Selfhosted

Da się tutaj włączyć wiki, może to dobry pomysł? Taka czarna lista zasilaczy i biała lista softu?

7 polubień

albo poddzial selfhosted, wtedy poszczegolne uslugi mialyby swoje tematy. Wiki trzeba utrzymywac aby bylo aktualne i wartosciowe

Wszystko selfhosted wymaga jakiejś formy utrzymania.

Ile rzeczy nawet w podcaście było wymieniony, które gdzieś utonęły w “notatkach pod odcinkiem”, a które można by było zbierać do takiego wiki.

Dobrze przemyślane rozwiązanie nie powinno być za bardzo upierdliwe :smiley:

2 polubienia

System typu - Link, opis, tagi (odcinek YWP, kategoria+podkategoria) - jak fiszki w bibliotece.
Jest apka do tego?

1 polubienie

Z racji tego ze rozsypal mi sie dysk SSD i prawdopodobnie bede reinstalowal swojego Linuxa doszedlem do wniosku ze wiecej uslug bede stawial na Dockerze. Fajnie byloby jednak miec opcje, ze czesc uslug mam na swoim komputerze, ale w razie czego moge tez te uslugi postawic w jakims obcym datacenter.
Wezmy np Bitwarden. jesli postawie je u siebie na komputerze i wystawie w swiat to super, ale co, jak dajmy na to robie upgrade i komputer wylaczam? Chcialbym w latwy sposob zmigrowac na kilka dni np do Amazona cala usluge, a jak lokalny komputer bedzie dzialal, to zmigrowac spowrotem. Ewentualnie aby obie uslugi dzialaly, ale ta w chmurze bylaby jako backup i automatycznie byla uzywana, gdy moj komputer jest niedostepny.
Jedyne co mi przychodzi do glowy to Kubernetes (jest lekki k3s ktory dziala nawet na RPi), ale czy to nie jest armata na muche?

Obawiam się, że nie chce mi się hostować mastodona, bo jego koszty zaczynają nieprzyjemnie rosnąć. Przez nieprzyjemnie mam na myśli już jest $7 miesięcznie.

Nie wydaje mi się zbyt dobrym pomysłem hostowanie tak krytycznej usługi jak manager haseł na własnym komputerze. Przenoszenie może nastręczyć ci więcej problemów niż pożytku. Jeśli chcesz hostować rzeczy to zrób to na stałe.

2 polubienia

do czego to doszlo, ze dane na cudzym kompie w chmurze w bilzej nieokreslonym miejscu swiata sa uznawane za bezpieczniejsze, niz wlasny komputer w domu :smiley:

Słowo-klucz: Redundancja

Przegladalem dzis https://www.reddit.com/r/selfhosted/ i znalazlem dwie interesujace rzeczy:

4 polubienia

Dobrze, że dla dojrzałego faceta wszystko jest zabawką :sunglasses:

3 polubienia

Facet rozwija się do 14 roku życia. Później tylko rośnie. Niby prześmiewcze powiedzenie, ale zgadzam się :sunglasses:

1 polubienie

Ale w pewnym momencie przestaje rosnąć i znów może się rozwijać :wink:

1 polubienie

Bardziej SLA i dostępność (availability) niż redundancja. Wieksza szansa jest na to, że u Ciebie w domu nie będzie prądu, internetu, coś stanie się z Twoim komputerem itp. Niż że stanie się to dostawcy. Poza tym providerzy chmurowi zarabiają na tym, że płacisz im za usługi/zasoby, a nie na twoich danych. Więc dane są bezpieczniejsze w chmurze niż na własnym komputerze w domu :slightly_smiling_face: @Marx

1 polubienie

Artykuł świetny, też wpadłem na niego na Reddicie. Dokku jeśli ktoś chce jak najmniejszym kosztem postawić soft jest świetne

2 polubienia

Kolejny fajny artykul n/t nginx i letsencrypt:
https://blog.linuxserver.io/2019/04/25/letsencrypt-nginx-starter-guide/
W polaczenieu z duckdns dziala to calkiem sprawnie.
Jest sporo gotowych templatow np do Bitwardena. Wszystkie serwisy odpalone z Dockera maja dzieki temu zalatwiony SSL.

3 polubienia

Mam i używam to na swoim VPS, bardzo wygodne, ja mam to zrobione przez ten projekt.

Do tego pospinane wordpressy i inne swoje rzeczy (nawet załatwiam tak sobie certyfikaty dla stron innych jak np. homeassistant który jest u mnie w domu ale przez proxy na VPS działa jak złoto we własnej domenie, a raczej subdomenie)

3 polubienia

A ngnix nie mail ostatnio przypału z inwigilacją?

Gdzie masz wykupiony VPS? Ja obecnie korzystam z VMki na Azure ale rozglądam się za czymś tańszym/wydajniejszym za tą cenę :slight_smile:

Przyznam, że pierwsze słyszę :slight_smile:

1 polubienie