Monitoring sieci wifi - wykorzystanie łącza

Zwracam się do Was z pewnym specyficznym tematem. Nie jestem specem jeśli chodzi o sieć i jej monitorowanie. Chciałbym jednak móc wiedzieć więcej o wykorzystaniu mojej domowej sieci wifi. Na adresie mojego routera widzę jakie urządzenia są lub były kiedykolwiek podłączone do wifi. Jakim narzędziem jednak mogę sprawdzić, z jaką szybkością są pobierane aktualnie pakiety ze wszystkich podłączonych urządzeń? Przykład: w jaki sposób mogę sprawdzać ile MB/s pobiera aktualnie telewizor z odpalonym Netflixem?

1 polubienie

To może nie być takie proste. Najlepiej jak byś miał uruchomione “coś” bezpośrednio na routerzeeby coś takiego zrobić najlepiej mieć router z zainstalowanym customowym oprogramowaniem np.: OpenWrt/DD-Wrt. Jeśli masz wspierany przez jeden z tych systemów router w sieci jest dość sporo poradników i narzędzi pozwalających monitorować ruch w Twojej sieci.
Ewentualnie możesz posiłkować się zewnętrznymi programami uruchamianymi na komputerze/laptopie, które będą “pobierały” dane o ruchu z Twojego routera za pośrednictwem, tak mi się wydaje, jakiegoś protokołu. Zobacz sobie np. to: https://www.glasswire.com

No właśnie sęk w tym, że mam nowego dostawcę internetu i ich router (Inea). Za dużo nie da się na nim zrobić. Przejrzałem już mnóstwo programów na maca do monitoringu sieci, ale rozumiem, że te programy pokazują tylko to co się dzieje na kompie, wykorzystując po prostu ruch na karcie sieciowej danego urządzenia. A mi chodzi o analizę wszystkich urządzeń w sieci wifi.

No właśnie tu jest “pies pogrzebany”. Choć wydaje mi się, że Glass Wire potrafi analizować dokładniej to co dzieje się w Twojej sieci ale zapewne trzeba posiadać płatną wersję programu ale z tego co widzę jest tylko wersja na Windowsa :confused:

GlassWire ma być też na Maka, ale kiedy to nie wiadomo :smiley:

Skutecznym rozwiązaniem jest podpięcie kablem własnego routera i wyłącznie wifi z routera dostawcy. Dobry router to koszt kilku stówek.

1 polubienie

To prawda. Mam tak w przypadku Orange i ich nowego Funboxa w wersji 3, którego z niewiadomych mi przyczyn nie idzie przestawić w tryb bridge.

Ale jaki router pokazuje faktyczne wykorzystanie łacza WiFi. Wiekszość pokazuje wynegocjonowaną prędkość a nie to jak wykorzystane jest łącze. ile pakietów fizycznie poszło ile kolizji, ile powtórzonych etc.

Z tych “domowych” to raczej żaden nie będzie miał takiej funkcjonalności. Może routery/switche pro mają taką funkcjonalność.
OpenWrt pokazuje kilka ciekawych wykresów ale nie wiem czy Cię to zadowoli.

Wiekszość z tych co pokazałeś mam też w moim routerze i pare dodatkowych, ale to co jest na ostatnim obrazie może dać jakieś pojęcie o obciążeniu przez pojedyńczych odbiorców. A właściwie zmiany w kolumnie Transfer. Ale to też trzeba na paru oknach sprawdzać. Jakie źródło połączone jest przez jakie połączenie a potem jak zmienia sie wartość transferu.
Dane w WRT są czyli brakuje tylko odpowiedniej wizualizacji. Muszę się tym zainteresować w wolnej chwili. Dzięki.

Może RRDtool - About RRDtool Cię zainteresuje. Odpowiednie pakiety są w Wrt

Rzeczywiście fajnie to wygląda. Dzięki za podsunięcie pomysłu.

round robin database … cos mi sie kołacze po głowie że parę latek temu próbowałem logować moją pompe ciepła co by okreslać jej skuteczność.
To było coś z określaniem przedziałow czasowych i ilości danych w nich. w stylu ostatni miesiąc dokładnie ale rok to już średnie tygodniowe. etc.
Dobre to było. baza o stałym rozmiarze. nawet na RPi 1 chodziło.
Super. Dzięki za przypomienie.