Serwer BackUp

Był już remat o NAS więc kolejnym etapem w zabezpieczeniu się przed utratą danych jest zewnętrzna przestrzeń na dane. I tu pojawiają się pytania. Można używać usług chmurowych (DropBox, OneDrive, MEGA) ale to nie do końca ten rodzaj usługi. Bardziej mam na myśli rozwiązanie dedykowane do magazynowania dużych ilości danych, np. iDrive, BackBlaze.

U siebie mam QNAP spięty z iDrive, z pierwszego jestem bardzo zadowolony. Niestety iDrive trochę ogranicza jeśli chodzi o możliwości, dodatkowo interface jest dla mnie strasznie nieprzyjemny. Z tego powodu zastanawiam się nad zmianą i tu zaczynają się schody. Obecnie potrzebuje 3TB przestrzeni stale zajmowanej przez archiwum a do tego minimum 2 TB rotowane w cyklu 2 - 3 miesięcznym, dodatkowo przydałby się zapas bo przyrost archiwum mam około 500 - 700 GB rocznie. Sumarycznie potrzebuje 6 - 7 TB przestrzeni oraz żeby usługa współpracowała z QNAP, mogę coś przykucować ale najważniejsza jest dla mnie stabilność z którą przy niestandardowym rozwiązaniu bywa różnie. Dobrze by było żeby serwer również miał zwielokrotnienie danych, szyfrowanie jest dla mnie opcjonalne.

Używacie takich rozwiązań?
Może ktoś podpowie rozwiązanie do mojego dylematu.

1 polubienie

Lata temu @pawelorzech korzystał z Backblaze i sobie bardzo chwalił - nie wiem jak jest teraz… :wink: Nie wiem jaki by był koszt takiego rozwiązania przy 7TB danych, no ale można poczytać. :wink:

3 polubienia

Przy tylu TB może S3 Glacier albo B2?

2 polubienia

Jak bedziesz chcial cos na szybko z AWS Glacier wyciagnac to zaboli finansowo.
Normalny tryb potrafi zajac kilka dni. Skladowanie jest smiesznie tanie. Za to odzyskanie - na tym zarabiaja.
Ogolnie nie polecam. Juz chyba lepiej dolozyc do S3 moim zdaniem.

2 polubienia

Po poszukiwaniach i porównaniu różnych rozwiązań zdecydowałem się na przetestowanie ShareFile na razie od tygodnia działa dobrze.
Co prawda ShareFile to bardziej chmura do wymiany plików i współbieżnej pracy na zasobach ale umożliwia też backUp i bardzo łatwo można skonfigurować połączenie na QNAP.
Co do ceny to za 10$ miesięcznie dostajemy dostęp dla 1 usera z nieograniczoną przestrzenią na dane.
Jeszcze jestem na etapie testowania tego serwisu ale na razie wygląda on bardzo fajnie.

1 polubienie

Dla osób szukających informacji o ShareFile.
Usługa działa spoko, nie mam z nią żadnych problemów. Integracja z QNAP jest bardzo prosta (przez Hybrid Backup Sync 3). Dodatkowo aplikacje klienckie na desktopie dodają możliwości synchronizacji (jak w drobboxo-podobnych usługach) oraz możliwość przeglądania całej zawartości bez pobierania wszystkiego co jest spoko rozwiązaniem jak się ma dużo danych w chmurze. Nie sprawdzałem jak z odtwarzaniem dużego backupu ale pojedyncze foldery pobierają się bez problem.
Jak na razie główny minus usługi to problemy z kontaktem i obsługą klienta. Najpierw miałem problem z płatnością - aplikacja web przekierowywała mnie na niepoprawny adres i nie byłem w stanie opłacić usługi kartą. Następnie jak udało mi się wygenerować fakturę która się okazała błędna i żeby ją poprawić musiałem czekać ponad 2 tygodnie. Na większość maili które do nich wysyłałem przez ich systemy zgłaszania błędów lub na adresy podane na stronie nie dostałem odpowiedzi a jeśli już coś odpisali to po 3 - 5 dniach.
Mimo tego produkt polecam, ale… w razie czego trzeba być cierpliwym.