Technologiczne gadżety samochodowe

Zapewne wielu z was Wąsów jest aktywnymi kierowcami że swoimi pojazdami. No właśnie, a jakich gadżetów czy technologii w tych samochodach używacie?
Jeśli o mnie chodzi to najbardziej eksploatowanym urządzeniem jest Xiaomi Roidmi 3s, transmiter FM łączący się z telefonem przez bluetooth. Urządzenie sprawdza się na prawdę świetnie, jakość muzyki mimo podwójnej kompresji (najpierw przez bluetooth potem przez fale FM) jest bezkonkurencyjna jeśli mowa o tego typu urządzeniach. Adapter ma w sobie wbudowane dwa porty USB, jeden QC 3 drugi klasyczny 5V/2A. Oprócz tego urządzenie może kontrolować stan akumulatora, ale jest to raczej zbędny dodatek.
W przypadku telefonu, podczas dłuższych podpinam go do ładowania używając kabla USB C z magnetyczną końcówką, ułatwia to zabieranie ze sobą telefonu podczas postojów i ponowne go podłączanie gdy ruszam dalej w trasę. Szczególnie przydatne kiedy telefon służy mi za GPS.
No i na sam koniec jeśli chodzi o tankowanie, to odkąd Orlen wprowadził swoją opcje Orlen Pay korzystam tylko z niej. Tankowanie jest wielokrotnie przyspieszone i nie trzeba mieć kontaktu z ludźmi. Polecam taką izolację.

1 polubienie

Ja w aucie korzystam w większości czasu z Apple CarPlay. Brak problemu ze Spotify, mapami i od razu się telefon ładuje. Fakt, przy jeżdżeniu po mieście - wsiadaniu i wysiadaniu z auta - przydałoby się to realizować bezprzewodowo. Ale wielkiej tragedii z podpięciem telefonu nie ma :blush:

1 polubienie

Bezprzewodowy CarPlay owszem jest (wtedy można ładowanie ogarnąć uchwytem z Qi np. ;)) ale póki co bardzo mało samochodów go wspiera niestety… ;/ Też chętnie bym się pozbył kabelka.

Mam jeszcze jedno marzenie - jakiś prosty ekran na motor wspierający CarPlay. (Chore? Owszem, ale byłoby super - póki co oficjalnie jest tylko w Goldwingach, turbo drogich i zdecydowanie za dużych :D)

1 polubienie

Tak tak, wiem że bezprzewodowy CarPlay istnieje ale niestety Seat tego nie wspiera jeszcze :confused:

1 polubienie

Ostatnio dostaliśmy w pracy nowego mercedesa sprintera. Wersja bieda edyszyn ( brak podłokietnika, lusterka regulowane poprzez palec a klima to mokry sen ). O dziwo car play bezprzewodowy. Super sprawa. Pomijając ze w całym samochodzie każde wyjście usb było już nowoczesne, czyli w standardzie c. No i człowiek tak zacofany jak ja został z 5% baterii w centrum Londynu a do domu daleko. Swoją droga mam wrażenie ze bezprzewodowy car play ssa baterie dosyć pokaźnie

2 polubienia

U mnie nieprzerwanie już chyba od 3 lat Xiaomi Roidmi 2s, jedyny minus taki, że nie do każdej wtyczki pasuje.

Ja też od dłuższego czasu używam 2S.
Poniżej zdjęcie małego udoskonalenia, które pozwala na używanie we wszystkich wtyczkach. Prowizorka, ale działa bez zarzutów (pod warunkiem, że nie wyciągasz jej za często).

Miałem ROIDMI ale po jakimś czasie zaczęła mnie irytować jakość muzyki i kupiłem radio samochodowe ze wsparciem iOS / Android.

@Pacimierz Zaintrygowałeś mnie tą wtyczką. Mam z Fabii fabryczne radio i nie za bardzo mi się chce je wymieniać. Koncepcja Wtyczki, która ogarnęłaby mi zasilanie do rejestratora, zasilanie do uchwytu indukcyjnego i załatwiła problem kabla do telefonu jest nad wyraz ciekawa. Będę musiał się temu przyjrzeć :slight_smile:

1 polubienie

Polecam to, jest również kilka ko kurencyjnych rozwiązań. Warto się również z nimi zapoznać chociażby przez wzgląd na wbudowany mikrofon czy klawisze do odbierania połączeń już we wtyczce

Jakoś bardziej intuicyjne będzie jednak sięganie do telefonu na kratce od wentylacji niż szukanie przycisku pod łokciem, przynajmniej dla mnie. Zastanawiam się tylko co mają na myśli panowie powyżej sugerując, że nie wchodzi do każdego gniazda, oraz jak określić rodzaj wspieranego.

Wersja 2s ma wejście, które nie do wszystkich zapalniczek pasuje, w wersji 3 jest już uniwersalny wtyk, ale rzekomo 3 ma gorszą jakość przesyłu dźwięku niż 2s. Ja osobiście tego nie zauważyłem.

Nawet jeżeli faktycznie tak jest to i tak będę potrzebował wtyczki na 2 USB, można powiedzieć że ten transmiter jest w gratisie i nawet jeżeli nie będzie działał dobrze lub wcale to nie będę płakał.

Polecam, tylko ostrzegam, że są dwie wtyczki, ale przy podłączeniu dwóch urządzeń dzieli moc na pół, wiec de facto ładuje jak ładowarki 1A.

A to widzisz, to teraz pytanie czy 1A podtrzyma zasilanie w rejestratorze. Trzeba wszystko sprawdzić, to trzeba na spokojnie usiąść i pomyśleć żeby było z głową a nie z dupą.

1 polubienie

Gdybyś był z okolic Olsztyna to mógłbym użyczyć do testów.

Ja mam ROIDMI 3S do odsprzedania za 30 zł jak ktoś jest z okolic Katowic.

Kuwa, za 30zl to jak wygrać w totka

Moje rozwiązanie:


Fabryczne radio ma tylko tuner i CD (nawet nie wiem, czy działa) i co najważniejsze: złącze AUX z tyłu. Zakupiłem radio z możliwością odtwarzania plików z kart TM (microSD), pendrive i, co najważniejsze, przez bluetooth. Kabelek z jednego do drugiego to już tylko formalność, trochę wiercenia, przykręcania i gra muzyka.

Jedyny minus - mój gust ≠ gust żony

Jeszcze jeden gadżet: (dlatego osobny post)
Apka Call2Car - jedyne dane, które wpisujesz to nr rejestracyjny swojego auta - nie jest daną podpadającą pod RODO.
Jeżeli ktoś chce Ci zwrócić na coś uwagę (światła, potrzeba przeparkowania pojazdu,wyciek itd) wpisuje twój nr rejestracyjny i dostajesz wiadomość - nie musisz zostawiać nr telefonu za przednią szybą czy coś.

2 polubienia