Pulsoksymetr

Chcę kupić pulsoksymetr. I rozpiętość cenowa jest od 30 zł do 200. Czy jest warto przepłacać i kupować taki za np 150 zł?
Parametry, przynajmniej na papierze, wszystkie mają identyczne- dokładność 2%, niczym jakiś spisek (a może wszędzie jest ta sama elektronika pod spodem?).
Te 2% też trochę nie daje mi spokoju. Norma nasycenia tlenem to 95-99%. Więc przy tych 2% dokładności wskazanie 97% może zarówno oznaczać maksymalne nasycenie (97+2) jak i dolną granicę normy (97-2)

Przeklejam post który napisałem już w jakimś innym miejscu:

Disclaimer: Nie mam żadnego wykształcenia medycznego, wszelkie decyzje podejmujecie na własną odpowiedzialność. Korekty mile widziane.

Pierwszy artykuł jaki znalazlem to badanie 6 tanich pulsoksymetrów (które nie przechodziły weryfikacji przez FDA)

The Accuracy of 6 Inexpensive Pulse Oximeters Not Cleared by the Food and Drug Administration: The Possible Global Public Health Implications [The Accuracy of 6 Inexpensive Pulse Oximeters Not Cleared by the Food and Drug Administration: The Possible Global Public Health Implications - PubMed]

Two of the pulse oximeters tested (Contec CMS50DL and Beijing Choice C20) demonstrated ARMS of <3% at Sao2 between 70% and 100%, thereby meeting International Organization for Standardization (ISO) criteria for accuracy.

Z artykułu wynika kilka ciekawych wniosków

  • nie wszystkie pulsoksymetry mierzą tak samo, pomimo tej samej zasady działania
  • jest jakaś norma która określa wymagania dla pulsoksymetrów (ISO 80601-2-61:2011)
  • dwa z 6 testowanych spełaniają wymagania ww. normy w zakresie dokładności i jeden jest łatwo dostępny w Polsce (Contec CMS50DL), drugiego nie udało mi się znaleźć (Beijing Choice występuje pod marką ChoiceMMed, ale uwaga - w badaniu wyżej były dwa i jeden był słaby)
  • są pulsoksymetry z aprobatą FDA (wyszukiwarka Devices@FDA) ale ich nie sprawdzali
    • Contec w momencie badania miał “clearance” dla modelu CMS-50DL (a w badaniu mieli CMS50DL) (xD)

Wracając do normy ISO, co ona właściwie standaryzuje:

ISO 80601-2-61 - Medyczne urządzenia elektryczne – Część 2-61: Szczegółowe wymagania dotyczące podstaw bezpieczeństwa i zasadniczego działania wyposażenia pulsoksymetrów do medycznego stosowania

Norma była aktualizowana co kilka lat, ale nie znam się na tym i nie potrafię określić ważności poszczególnych zmian (nawet nie mam do niej dostępu) - ale żeby uzyskać clearance z FDA jako “oximeter” urządzenie musi być z nią zgodne.

Z tego co znalazłem zgodność z ww. normą deklarują (nie szukałem powyżej 300 zł oraz lista nie wyczerpuje wszystkich produktów na rynku) - polecam sprawdzać instrukcje do urządzeń i oficjalne strony, a nie to co piszą sprzedawcy:

  • Microlife OXY 200 (ale już nie OXY 300) - nie do kupienia
  • Beurer PO 30, Beurer PO 35, Beurer PO 40 - ok. 180-300 zł
  • CONTEC CMS50DL, CONTEC CMS50D, CONTEC CMS50DL1 - ok. 100-150 zł
  • CMICS S6 - ok. 140 zł
  • GIMA OXY-6 - ok. 300 zł
  • NOVAMA OXIPULSO - ok. 160 zł (chociaż tutaj to nie jest jakoś jednoznacznie zadeklarowane)
  • PULOX - nie podają w instrukcji zgodności z normą, ale na stronie dystrybutora jest deklaracja zgodności na niektóre modele, producent to CONTEC

Z powyższych wychodzi, że Contec to faworyt cena/jakość, tylko niestety, jak to zwykle bywa, Chińczycy podrabiają Chinczyków, wiec lepiej kupować od wiarygodnych sprzedawców.

The vast majority of these are fakes, produced by factories who create counterfeit versions of the popular Contec Medical CMS50DL. They are made to look almost identical and are often advertised by unscrupulous sellers as the genuine thing, but they have no CE certificate and with nobody checking their accuracy levels, are potentially not even fit for purpose. Britons spending thousands of pounds on counterfeit and unsafe medical devices during the COVID-19 pandemic - Fingeronpulse

podróbki innych urządzeń Contec: Has Brexit Boosted The Prevalence Of Counterfeit Goods Into The Uk? - Health and Fitness Experts

PS osobiście kupiłem CMS50DL, i nie jest to jakiś cud świata, czasami nie potrafi wykonać pomiaru albo trzeba na niego dość długo czekać. Nie wiem czy to cecha urządzenia czy techniki pomiaru. Dodatkowo teraz brałbym z innym wyświetlaczem (inaczej zorientowanym), bo ten jest mało wygodny przy samodzielnym pomiarze.

7 polubień

Beurer PO 30 (https://www.beurer.com/web/pl/products/medical/ecg-and-pulse-oximeter/pulse-oximeter/po-30.php) którego wskazałeś wygląda identycznie jak Sanitas z Lidla:
https://www.lidl-sklep.pl/p/sanitas-pulsoksymetr-spo-25/p100320321
Zastanawiam się, czy to to samo pod brandem Lidla?

Wychodzi na to że tak

Jak szukałem to miałem wrażenie że przewijają się 3-4 “wzory użytkowe”. Nie wiem czy wygląd to wyznacznik czegokolwiek, jednym chinczykom chce się wydać dodatkowe środki na testowanie/kalibrację, innym nie.

Jak deklarują zgodność z 80601-2-61 to bym brał, ale to pewnie trzeba instrukcję obsługi odnaleźć.

Deklarują


Dzięki za poradę :smiley:

Ale wiesz, że ja się nie znam? XD
Kierowałem się tylko tzw. chłopskim rozumem.

Ja też nie. Więc pewnie po kilku godzinach poszukiwań doszedłbym do podobnego wniosku- że trzeba spojrzeć na deklarację normy