Mieszkanie a inteligentny dom - Jaki system?

Cześć,

Jestem na etapie planowania remontu mieszkania w stanie deweloperskim. Mieszkanie dosyć spore + poddasze + ogródek przy mieszkaniu i chciałbym to wszystko zgrać w jednym ekosystemie w ramach inteligentnego domu. Posiadam urządzenia od Apple ale spotykałem się z opiniami, że lepiej zainwestować w dedykowane systemy.

Jakie są wasze spostrzeżenia? Macie jakieś konkretne rozwiązania których używacie i możecie polecić?

1 polubienie

Wszystko zależy od budżetu i potrzeb, bo rozstrzał cenowy jest niesamowity jeśli chodzi o inteligentne systemy.
Zależy też czy potrafisz trochę w elektrykę i programowanie.
Ja na przykład mam system postawiony na raspberry pi i arduino. Na tym stoi system domoticz, a domoticz sparowany z homebridgem.
Całość obsługuję z poziomu Siri i iPhona.

Słabo z tym programowaniem. Coś potrafię ale nie mam az tyle czasu zeby nad tym siedziec. A z gotowych rozwiązań w ktore firmy isc?

Najlepsza jaką montowałem to visionBMS, ale ludzie chwalą sobie Grentona - bardziej przystępny cenowo.

Mam w domu Fibaro. Nie jest to tanie, ale:

  • pieruńsko łatwo rozszerzalny
  • działa bez kombinowania
  • działa z home kitem, jeśli nie połączysz tego z centralką Fibaro.

Możesz tworzyć reguły w centralce z bloczków bądź w asystencie Google.
Urządzenia są albo niewidoczne (w puszkach z włączników /kontaktów) albo stają się elementem życia (np. głowice do kaloryferów).

Minusem moim zdaniem są aplikacje, łatwiej jest mi wszystko ustawić w asystencie niż aplikacji.

1 polubienie

Jaki system byś nie wybrał to i tak kilometry skrętki będziesz potrzebował. Więc na początek rozplanuj gniazdka elektryczne i dodaj 50% lub 100% do tego co już zaplanowałeś. Tak samo jeśli chodzi o gniazdka sieciowe, ale skrętka nie tylko do sieci jest potrzebna.

Dwa chyba najlepsze systemy dostępne w Polsce (Grenton i Loxone) bazują mocno na skrętce, tzn można oczywiście iść bezprzewodowo ale skoro robisz remont?

Oba te systemy bazują na podobnych przewodach, ale ponad 1000zl za 200m to moim zdaniem lekka przesada, dlatego ja u siebie robię trochę inaczej. :smiley:

Jestem na podobnym etapie, elektryk właśnie kończy instalacje. Instaluje tradycyjnie 2.5 do gniazdek, 1.5 do światła i 5 do indukcji ale oprócz zwykłego kabla elektrycznego wszędzie (nawet przy suficie) idzie skrętka minimum cat 6.

Daje to kilka opcji, mogę zacząć z tradycyjną (nie smart) instalacją, zwykłe włączniki, żarówki etc. Ale mogę też od razu zainstalować LED-y od Loxone, dzięki czemu kabelkiem 1.5 wystarczy jak puszczę 24V, a skrętką idzie sygnał od ich miniservera. Loxone nazywa to technologią Tree. Jak już pisałem, można zamiast skrętki i kabla 1.5 od razu użyć ich przewodu wtedy sprawa jest zupełnie banalna, tylko ta cena trochę odstrasza, ale w sumie jak by podliczyć koszty skrętki i kabla 1.5 i robocizny to kto wie, może nie wyszło by dużo drożej na dedykowanym przewodzie.

Loxone podaje, że na jednej gałęzi może być do 50 urządzeń, LED-ów, czujników, etc, więc używając ich przewodu instalacja będzie wyglądać zgrabnie. :wink:

Ja przez to, że nie wchodzę od razu all in na początek kładę sobie tylko przewody, a później będę dodawał urządzenia. Mając rozprowadzoną instalację nie muszę od razu decydować się na jakiś system tylko stopniowo.

Remontuje teraz 60m2 i jak bym wszystko bazował na Loxone, czyli światło, rolety, ogrzewanie, etc to wersję na wypasie wycenili mi to na 37k PLN.

Plusem tego, że masz już instalację jest to, że takie systemy pozwalają na praktycznie nieskończoną rozbudowę, a zacząć możesz właściwie tylko od przewodów.

U mnie to spokojnie na start zmieścił bym się w 10k, ale wiadomo, apetyt rośnie w miarę rozkładania kabelków. :smiley:

Tak więc jeszcze raz napiszę, na co byś się nie zdecydował to hurtowa ilość przewodów elektrycznych i skrętki.

2 polubienia

Jakbym miał przed sobą generalny remont to szedłbym w kabel i rozwiązanie od Loxone, można tam zintegrować wszystko. Certyfikowanych instalatorów jest bardzo dużo u nas w kraju. Miałem od nich walizkę startową który służy do prezentacji systemu, bardzo zgrabnie to wszystko zaprojektowane.

2 polubienia

Szczerze mówiąc, mając generalny remont właśnie NIE chciałem iść w kablowe rozwiązania. Głównym powodem jest to, że przy kablu trzeba na wejściu WSZYSTKO rozplanować i wymyśleć z góry. Nie da się tego potem jakoś bezproblemowo rozbudować czy też zmienić układu. Dodatkowo jest to duży wydatek na wejściu, bo całą sieć trzeba zrobić od razu.

1 polubienie

Właśnie po to jest remont generalny by to rozplanować :wink: ale fakt, jak ktoś jest zielony w temacie to sam może nie wiedzieć co potrzebuje. Ja jednak już bym to wiedział :slight_smile:

1 polubienie

Ja myślałem, że wiem. W praktyce okazało się, że moje pomysły są… Mało praktyczne :smiley: Więc cenię sobie elastyczność Fibaro.

Tez mnie kusi w kierunku Fibaro. Jaki mniej wiecej koszt takiej instalacji jest?

Akurat Fibaro nie dla mnie, ale na szczęście jest tyle rozwiązań dla każdego, że każdy coś znajdzie dla siebie. Ja akurat wole samoróbki lub coś co działa na Zigbee ale sporo zębów na tym zjadłem by działało jak chce i niezawodnie. Nie każdy ma na to czas i chęci.

2 polubienia

Ja właśnie dlatego kładę kilometry przewodów bo nie wiem na co się zdecyduję.

Ciągnie mnie w stronę Loxone, ale mój wewnętrzny patriotyzm każe mi zbadać chociaż trochę Grenton-a.

Skrętka jest bardzo tania, a przy dużym remoncie cena jest wręcz niezauważalna, a zawsze daje nam opcje, po za tym skrętka pod płytą GK o jeść nie woła.

Przewodowe rozwiązanie jest o 1000x lepsze niż jakiekolwiek radio ale jak ktoś chce to taki Loxone też można postawić 100% na radio.

Sporo ludzi uważa że ma smart dom bo może poprosić Alexe o zapalenie światła. Ja też chcę sterować światłem ale zwykle on/off to nie dla mnie.

Fibaro wygląda ciekawie ale wydaje mi się jeszcze bardziej zamknięte niż Loxone.

U mnie to będzie taka hybryda, kabel, radio, Lexone, HomeKit, Unifi. :smile:

Jest zamknięte, głównie ze względu na protokół z-wave. Czekam, aż uruchomią zigbee w HC3, wówczas wszystkie HUE, Ikee i inne Xiaomi powinny normalnie działać w jednym miejscu.

1 polubienie

To mi się też podoba w Loxone, jak ktoś chce to może iść all in i nie ma sytuacji, że jedna żarówka z firmy X, LED z firmy Y, a zamek z firmy Z.

Jeśli masz ochotę na naukę to bez znajomosci programowania możesz dużo ogarnąć sam używając istniejących rozwiązań.
Jeśli nie masz ochoty na kucowanie to bierz gotowe systemy.

Jeśli chodzi o światła i małe urządzenia to polecam bezprzewodowo wszystko co obsługuje Zigbee. Jeśli chodzi o resztę to cokolwiek co ma dostępne API :slight_smile:

1 polubienie
Automatyka kiedyś była magią a dziś jest gadżetem. Zastanow się się czy chcesz mieć profesionalny system automatyki czy chcesz mieć po prostu smart home do automatyzacji kilku/kilkunastu urządzeń niskoprądowych?… w pierwszym przypadku weź specjalistę, który Ci to ogarnie od projektu, przez montaż aż po uruchomienie. W drugim przypadku daj sobie spokój z kablami i korzystaj z nowinek technicznych, które będę z dnia na dzień tylko lepsze i które wraz z rozwojem technologi będziesz mógł bez problemu wymienić na nowsze.

Reasumując i nawiazując do wytycznych jakie podałeś (rolety światła ) daruj sobie dodatkowe okablowanie a zadbaj tylko o to aby instalacja elektryczna była wykonana zgodnie z aktualnymi standardami a wiec aby wszystkie włączniki, przyciski,przełączniki w domu posiadały głęboką puszkę i przewód neutralny. A na takim rozwiązaniu zbudujesz sobie system jaki tylko chcesz. Unikaj tylko sterowników w komunikacji WiFi !!! nie zapychaj sobie niepotrzebnie tego pasma - zostaw wifi tylko na urządzenia mobilne (zaoszczędzone pieniądze wydaj na sieć lan do każdego pomieszczenia aby wszytkie urządzenia streamingowe jak PC, konsole, TV, dekodery były połączone z routerem po kablu) a automatykę zrób na sieci innego typu np. zigbee3 (!!!) czy z-wave.
I teraz jesli oddzielisz urządzenie ssające internet od innych podłączając je po lan możesz prosta automatykę zrobić na czym tylko zechcesz….
Kwestia czy jesteś techniczno-komputerowo- elektroniczny czy tylko lubisz nowinki techniczne.
W pierwszym przypadku zrób to na homebridge dzieki raspberrypi 3lub4 a pod to podepniesz co chcesz najlepiej po zigbee i będzie to latać jak należy.

2 polubienia

Dzień dobry ,
Nagłośnienie -salonu ,łazienki i kuchni
salon-4głośniki kuchnia 1 i lazienka 1
Chciałbym móc odtwarzać muzykę z jakiejś apki oraz żeby jak oglądam np film lub słucham muzykę na Tv to leciała w tych głośnikach .
Może mi ktoś doradzić jak to okablować oraz jakie urządzenia będę potrzebował ? ( przekrój kabla już sobie dobiorę do mocy )

Usłyszysz tu tylko jedną odpowiedź: SONOS. :man_shrugging:

5 polubień

O ile @jagnas nie ma na myśli Apple TV który jest w stanie puścić wyjście dźwięku na airplay, to SONOS będzie miał kłopot. Do zwykłych głośników nie da się podpiąć TV. Potrzeba do tego soundbara z hdmi.

1 polubienie