Program do obrabiania zdjęć

Cześć,

Piszę do Was z zapytaniem o program, w którym można mniej lub bardziej profesjonalnie zająć się obróbką zdjęć. Szukam czegoś na macOS oraz iOS. Początkowo ma służyć do amatorskiej pracy, jednak nie wykluczam zajęcia się tym aspektem na poważnie.
Chciałbym jednak uniknąć wydania (w początkowej fazie, ofc) na przykład 1000 złotych na licencję programu, który po miesiącu czy dwóch nie przypadnie mi do gustu.

Wierzę w moc wszystkich Wąsów! :smiley:

1 polubienie

iOS czy iPadOS?
Bo na to drugie jest już sporo profesjonalnych programów, które mogą spokojnie zastępować odpowiedniki macOS. No i niedługo pełny photoshop na ipady.

Na początek polecam Pixelmator, jest na obie platformy i nie jest drogi. Lightroom tez dobry ale w tylko w abonamencie, choć te programy się trochę różnią, uzupełniają. Ja mam oba, posiadają unikalne funkcje. Lightroom pozwala w krótkim czasie wyedytować wstępnie (i nie tylko) zdjęcie, a Pixelmator to już warstwy i bardziej skomplikowane opcje. (Taki mały Photoshop)

1 polubienie

Iphone: Pixelmator, Photoshop Express (tego używam w 90%), Lightroom, Snapseed.
Ipad: To co wyżej + Pixelmator photo, Affinity photo,

Lightroom chyba w obu wypadkach najlepszy. A przynajmniej najlepiej można to zoptymalizować (np. kosztowo, bo licencja jest na miesiąc?)

iOS i macOS only

właśnie najlepszy, ale wprowadzając politykę cięcia kosztów w licencjach dostało się Adobe po głowie, z którego tak często już nie korzystam i teraz pytanie. Jaka alternatywa w DAMach do Lightrooma?

Photoshop replacement to Pixelmator (dla mnie interface jest beznadziejny i nic nie umiem w tym sofcie zrobić) lub Affinity Photo

Jak masz parę zł na zbyciu miesięcznie do Lightroom, jak chcesz troszeczkę przyoszczędzić to Pixelmator

Jak na iPhone to Lightroom, jeżeli iPad to Lightroom + Affinity Photo.
Jeżeli piszesz o profesjonalnej obróbce, to w zasadzie Affinity Photo, chociaż jest cholernie niewygodny w porównaniu do Photoshopa w wersji desktopowej.

Alternatywą może być też Photopea www.photopea.com która jak dla mnie ma najlepszy interfejs, bo ma rozwijane menu z którego masz dostęp do każdej funkcji.
Brakuje mi tego w pąkach na iOS które mają tek udziwnione interfejsy, że znalezienie czegoś zajmuje więcej czasu niż przełączenie się na laptopa i zrobienie tego w “normalnym” programie.

Pytanie raczej jakie to mają być zdjęcia?
Ślubne/krajobrazy - wystarczy Lightroom, portrety z (frequency separation) - Affinity Photo, reklama - od biedy Affinity, ale raczej iOS odpada, architektura/wnętrza - iOS się do tego słabo nadaje, chyba że do bardzo amatorskich zastosowań.

1 polubienie

No nie… właśnie nie da się porównać Lightrooma do Pixelmatora nijak.

Mam na razie Lightrooma, Pixelmatora, Pixelmatora Pro, Photoshopa i Affinity. Zaden poza LR nie jest LR :slight_smile:

Ja szukam DAMa jak Lr, a te to programy graficzne.naprawdę.

1 polubienie

To prawda. Nie bardzo można porównać oba programy bo każdy z nich robi zupełnie co innego. Mea culpa.
Na swoją obronę dodam tylko, że:

@Autheable nie napisał o jaką obróbkę chodzi :wink:

Głównie zamierzam robić zdjęcia “na mieście”. Budynki, ludzie, pojazdy, “martwa natura”. Aparatem jak i smartfonem.

To Lightroom powinien wystarczyć.

Tylko bariera wejścia dość sroga…

Obrabiaj na razie na iPadzie w Darkroomie. Jest bez subskrypcji. Jesienią dodasz aplikacje na Maka.
Jeśli subskrypcja Adobe to dla Ciebie za dużo, Darkroom sprawdzi się na początek świetnie. Jedyny poważny minus to brak wsparcia lightroomowych lutów, ale tego na start nie potrzebujesz. Musisz najpierw zrozumieć, co który suwak i krzywa robią.

Poza tym nie jestem pewien, czy znalazłeś odpowiednia dla siebie subskrypcje.
Do lightrooma wystarczy ta za dziesięć dolarow miesięcznie. I jeszcze Photoshopa dostaniesz!
To chyba nie tak srogo :slight_smile:

1 polubienie

Piotrek, dzięki za objaśnienie. Chyba zacznę od darkroom’a, a jak złapię bakcyla to ruszę w suba na Lightroom.

1 polubienie

Jeszcze jedno. Jeśli robisz zdjęcia telefonem, to koniecznie kup aplikacje strzelająca w raw, najlepiej Halide.
Raw dużo wybacza, wiec nawet jak źle ustawisz ekspozycje, to bardzo dużo detali będzie do odzyskania w post. I pamiętaj, że zdecydowanie lepiej zdjęcia niedoswietlic, niż je prześwietlić :slight_smile:

1 polubienie

Można tez darmowego Lightrooma na iOS, masz w jednym robienie fotek w RAWach i super program do edycji. Ewentualnie wykupić tego Lightrooma Mobile za jakieś 23zł miesięcznie w AppStore, wtedy masz iPhone, iPad i synchronizacja poprzez chmurę adobe.

A jakieś poradniki o pstrykaniu polecisz?

Nigdy żadnego nie szukałem, wiec tu akurat pomoc nie mogę.
Natomiast rzuć okiem na ten kanał.
Znajdziesz dużo bardzo fajnych informacji i porad w bardzo przyswajalnej formie.

1 polubienie