Notatki self hosted i… iOS

Wpadłem ostatnio na Obsidiana i wydaje się appką perfekcyjną jeśli chodzi o notowanie. Ale byłoby za pięknie żeby tak to po prostu przyjąć i zacząć używać, więc od razu utrudniłem sobie sprawę :smiley:

Mam w domu Synology i stwierdziłem, że w zasadzie dlaczego by nie trzymać katalogu z notatkami w takim udostępnionym po sieci folderze, do którego mają dostęp zarówno komputery jak i telefony i tablety.

Problem zaczyna się tu, gdzie chcę dać iPhone’owi czy iPadowi dostęp do takiego folderu bo ten… zdaje się nie mieć takiej możliwości.

Czy ktoś wpadł na podobny pomysł albo próbował jakkolwiek dostać się z iPhone’a/iPada do sieciowego (w sieci lokalnej, domowej) folderu udostępnionego?

W aplikacji Files możesz podpiąć zasób sieciowy:

1 polubienie

Z tego co się orientowałem jakieś 3 miesiące temu, to obsidian na ios wspiera tylko synchronizację przez Obsidian sync i iCloud że względu na ograniczenia systemu.

Zgadza się, niestety nie jestem w stanie podpiąć tego inaczej niż po iCloud. Rozwiązanie @karol.morawski faktycznie widać na liście w aplikacji Pliki (mam normalnie dostęp do Synology), ale Obsidian absolutnie nie daje możliwości wyboru czegokolwiek innego niż jakiś lokalny folder na iPhone lub iCloud.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to obrócenie tego co chciałem zrobić. Zamiast tworzyć folder udostępniony w sieci z poziomu komputera/Synology, może pozwolić Obsidianowi stworzyć taki folder na iPhone’ie i synchronizować ten folder jakoś do Synology (i wskazać go w komputerze jako źródło synchro)?

Obawiam się, że nie wyciągniesz tego z iCloud.

Obsidian powinien mieć synchro do Google Drive (jeżeli używasz), a Google Drive można bez problemu synchronizować z Synology. Ale to trochę mało self-hosted :smiley:

EDIT: a tak sobie myślę, nie jesteś w stanie robić synchro danego folderu na iPhone z Synology bezpośrednio?
EDIT2: właśnie doczytałem do końca Twój post; my bad :smiley:

To

powinno zadzialac

Na te chwilę przeczytałem gdzieś, że to limitacja po stronie Obsidiana (to, że na iOS nie da się zsynchronizować plików inaczej niż przez iCloud. Na androidzie podobno się da. Podobno – nie sprawdzałem).

Zatem workaround jest taki, że kupiłem minimalny pakiet iCloud i ostatecznie synchro będzie szło po urządzeniach Apple przez iCloud.

A gdy Obsidian pozwoli na synchro poza iCloud na iOS to wezmę wszystkie pliki przerzucę na Synology.

1 polubienie

Potwierdzam, na androidzie można wybrać folder w którym zapisywane są notatki. Ja zrobiłem dokładnie tak. Kupiłem najtańszego iCloud (bo i tak potrzebowałem go do backupu iphone) i wrzuciłem obsidiana tam.

I chyba lepszej opcji na teraz nie ma.

Wersja z synchronizowaniem się folderu z iPhone na zewnatrz do Synology nie rozwiązuje problemu synchronizacji z pozostałymi urządzeniami pod iOS, także afterall to jest średnie rozwiązanie (chyba że korzystasz tylko z iPhone i np. komputera).

A gdy Obsidian pozwoli wybierać folder w sieci lokalnej jako synchro to można szybciutko przenieść całość z iCloud i bez problemu zmienić synchro na ten folder. Także czekamy :slight_smile:

1 polubienie