ODROID.pl - Stwórz swój pierwszy serwer na bazie platformy ODROID (lub Raspberry Pi)

Heja,
jakiś czas temu rozpocząłem projekcik małego bloga, w którym jako osoba zawodowo spoza IT (hobbista) piszę prostymi słowami dla innych osób spoza IT na temat jak stworzyć swój serwer domowy na bazie platform takich jak Raspberry Pi, a raczej konkretnie klona ODROID C4. Wrzucam tutaj, bo może komuś taka tematyka wyda się ciekawa :slight_smile:
Na razie z ciekawych tematów to poruszyłem:

  • jak w ogóle zainstalować na takiej płytce Ubuntu Mate
  • jak używać kluczy SSH do bezpiecznego łączenia się z serwerem
  • jak stworzyć tunel VPN przez Wireguard
  • jak samemu hostować takie usługi jak: Pi-hole, NextCloud, Bitwarden, Visual Studio Code

Mam już kilka wpisów napisanych do przodu, np. o:

  • LibreOffice jako kontener Dockera, obsługiwalne przez przeglądarkę
  • jak hostować klienta torrent czy czytnik RSS - FreshRSS
  • Webtop, czyli Ubuntu w kontenerze Dockera działającego na innym Ubuntu, obsługiwany przez przeglądarkę
  • a także Emulatorjs, czyli self-hosted emulator gier retro, umożliwiający granie przez przeglądarkę! Grałem na tym w Pokemon Red i jest kozak

W następnych krokach planuję mocno wejść w rozwiązania inteligentnego domu (smarthome) i to na zasadzie “w przystępnej cenie” tak jak każdy majsterkowicz lubi :slight_smile:

Wrzucę link do wpisu podsumowującego pewien kamień milowy, który akurat osiągnąłem:

11 polubień

Niestety NET::ERR_CERT_INVALID

Super pomysł :+1: jak tylko naprawisz to chętnie poczytam i może sam się czegoś nauczę. Jestem pewien że jest więcej osób które chętnie by coś takiego zrobiły, ale nie wiedzą od czego zacząć.

1 polubienie

To chyba musi być u Ciebie coś nie tak, bo strona śmiga :wink:

Dziwne, u mnie działa! :stuck_out_tongue:

Jako osoba z IT też lubię takie poradniki, bo nie orientuję się we wszystkim :grin: Super sprawa!

1 polubienie

Faktycznie problem po mojej stronie. Mój ISP stwierdził że to groźna strona i zablokował dostęp… :tired_face:
Przez VPN działa

1 polubienie

Gratuluje wylądowania u Mrugalskiego w unknown letterze.

4 polubienia

No Kuba jest w porządku, sam się zdziwiłem, bo nagle zauważyłem ogromny wzrost liczby odsłon, sprawdzam maila, a tam unknowNews :wink:

1 polubienie

Jezeli nie chcesz odpowiadac to nie musisz, ale jestem ciekaw jaki to ruch wygenerowalo. Kilka, kilka tysięcy UU?

Nie no aż takiego efektu to nie :slight_smile:
545 visitors
1937 pageviews
30:35:15 time