Podatek VAT za zakup oprogramowania

Cześć, czy jest sposób, żeby nie płacić VAT za zakup oprogramowania?
Np zamieszkać w USA w jakimś konkretnym stanie?

Kolega się kiedyś chwalił, że jak się przeprowadził do Delaware to tam nie płacił vatu za cyfrowe kopie oprogramowania.

1 polubienie

Jak dokładnie w USA to nie wiem, ale ogólnie z VATem i międzynarodowymi zakupami jest tak, że faktury są z odwrotnym opodatkowaniem, czyli jest na nich kwota netto, a podatki opłaca klient. Zazwyczaj działa to z automatu, ale w niektórych firmach trzeba się zgłosić w supporcie, po poprawienie faktury.

W nielicznych przypadkach, jak np. nazwa.pl, nie ogarniają zagranicznych firm poprawnie, ale nazwa to parodia biznesu, bardziej przypominająca działaniem mafię, niż korporację, więc że nic tam nie działa jak należy, przyzwyczaiłem się już dawno.

1 polubienie

no i jeszcze jedna rzecz jest jak się kupuje z raju podatkowego (lista aktualna na stronach ministerstwa finansów) to trzeba za nich zapłacić podatek - nazywa się to podatek u źródła. nie wiem czy za soft ale za usługi na 100%.
jak ja coś kupuje w Polsce na spółkę Estońską swoja to wszystkie faktury są na kwotę netto z opisami typu revers charge etc.