Playstation w zamkniętej szafce

Panie i Panowie,

Moja dziewczyna zażyczyła sobie ukrycia sprzętów na nowym mieszkaniu.

W teorii jak zamknę PS4 i Qnapa w szafce to wszystko będzie działać, ale odrobinę mnie martwi przegrzewanie.

Jakiś pomysł jak sobie z tym poradzić? Szafka TV będzie montowana do ściany, więc jedyne co mi przychodzi do głowy to zamówić taką żeby miała mnóstwo otworów wentylacyjnych od spodu, ale nie wiem czy to wystarczy.

Ciepło idzie do góry a nie w dół, powinny być otwory na dole i u góry, jak chcesz bez dodatkowego wentylatora to ogarnąć (żeby powietrze chłodne wpadało od dołu i wylatywało ciepłe górą). Z NASa i konsoli ciepła jest dość sporo.

2 polubienia

Jak bardzo Cię to martwi to możesz kupić termostat i wentylatory jakie montuje się w szafkach rack i zamontować je w strategicznym miejscu.

IMO. potrzebujesz dwa otwory, jeden do wyrzucania ciepłego powietrza, drugi do zaciągania “zimnego”. Najlepiej rozmieszczone tak, żeby ruch powietrza zachodził samoistnie, wtedy wentylator nie będzie włączał się tak często.

Linki przypadkowe:

Hmm… Na to nie wpadłem.
Stwierdziłem że szafka z jednej strony będzie celować w balkon, więc mogę od tej strony zrobić otwory.

Jak zrobię tak jak na załączonym obrazku (totalnie randomowe zdjęcie, nie sugeruj się wysokością czy głębokością) to wentylator będzie potrzebny tylko na zaciąganie zimnego powietrza czy na wyciąg ciepłego również?

Możesz spróbować bez wentylatorów, ale od razu lepiej przygotuj takie otwory, na których w razie czego w przyszłości będziesz mógł je zamontować, gdyby temperatury były zbyt wysokie (szczególnie latem).
Zobacz sobie filmy tego gościa, on praktycznie całą elektronikę ma pochowaną w szafkach, a komputer chowa w szufladzie :slight_smile:

To jest niemalże ideał z wizji mojej dziewczyny. Wszystko pochowane.

Nie do końca ogarniam jak mu się to wszystko wentyluje, bo poza jedną kratką nie widziałem tam niczego co by mogło usuwać ciepło.

Chciałbym mieć wiedzę, która pozwala na jednoznaczną odpowiedź :laughing:
Tak na chłopski rozum, to tyle samo powietrza ile jest zaciągane musi być wyrzucane, więc przy jednym powinno działać, pozostaje kwestia wydajności.

Ja też planowałem ukryć wszystkie sprzęty. Po przeszukaniu inspiracji w internecie padło na takie drzwi wentylowane. Udało mi się odnaleźć stare zdjęcie jeszcze z etapu budowy. Potem pomalowałem je na biało.

3 polubienia

Chyba zrobię w ten sposób:

Z boku szafki od góry do dołu zrobię otwornicą ze 4 otwory i zamaskuję je tulejami wentylacyjnymi:

tuleja-metalowa

Ewentualnie wytnę kawałek i wstawię dużą kratkę wentylacyjną

Kratka_wentylacyjna_z_siatka_Vents_474_x_80-10-3_biala-830691-485970

Od spodu szafki zrobię to samo i wstawię konsolę na stojak chłodzący:

Jak to nie wystarczy to wtedy będę montował wentylatory

Sam stojak może nie wystarczyć gdyż “grawitacyjnie” możesz mieć za mały przepływ powietrza. Proponuję jednak zamontować jeden wentylator + regulator obrotów. W takim wypadku jeśli w szafce będzie za gorąco będziesz mógł wymusić mocniejszy przepływ powietrza.
Można oczywiście pobawić się jeszcze w automatyczną regulację obrotów zależną od temperatury w szafce.
Tak czy inaczej wydaje mi się, że same otwory nie wystarczą gdyż sama konsola potrafi ładnie grzać podczas grania.

Ten wentylator na wlocie zimnego czy na wylocie ciepłego? Z tego co rozumiem raczej na wylocie (u góry) żeby wyciągało ciepłe powietrze

W zasadzie to chyba wszystko jedno. Choć osobiście montowałbym go na wylocie

Ja mam propozycje alternatywna. Wymyśl sobie jakieś chore żądanie, które wiesz, ze Twojej dziewczynie będzie bardzo nie na rękę.
I wtedy daj się jej spocić na kilkanaście godzin, a potem możesz zaproponować kompromis: jeśli ona zrezygnuje ze swoich żądań względem PS4, to Ty jakoś przebolejesz to, że ona nie spełni Twojej zachcianki.
I problem rozwiązany bez wiercenia.

6 polubień

Ja tam nie wiem jak PS4 bo aktualnie nie mam, ale u mnie w szafce siedzi mac mini + switch zadokowany + drukarka laserowa i bez żadnych wiercen i wiatraków się obywa :smiley:

PS4 to jest mały grzejnik pokojowy.

1 polubienie

Kurde, miałem, zanim wymieniłem na x-klocka i nie pamiętam żeby się tak grzała. Na pewno była głośniejsza niż klocek :stuck_out_tongue:

Zamówię szafkę z odpowiednią wentylacją: maskowane otwory po całej długości na górze, na dole i z boku, z miejscem na ewentualny wiatrak 120mm wyciągający ciepłe powietrze. Zapłacę za to ze dwie stówki więcej ale będę miał spokój.

3 polubienia

@piotrek69 “Młody człowieku, jakże bliska jest mi ta filozofia”… :smiley:

Kombinowałem coś ten deseń, ale koniec końców też nie chcę zaś mieć nawalone pod TV kupę sprzętów łapiących kurz więc zrezygnowałem :smiley:

1 polubienie