Odcinek #296 - temat konkursowy!

Zgodnie z odcinkiem #296 - oto temat konkursowy :slight_smile:

Pytanie: jaki ostatnio zrobiłeś lub zrobiłaś krok w celu poprawy swojego bezpieczeństwa w internecie?

Nagroda: Ksiązka Edwarda Snowdena.
Do kiedy: zgłoszenia do 29.11, wyniki - w kolejnym odcinku YWP (koło 1 lub 2 grudnia).

1 polubienie

Ja przesiadłem się z Androida na iPhonsa i zacząłem używać Duck Duck Go, fuck Google pełną parą :slight_smile:

1 polubienie

Ooo panie, ja od pewnego czasu przez między innymi to forum, to zrobiłem wszystko. Chyba następne zostanie wymiana zamków w drzwiach wejściowych i kupienie sejfu :wink:

Także ten, parę miesięcy temu wskoczyłem na managera haseł, ograniczyłem też wpływ Googla na życie poprzez wskoczenie w brave. Później zmieniłem manager haseł a później zmieniłem manager haseł, a ostatecznie zmieniłem manager haseł i tak oto mam bitwardena.
Żeby nie było mało, gdzie się dało odpaliłem 2fa, potem wpadły klucze fizyczne i więcej 2fa.
Żona zaczyna myśleć, że tajne dane rządowe na komputerze trzymam.
Ostatnim krokiem było dalsze odejście od Googla poprzez zmianę głównego maila na fastmaila z własną domeną.
W sferze przyszłorocznych planów zmiana telefonu na iPhona. Ale to już plany. Nie dam się łatwo dorwać :wink:

5 polubień

Zmienilem hasła na wszystkie swoje maile i konta bankowe, a na pozostałych oontach po wprowadzałem 2FA i jestem szczęśliwym człowiekiem. :slight_smile:

1 polubienie

Od kilku lat używam 1password. Ostatnio przeniosłem wszystkie moje 2fa z Google Autentificator do 1P (a samo 2fa dla 1p do Authy). To moje bezpieczeństwo.

Podsyłam rodzicom wszystkie odcinki Bezpieczny Podcast (i wpisy na Bezpieczny Blog), a potem z tego odpytuję. To moje bezpieczeństwo… psychiczne.

1 polubienie

Ostatnio to ciężko powiedzieć - od lat używam keepassa, pocztę mam podzieloną na różne konta (spamowa, osobista, pracowa itp.).
Nie mam kont w social mediach.
Nie używam aplikacji googla :slight_smile:
DuckDuck jest moją wyszukiwarką od… nie pamiętam nawet od kiedy :stuck_out_tongue:
Hasła mam unikalne, generowane w keepassie, po 32 znaki ze znakami specialnymi.
Gdzie się da to 2FA.

Więc… ostatnio to już chyba nic :smiley:

1 polubienie

Ja pod wpływem forum zacząłem używać menadżera haseł. W końcu przestałem mieć wszędzie 2/3 hasła różniące się detalami. Zrobiłem gdzie tylko pamiętałem 2FA. O kluczu fizycznym myślę, ale nie jest mi to potrzebne. Jeśli chodzi o Google to stety niestety sprzedaję mu wszystko, ale robię to “świadomie”, tzn podjąłem decyzję, że wygoda wygrywa tutaj z bezpieczeństwem i skoro już i tak muszę oglądać reklamy to niech przynajmniej te reklamy mają sens.

1 polubienie

Nie chcę brać udziału w konkursie, swoje cyberbezpieczeństwo mam oparte o infrastrukturę pracodawcy i od wielu lat to się sprawdza.

Piszę tylko aby spytać, czy lektura tej książki Edwarda Snowdena jest warta więcej, niż publikacje na ten temat?

1 polubienie

Moim zdaniem tak. Nie ma tu wielu nowych rzeczy, bo historia jest większości osób znana. Ale jest w jednym miejscu, w bardzo przyjemnej formie i z paroma ciekawostkami, których nie było wcześniej.

Ale fascynujące historie o dorastaniu jako piwniczak to mógł trochę skompresować… :wink:

5 polubień

Dokładnie to

Zacząłem przechodzić z gmail na własną domenę z pocztą. Namówiłem Tate na przejście z Androida na iPhona. To był spory sukces, ten proces trwał parę lat :slight_smile: Jeszcze ostała się Mama. To kwestia czasu. Mam niecny plan włączyć rodzinne telefony do programu zdalnego zarządzania.

1 polubienie

A ja zrezygnowałem z 1password ALE używam BITWARDEN… :onion::onion::onion:

1 polubienie

(ktokolwiek zostanie wybrany/wylosowany - jestem dumien, że mamy takich ludzi, którzy nie tylko siebie bezpieczniują, ale także najbliższych!)

Mam tę książkę, ale nadal mogę opisac swoją przygodę z bezpieczenstwem. Od kiedy zacząłem czytać forum to korzystam z BitWardena, założyłem backupowego maila na ProtonMail, zacząłem używać VPN w sieciach publicznych, kultywuję Inbox Zero dzięki czemu lepiej kontroluję, kto wysyła do mnie spam i skutecznie zmniejszam liczbę maili. Dodatkowo w ramach eksperymentu dezaktywowałem miesiąc temu konto na FB i Instagramie i nie czuję potrzeby wracania.
Z Chrome nadal korzystam, bo super integruje się z Pixelem i Digital Wellbeing, tak samo jak Gmail.

1 polubienie

Ja chcę tylko rzucić żartem bez brania udziału, bo nie jest to faktyczny krok który podjęłam, ale wpasowuje się w temat konkursowy:
Ja bym a-czapkę zamówiła, żeby ochronić się PRZED internetem, który wszędzie już promieniują tymi wi-fi i 5G i HWDP.

3 polubienia

U siebie w ostatnim czasie nic nie zmieniałem, bo już za bardzo nie mam czego. Od pięciu lat korzystam z NordVPN, od trzech z Bitwarden (wcześniej przez podobny okres Lastpass) oraz Yubikey, szyfruję wszędzie (np. wszystkie moje chmury są szyfrowane), komunikuję się przez Signal praktycznie od jego startu (przez pewien czas był też Wire), internet przeglądam mocno zmodyfikowanym Firefoxem wraz z wieloma wtyczkami, które dodatkowo trzeba skonfigurować, a ruch sieciowy przechodzi jeszcze przez lokalny pi-hole. Gdzie tylko jest taka możliwość to zabezpieczam konto kluczem Yubikey, a jeżeli nie ma takiej możliwość to korzystam z OTP w apce Aegis. Zauważyłem, że inni podają, że przesiedli się na DDG z Google. Świetnie, też tak robię, ale to nie security tylko privacy. Podobnie jak konto mailowe Gmail jest spoko jak ktoś chce mieć bezpieczną pocztę, ale nie spełnia wymogu privacy. Jeżeli już zacząłem temat mailowy to osobiście korzystam z Protonmail, na którym mam kilka osobnych skrzynek: do spraw oficjalnych, zakupowych/rejestracji na stronach z których korzystam, giereczkowa. Dodatkowo jeżeli chcę wejść na stronę, której nie do końca ufam, a wymaga ode mnie rejestracji konta to używam różnych serwisów do tworzenia tymczasowych maili.
Tak już kończąc to zapoczątkowałem temat Bitwarden na forum, przekonałem do niego rodziców (mają też pi-hole) i znajomych, którzy do tej pory wszędzie mieli te same hasła, w dodatku proste do rozszyfrowania. To mój największy sukces i zmiana w sferze bezpieczeństwa w ostatnim czasie :slight_smile:

6 polubień

Oj ja tez w ostatnim czasie dużo zrobiłem.
Namówiłem większość rodziny na przesiadkę na iPhona. Było trudno, ale dzisiaj wszyscy nie chcą słyszeć już o Androidzie.
Gdzie się da używam 2FA.
Kupiłem 1Password, ale po roku stwierdziłem ze jest przereklamowany i zrezygnowałem. Później przez rok używałem tylko Apple Keychain i nie byłoby źle, gdyby dodali generator haseł na żądanie (nie tylko na stronach www).
A ostatnio? Ograniczam do minimum fb i Google. Zaczęło przerażać mnie to ze mówiąc ostatnio coś komuś o robotach sprzątających, teraz mam same reklamy robotów na fb. Nie ufam tej aplikacji ani trochę, dlatego ograniczyłem jej dostępy do wszystkiego co się da. To samo z messengerem.
Został mi jeszcze Instagram, ale ciężko na razie z niego zrezygnować.

1 polubienie

Przeszedłem kurs online na temat GDPR w pracy.
Nauczyłem się tam ze nie wolno trzymać ważnych danych na biurku :crazy_face::crazy_face::crazy_face:

4 polubienia

DuckDuckGo używam od dawna, 1Password też już trochę czasu, nie wiem w sumie co z tych rzeczy zrobiłem w ostatnim czasie, ale opłaciłem wczoraj Protonmaila w promce na 2 lata z góry, a z jeszcze wcześniejszych to NextDNS, który ogarnąłem ostatnio nawet mamie (co prawda bez wszystkich list włączonych, żeby nie bawić się w dodawanie domen po kilka razy dziennie do whitelisty, ale z tymi ustawieniami działa super bo mama nie skarży się na to, że coś nie działa a nie ma reklam i trackerów i tak dalej i to jest naprawdę super!).

1 polubienie