Neeva - płatna alternatywa dla wyszukiwarki Google?

Można się zapisywać na waitlist do Neeva która ma być płatną alternatywą dla wyszukiwarki Google założoną przez Sridhar Ramaswamy który przez lata był wysokim rangą pracownikiem Googla.
Wywiad przeprowadzony z nim przez Karę Swisher można wysłuchać w najnowszym odcinku Recode Decode.
Co na to brać wąsata? :sunglasses:

1 polubienie

Dzięki za info, zapisałem się, wypełniłem ankietę i czekam na zaproszenie aby obadać :slight_smile:
Niczego przełomowego nie oczekuję i pewnie nada się jedynie do szukania po angielsku, ale sprawdzić nie zaszkodzi.

Wszystko zależy od skuteczności wyszukiwania Binga, bo na nim mają się opierać.

Wszystko zależy od skuteczności wyszukiwania Binga, bo na nim mają się opierać.

No to ch*j. :smiley:

5 polubień

Skoro to Bing with extra steps, to po co za to płacić? bo nie do końca rozumiem koncept
na tej samej zasadzie można użyć searx

Wysłuchaj sobie tego podkastu to będziesz wiedział o co dokładnie chodzi.

No dobra, ale czemu używać własnościowego rozwiązania, skoro można użyć searx, który jest oprogramowaniem FOSS, każdy może postawić swoją instancję, nie śledzi, 0 trackerów, nawet JS-a nie ma, a tu nie zapowiada się, żeby było jakoś lepiej pod tym względem
Rozumiem, że niektórzy nie potrafią tego zrobić, ale jeśli ktoś jest freakiem pod względem bezpieczeństwa, będzie wiedział, że takim podmiotom tez nie za bardzo można ufać (analogicznie do zbierania logów przez dostawców VPN teoretycznie z zasadą braku logów)

1 polubienie

To prawdziwy temat rzeka który mozna by ciągnąć bez końca ale teraz już nie tylko świrusom na punkcie bezpieczeństwa ale i tak zwanym normikom nie podoba się model biznesowy Googla i stąd zaczynają się pojawiać próby wprowadzenia innych, płatnych usług. Bo normik nie będzie się bawił w instalowanie i konfigurację tylko będzie wolał zapłacić i dostać gotowe działające rozwiązanie.
A co do zaufania, no to cóż, zawsze będę miał większe zaufanie do kogoś kto traktuje mnie jak klienta a nie zbiór danych do przehandlowania :wink:

Czej. Mam płacić za googlowanie?

1 polubienie

Z tego co zrozumiałem, a przesłuchałem tyko część tego odcinka, to będzie coś więcej.
Ale jak chcesz wiedzieć dokładnie to musisz odsłuchać ten wywiad :grin:

DuckDuckGo, Qwant, Searx, Mojeek, Yacy.

Alternatyw jest sporo, w przeciwieństwie do takiego NextDNS, które jako rywala ma jedynie AdGuarda (wydajność/prywatność/konfiguracja).

Rozumiem dobre zamiary, życzę sukcesu, bo rywalizacja jest zdrowa, a ich design naprawdę mi się podoba, ale tylko mówię, że ciężko będzie wejść im na rynek.

I tak pewnie bym 3/4 nie zrozumiał. Jestem dobry z angielskiego, ale nie mam odwagi słuchać podcastów po angielsku

Akurat w podcastach prowadzący mają zazwyczaj dobrą wymowę i przeważnie nie ma problemów ze zrozumieniem, w przeciwieństwie do takich seriali gdzie połowa aktorów tak sepleni że nie idzie ich zrozumieć :unamused:

i pihole

1 polubienie