Pompa ciepła obudowa

Cześć.
Zainstalowano mi ostatnio pompę ciepła. Wszystko jak narazie w porządku. Jednak jedna rzecz nie daje mi spokoju. Czy mogę zrobić obudowę całego urządzenia? Nie ukrywam, że jest to wielka krowa bo pompa ma moc 18kw i swoje przed domem zajmuje. Chcialem zrobić obudowę żeby ją trochę schować. Do tel pory zasłoniłem i zabudowałem podstawę z bloczków.
Najchętniej całość bym zabudował jakimiś ściankami drewnianymi ze szczebelkami.
Pytanie brzmi czy można to w ogóle robić. Czy nie wpłynie to na wydajność pompy oraz na przepływ powietrza?
Poniżej pomysły wykonania i moja pompa:




2 polubienia

Wygląda jak komputer gamingowy. Zamiast zasłaniać to bym wrzucił jakieś ledy RGB do środka :wink:

PS: te kable na ścianie przyprawiły mnie o dreszcze.

A najbardziej to

6 polubień

To co zaznaczyłeś to jes pozostałość po odkurzaczu centralnym. Obecnie czekam na jeszcze jedna prace hydraulika i usune to i przejdę z kablami do środka.

1 polubienie

Robię offtop, sorry :smiley:

Odkurzacz centralny się nie sprawdził? Kiedyś się tym bardzo interesowałem i jarałem.

PS: Internet pokazuje, że można zabudować pompę ciepła jeżeli tylko prześwity będą duże :wink:
Są w sprzedaży gotowce

https://allegro.pl/oferta/oslona-pompy-ciepla-anslut-12612590979

No jakoś się nie sprawdził. Nie wygodnie mi było latać z 10m rura po domu od gniazdka do gniazdka. A te miejsca w cokołach kuchennych zbierały dużo brudu którego nie mogłem doczyścić. Mimo ze mało je używałem to szybko się połamały mechanizmy zamykania. Mam na sprzedaż jakbyś chciał. Wygodniej jest mi z dysonem.

2 polubienia

Widzę, że pod jednostką masz taką jakby tackę. Nie będą na tym zimą rosnąć w górę bryły lodu z wody kapiącej przy odmrażaniu parownika? U mnie dystans między pompą a kamykami gdzie się to rozsącza to jakieś 30 cm. Czy coś tam zimą rośnie to nie wiem bo rzadko zaglądam.

1 polubienie

Na tej tacce mam rozłożony przewód, który się nagrzewa i niedopuszcza do zamarznięcia tej wody. A druga rzecz ze z tacki mam spuszczona metr w grunt rozsączalnilk

2 polubienia


Łojciec tak zrobił. Musisz zrobic spory przewiew ja bym nie zakrywal aż tak mocno jak te szare. Im mniej sprawniej bedzie oddawac cieplo tym dluzej bedzie musiala chodzic i bedzie jadła więcej prądu.

2 polubienia

Trudno to chyba będzie zabudować w taki sposób, żeby wyglądało lepiej niż jest teraz, a jest całkiem OK. Skrzynki z przyłączami elektrycznymi albo gazowymi wyglądają duuużo gorzej, a mało kto je ukrywa. Ja bym to traktował jako element infrastruktury i olał zabudowę.

2 polubienia

Może maskowanie?
https://allegro.pl/oferta/mata-magnetyczna-laminat-na-lodowke-abstrakcje-xl-8173292068
robią na wymiar…

1 polubienie

Ja wiem, że de gustibus non est disputandum, ale IMHO, absolutnie serio, ta czarna matowa obudowa wygląda 1000x lepiej goła niż te zabudowy i naklejki.

Patrzę się na to zdjęcie i w ogóle bym tego nie zakrywał. Co innego gdyby toto wyglądało tak

image
lub tak

A to Twoje wygląda jak coś Pro. Jak żywcem wyjete z jakiejś kozackiej serwerowni.

4 polubienia

przeglądając pinterest, serwis jakimś dziwnym trafem podrzucił mi taką stronę kachklim.fr

1 polubienie