PeCet do streamowania

W ostatnim After Darku rozważałem sobie, czy kupienie PC nie jest takim głupim pomysłem. Ale zapuściłem się w researchu w jakieś kosmiczne rejony cenowe, a myślę, że spokojnie można w niektórych miejscach odpuścić. Tylko nie wiem, w których i tu leży problem.

Komp ma głównie służyć do streamowania (screengrab + kamerka). Granie w gry plus ryj z kamerki okazjonalnie (jeżeli dałoby się znaleźć złoty środek jakiś).

Poniżej wrzucam zestaw, który nieudolnie złożyłem sam. Jeżeli możecie pomóc to superancko!

Jaki podzespół Nazwa Cena
Procesor AMD Ryzen 9 3900X 1999
Płyta główna ASUS TUF GAMING B550M-PLUS (WI-FI) 769
Obudowa Thermaltake Core V21 319
RAM G.SKILL 32GB (2x16GB) 3200MHz CL14 FlareX AMD 1044
Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER WINDFORCE OC 3X 8GB 2299
Zasilacz be quiet! Power Zone 650W 80 Plus Bronze 479
Chłodzenie be quiet! Dark Rock Top Flow 135mm 399
Dysk SSD Patriot 1TB M.2 PCIe NVMe Viper VPN100 699
Capture Card Elgato 4K60 Pro 1099
SUMA 9106
3 polubienia

No ale bez procka nie pójdzie…

Polecam Ryzen’a 3700x cenowo całkiem ok.

Jest na pierwszej pozycji :smiley:

W połowie października ma się pojawić RTX 3070 więc nie ma zupełnie sensu pchać się w 2XXX

6 polubień

Skoro będzie PC, to chyba jednak lepiej było zostać przy PS5😄. RTX20XX nie mają już najmniejszego sensu. Ja bym brał nie 3070, tylko dołożył do 3080 i zapomniał o upgradach GPU na lata tak samo jak z kombinowaniem co jeszcze obniżyć, żeby gra płynnie chodziła.

Lada moment będzie wiadomo wszystko o nowych GPU od AMD, które też mają mieć mega wydajność, ale nie wierzę, że dają radę konkurować z DLSS 2.1 (obym się mylił).

Dorzuć jakiś HDD, który będzie na gry, jakie i tak się szybko ładują, bo 1 TB to na nic nie wystarczy. Ja teraz na SDD mam tylko najlepsze tytuły, a cała reszta na 4TB HDD WD Blue, bo realna prędkość odczytu tylko trochę niższa od Black, a jest za połowę ceny więc w razie czego można wrzucić drugi w raid i mieć wyższą prędkość niż w Blacku. Dorzuciłem też starego, wolniejszego Hitachi 2TB, jak się okazało że mnóstwo gier nie działa na exFat, tylko na NTFS (WTF).

4 polubienia

No niestety, ale od dawna wiadomo, ze konsole sa duzo tansze niz PieC jesli chodzi o granie.
I ja wiem, ze na PieCu mozesz miec lepsza grafike niz na konsoli, ale… kto chce wydac 15k na zabawke do grania? A konsole nowej generacji moge miec za 1349zl i beda na niej dzialaly wszystkie gry wypuszczone na ta generacje, bez martwienia sie, czy za rok nie bede musial zmienic grafiki, dolozyc pamieci itp.

1 polubienie

To jest niepodwarzalny fakt, dlatego mam już preorder na XBoxa. Po prostu potrzebuję dodatkowej maszyny i pomyślałem, że może mi się uda upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. :slight_smile:

Tzn. tego XS to raczej trzeba by porównywać do PC za na pewno poniżej 3000 zł (może 2K?), ale wówczas chyba faktycznie lepiej konsolę. Przy czym taki PC na pewno nie będzie odpalał gier za 4 lata gorzej niż XS (tyle że wtedy zostaje kupić lepszą konsolę żeby nie mieć płynności jak dzisiaj na pierwszych konsolach obecnej generacji, a w PC zmieni się jakąś część i tyle). Nadrobię zaraz tego After Darka dla kontekstu, bo dopiero zacząłem słuchać.

Sa ludzie ktorzy lubuja sie w tych zestawach

https://pclab.pl/tip/Listopad.2019.Jaki.komputer.do.gier.Do.biura.i.domu.Polecane.zestawy.komputerowe,52777

Na pierwszy rzut oka plyta glowna wydaje sie dosyc droga, chlodzenie drozsze niz obudowa? Dysk to ja bym bral Samsung: https://forum.pclab.pl/topic/1255935-polecane-ssd-niepolecane-bieżące-promocje-ranking-80-modeli-rozpiska-z-pamięciami-kontrolerami-dram/

1 polubienie

Ślepym. Dzięki.
Ale przez takie wyróżnienie i podkreślenie podświadomie zakwalifikowałem że to nagłówek kolum.
Czytanie ze zrozumieniem się kłania

Trochę moja wina bo na telefonie wątek tworzyłem, a tabelkę bez nagłówka kopiowałem z notatek (swoją drogą, świetnie Discourse sobie z nią poradził!). :slight_smile:

EDIT: poprawiłem. :slight_smile:

Sorry, ale argument w stylu po co mi auto za XXX zł jak Maluchem też dojadę do celu. Jak kogoś stać to bierze co chce, a jak ktoś chce grać najniższym kosztem to bierze Series S, który już na starcie generacji jest daleko w tyle za resztą. Poza tym na takiej “zabawce” możesz robić wiele innych rzeczy poza graniem, jak np. Wojtek chce streamować. Kolega w zeszłym tygodniu zmontował maszynę za 13-14k na której w ciągu dnia pracuje, a po godzinach może grać na najwyższych ustawieniach graficznych, których w tej generacji konsol nie zobaczysz. Np. w takim Doomie na ultra ustawieniach i 34" 144Hz ultrawide monitorze wyciąga ponad 200 fps.

Co do zestawu @6ghost9 to wymieniłbym 2070 na 3080 aby procesor się nie marnował przy takiej karcie, która będzie dla niego bottleneckiem, wtedy też byłby potrzebny zasilacz 750W afaik.

Aha i gdybyś brał 3080 to najlepiej MLCC, a trzymaj się z daleka od POSCAP, bo są problemy.

2 polubienia

Nie no, oczywiscie - dlatego napisalem “zabawke do grania”. Jesli komputer ma byc do pracy czy innych zadan, a granie przy okazji - no to inna sprawa, bo i tak bys kupil pudlo, co najwyzej dolozyc kilka stowek by miec lepsze osiagi w grach jesli potrzeba.
Bralem pod uwage czyste zbudowanie kompa pod granie vs konsola.

1 polubienie