NAS do firmy

Cześć wąsaci : )

chciałem was zapytać o wasze doświadczenia co do NAS’ów. Zamierzamy zakupić jeden porządny. Myślimy o przestrzeni minimum 10 tb albo 20 tb ( jedna kopia zapasowa ).
Czy brać pod pod uwagę tylko Synology czy Qnapy też dają rade ?Byłbym wdzięczny za rady : )

Więcej szczegółów byśmy potrzebowali :wink:
Ile urządzeń masz w filmie?
Jak szybką masz sieć?
Czy wszystkie urządzenia będą miały dostęp do NAS’a?
Jaki rodzaj danych chcesz przetrzymywać na dyskach?
Jak bardzo zależy Ci na ich bezpieczeństwie?
Lubisz gotowe rozwiązania (QNAP/Synology) nieco droższe czy może wolisz sam sobie “poustawiać pewne rzeczy” (jak w polecanym przez mnie FreeNAS)?

No i oczywiście ile w stanie jest wytrzymać Twój budżet?

@Krzysie_k
dzięki z góry za szybką reakcje :raised_hands::sunglasses:
Teraz będziemy mieć 5 komputerów.
Moja część materiałów zajmuje najwięcej przestrzeni ( zdjęcia, video oraz inne materiały graficzne ).
Chcialbym, żeby każdy mial dostęp do NASa. Jeśli dodatkowo byłaby możliwość backupu Time Machine byłoby idealnie. Jesli mozna by okreslić przestrzeń która dodatkowo ma być wysyłana na google drive w nocy.
Mamy łącze symetryczne 250 mb/s.

Co do sprzetu wszystko zależy od kosztów.
Myśle, że około 3 tysięcy moglibyśmy wydać jeśli sprzęt byłby konkretny :wink:

Za 3K (oczywiście zez ceny dysków) PLN kupisz już dobry dedykowany NAS Synology/QNAP. Swego czasu uzywałem QNAP i byłem mega zadowolony. Sporo możliwości, dodatkowe “wtyczki/programy” rozszerzające możliwości NAS’a. Jedyny problem jaki miałem do dalsza rozbudowa. Ciężko w takim sprzęcie dodać cokolwiek (oczywiście mowa tu o domowych NAS’ach, te w wersji firmowej już takową możliwość posiadają)
Osobiście jestem zwolennikiem budowy własnego serwera. Masz wtedy dużo większą możliwość w doborze sprzętu do konkretnym wymagań. Możesz budować sobie system dość niewielkim kosztem, k który potem możesz w dość łatwy sposób rozbudować: dodać kolejne dyski, kary sieciowe 10Gbit, więcej RAMu, lepszy procek.
Proponuję także poszukać używanych serwerów poleasingowych. Często można trafić na jeszcze dobry sprzęt, który spełni Twoje jak na razie niezbyt wygórowane wymagania, za dość dobre pieniądze.
QNAP/Synology oferują rozwiązania powiedzmy plug&play. Wkładasz dyski, przechodzisz przez konfigurator i “wszystko działa”. Obecnie ich systemy oferują dość duże możliwości instalacji dodatkowych wtyczek, które poszerzają możliwości serwera NAS.

Ale… gotowe rozwiązania cechują się tym, że posiadają dość wysoką cenę w porównaniu do ich możliwości. Złożenie serwera samemu dodaje pewne wymierne oszczędności i korzyści i wbrew pozorom nie jest takie skomplikowane.
Jak już wcześniej wspomniałem polecam Ci zapoznać się z oprogramowaniem FreeNAS, które jest OpenSource. Daje sporo możliwości, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych (wykorzystuje system plików ZFS, który wspiera szyfrowanie), posiada sporo wtyczek. Jedyna jego wada to: konieczność zbudowania/posiadania serwera na którym zainstalujesz system FreeNAS.
FreeNAS daje Ci także całkowitą kontrolę nad tym jak i kto ma dostęp do konkretnych danych/udziałów sieciowych. Wspiera Windows Active Direcotory, można w nim tworzyć maszyny wirtualne Linux/Windows oraz kontenery Dockera, wspiera TimeMachine i jeszcze kilka innych rzeczy.
Można go zainstalować na dowolnym PC i przetestować. Pytanie tylko: czy chcesz sam “pobawić się” w konfigurację (a dodam tylko, że nie jest to tak trudne jak się wydaje bo nawet JA sobie z tym poradziłem a wiedzę na temat serwerów, NASów, udziałów sieciowych i innych takich miałem na początku dość niewielką. Google wypluwa sporo informacji na temat konkretnych problemów)

1 polubienie

Dzięki wielkie Krzysiek :raised_hands::sunglasses:
W poniedziałek w pracy pewnie będę obczajał dokladniej ceny sprzętów ( moze znajde jakiś stary komputer na testy co do freeNASa ).
Wgl jeśli składałbym sam komputer na jakie płyty główne i procesory patrzeć? Muszą być od razu pod użytek serverowy ? Xeony i tak dalej ? W domu mam starego lampka który robi za server domowy i jego wydajność przy chodzeniu 24/7 zmalała chyba trzy krotnie : \

Do testowania na początek wystarczy nawet leciwi PC z Core2Duo :wink: Docelowo oczywiście im mocniejszy procesor tym większa wydolność systemu. Jeśli mówimy o środowisku firmowym w którym będzie kilka PC to rozwiązania serwerowe wydają się robrym rozwiązaniem. Xenony i RAM ECC to dobre wyjście. Może i nieco droższe ale na pewno wydajniejsze i “starczy na dłużej”.
Zapomniałem wspomnieć o jednej ważnej rzeczy: FreeNAS wymaga dość sporo RAMu do działania. 8GB to minimum. Podobno na każe 1TB pojemności dysków potrzeba 1GB RAMu choć to taka trochę niepisana zasada.

Powiem ci “w tajemnicy”, że ja w domu mam zwykłego blaszaka FUJITSU P910 z Intel Pentium G640, 2 x 2,80 GHz (zapłaciłem za niego 370 zł) + 16 GB RAMu do tego 3x2TB HDD i do domowego zastosowania wystarczyło w zupełności :wink:

Twoja konfiguracja brzmi spoko : )
Ten leciwy lapek który robi u mnie za serwer niestety chyba przez temperatury i słabą wentylacja mocno podupadł : ( Musze w nowym sprzecie jesli wgl bede robil customa ogarnac dobre chlodzenie

Najlepiej jakąś odbudowę desktopów wziąć, tam zawsze można dodać 1-2 wentylatorek które poprawią cyrkulację powietrza. Laptop, biorąc pod uwagę długi okres czasu, to nienajlepszy pomysł na domowy serwer :wink:

Na domowe potrzeby wystarcza + dodatkowo mogę na nim uruchamiać VM, które działają nienajgorzej.

1 polubienie