Serwer druku

Mam w domu kombo drukarki laserowej ze skanerem Samsunga. Bardzo je lubię, działa super tanie w eksploatacji itd. Ale ze względu na to, że jest to “głupie” urządzenie, a ja praktycznie nie korzystam już z komputera stacjonarnego chciałbym je jak najmniejszym kosztem zamienić w drukarkę sieciową. Obszedłem ten problem na razie przez jakąś aplikację na androida /ios/Windows, ale to i tak muszę iść na górę, włączyć komputer i dopiero mogę drukować. To równie dobrze mogę już drukować z komputera przez dysk Google czy coś skoro już tam jestem.
Szukam jakiegoś serwera druku, albo czegoś co pozwoli mi ułatwić proces. W pobliżu stoi wieżyczka linksys, więc kabel Ethernet mogę podłączyć. Ale co kupić? Znalazłem różne propozycje na allegro itp, ale bez żadnych opisów jak to działa i czy działa.
A może jest coś takiego, ale ma np jeszcze airprint?
Im mniej kucowania tym lepiej, ale jeśli TROCHĘ kucowania ma mi oszczędzić dużo pieniędzy to jestem gotów spróbować.

Moja pierwsza myśl - How to Make a Raspberry Pi-Powered Print Server | Tom's Hardware
Pi0W to jakieś 50zł

Tak, CUPS to super rozwiązanie, używałem przez dłuższy czas. Trzeba tylko pamiętać, że to tylko serwer do drukowania. Skanowanie nie będzie działać na nim. Do skanowania można pobawić się z SANE (nie używałem nigdy).

Brak skanowania to nie problem. Robię to tak rzadko, że jak już będę musiał to sobie podłącze normalnie komputer.

ale nie rozumiem… Drukarka ma port RJ23? Możesz ją podłączyć po kablu do routera? Jeśli tak to czego więcej potrzeba?

Nie masz w tym linksysie portu USB? Niektóre “routery” mają serwery wydruku.

Chodziło mi o to, że serwer wydruku nie musi mieć WiFi.
Niestety, linksys Velop nie ma portu USB.