macOS Catalina

Od dzisiaj dostępne do pobrania dla wszystkich jest macOS Catalina.
Można już pobierać czy są jakieś duże bugi?

Najważniejsze ficzery:

1 polubienie

Na urządzeniu testowym miałem od pierwszej bety developerskiej. Przez długi czas była nieużywalna dla mojego workflow. Brak możliwości łączeni się z OneDrive, znikające katalogi w iCloud Drive były nie do przyjęcia. Najzabawniejsi byli wszyscy Ci płaczący, że zginęły im na jakiś czas dane. Nigdy nie testuje się bet na koncie “regularnym” ale niektórzy nigdy się tego nie nauczą. Tak samo jak nie instaluje się bet na urządzeniach produkcyjnych.
Na chwilę obecną nie widzę większych błędów, wszystkie moje aplikacje mają wsparcie na 64-bit. Jednak wstrzymałbym się z aktualizacją przez najbliższe kilka dni.

Rozum mi to podpowiada. Serce mówi “właśnie się pobrało te 8GB…”

4 polubienia

Zainstalowana wczoraj grubo po godzinie 22 (instalacja trwała wieczność być może przez przeciążone serwery) i jak narazie to chyba najlepiej działająca wersja systemu na moim starym ale jednak działającym mini. Pewnie wyjdą jakieś buble w praniu ale z aktualizacji jestem mega zadowolony.

Pobrane, zainstalowane. Dzisiaj będę używać i zobaczę. Póki co wszystko jest ok, nic się nie wysypuje.

Jest jedna wkurzająca rzecz: teraz system przy każdym pierwszym uruchomieniu aplikacji ciągle pyta o uprawnienia do wszystkiego

Zainstalowałem i z tego co zauważyłem:

  1. Sketch się wywala (noszwmordę),
  2. Te nowe appki wcale nie rwą, chociaż Reminders jest OK,
  3. Nie widzę dużych różnic w działaniu systemu tak poza tym

Spoko, zrobiony update, nic szczególnego dla mnie jeszcze nie ma. Nawet appek jeszcze Catalystowych nie poinstalowałem. Generalnie - jak Mojave.

Dzięki za info, a apki takie Slack, Trello, Chrome i Office 365? Śmigają?

1 polubienie

Ja to muszę porządnie zbackupować magisterkę zanim się wezmę za instalowanie Cataliny. :grin::joy:

Ja sie jednak skusilem i na dziendobry mialem problem z rejestracja klawiatury ?!

a ogarnął ktoś może polskie znaki z CMD? Niby robi się to przez Karabiner-Elements, ale nie bardzo mi działa, po instalacji K-E było chwilę OK, ale już nie jest :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Ja z kolei muszę powiedzieć, że jestem mega pozytywnie zaskoczony sidecarem. Pomimo konta dev i instalacji wcześniejszych bet na dodatkowych partycjach, nigdy nie miałem czasu bawić się wodotryskami systemu. Teraz przyszła na to kolei i mega zaskoczenie. Mój iPad mini jest teraz pełnoprawnym drugim ekranem. Pomimo swoich rozmiarów sprawdza się idealnie. Muszę mu jeszcze wymyślić jakieś lepsze zastosowanie w swoim workflow, ale wygląda to mega kozak.

Edit: Terminal z gitem wygląda fajnie jak na razie.

trello działa i to nawet na pełnoekranowym znacznie szybciej niż poprzednio.

1 polubienie

Ja to od zawsze robiłem w ustawieniach.

A no tę metodę znam, ale odwraca po obu stronach, co akurat mi nie pasuje. Nic to, poczekam aż się dotychczasowa metoda ustabilizuje z kolejnymi wersjami.

Ale Karabiner-Elements działa na Catalinie - ja używam i wszystko jest ok. Poszperaj w ustawieniach > ochrona i prywatność > monitorowanie wprowadzania. Musisz mieć tam oba zaznaczone:

1 polubienie

https://support.eset.com/news7326/ Jak ktoś ma Eseta to polecam sprawdzić.

Owszem, działa, ale po uśpieniu dłuższym komputera przestaje. Przynajmniej u mnie. Dopiero po restarcie komputera znów zaczyna działać.

1 polubienie

Programy od Adobe też mają problemy

Nie wytrzymałem, zainstalowałem w końcu :smiley: Bałem się najbardziej o programy do produkcji i pluginy, ale jak tylko Ableton dostał update to nie było na co czekać :smiley: Posprawdzałem na szybko pluginy i też większość póki co śmiga więc tragedii póki co nie ma, najgorzej to milion wyskakujących powiadomień no ale człowiek to wszystko poustawia z czasem a na przyszłość będzie bezpieczniej.

Lightroom też działa, chociaż trochę mała czcionka miejscami. Photoshop również. Raczej nie ma strachu :smiley:

U mnie na MacBook’u iCloud zaczął świrować i zdjecia na zmiane usuwal i uploadowal :confused: