby właśnie z UPSem, bo integruje te funkcje.

BTW. rekomendowałem Ci APC w innym wątku, cieszę, że trafnie.

Tak tak, pamiętam i chwała Ci za to :smiley:
Natomiast teraz mogę powiedzieć tyle. Jeśli potrzebujesz tylko filtrować to nie baw się w UPS-y. Jak z kolei chcesz naprawdę coś podtrzymywać to zastanów się czy może jednak nie zrezygnować z UPSa na rzecz dużego powerbanka tylko do laptopa. UPS-y nie są zbyt wygodne w obyciu. Chyba, że masz gabinet i nie będziesz słyszał tego buczenia

jesli chcesz podtrzymac tylko laptopa to kup powerbank jeden lub kilka odpowiedniej wielkosci z power delivery. Ale z tego co zrozumialem chcesz podtrzymywac wiecej urzadzen jak monitor - zaczalbym od policzenia ile to wszystko razem bierze.

No przecież policzyłem już.
Niestety nie mam komputerów z PD.

O ile ta przetwornica to pewnie dobry pomysł, to jak Ty będziesz ten akumulator podtrzymywał przy życiu?

W ostateczności mogę nawet ładować prostownikiem od samochodu, to i tak jest tylko awaryjne zastosowanie.

1 polubienie

chcesz mieć to obok biurka zapewne gdzieś schowane. Weź pod uwagę, że to będzie hałasować. Ty pewnie potrzebujesz mieć jednak naprawdę solidnej jakości UPS z porządnie zbudowaną przetwornicą