Konfiguracja komputera do pracy

Cześć,
Potrzebuję kupić komputer do pracy w programach w Sketchup, V-Ray, 3DSMAX, Autocad, Photoshop. Stworzyłem sobie konfigurację na bazie Intela 14 generacji i mam kilka wątpliwości.

  • Zastanawiam się czy to jest obecnie optymalny wybór.
  • Czy potrzebuję procesora k. Nie będę overlookował, ale widzę, że wersja K ma trochę wyższe częstotliwości i na porównaniach wypada lepiej.
  • Nie dodałem żadnego dedykowanego chłodzenia. Czy ten dołączony do procesora wystarczy?
  • Nie dodałem kart graficznej licząc tego, że zintegrowana wystarczy, a zawsze można dokupić dedykowaną.

Co sądzicie o takiej konfiguracji? Czy widzicie jakieś oczywiste błędy? Nigdy nie konfigurowałem komputera, a widzę, że jest bardzo dużo opini i możliwości, ale większość dotyczy komputerów do gier.

Lista części Xkom

Proponuje sprawdzić z czego korzystają te aplikacje. Czy CPU czy GPU.

Jeśli CPU:

  • na pewno przyda się lepsze chłodzenie

Jeśli GPU:

  • na pewno będą problemy na integrze

Jeżeli chodzi o renderowanie to CPU.

W PS i innych adobach pracuję codziennie, sketchup i 3dsmax - okazyjnie. Porównanie szybkości niektórych rzeczy na kompach o zbliżonych parametrach w pracy (bez karty graficznej) i w domu (zwykła 3060) - wypada zdecydowanie lepiej u tego z kartą. Także ja bym jednak rozważył.

O reszcie bebechów niech wypowiedzą się mądrzejsi.

To wrzuciłbym lepsze chłodzenie.

Dodatkowo, pomyślałbym o mocniejszym zasilaczu. Cena trochę urośnie, ale póki nie bedzie GPU to zasilacz będzie pracować ciszej.

Jak dojdzie GPU to nie będziesz się martwić czy zasilacz pociągnie

proc jest spoko, pytanie czy ten soft na którym pracujesz potrafi wykorzystać karte graficzna do skomplikowanych obliczeń, z tego co pamiętam to v-ray, 3ds i pozostałe mają pluginy do tego. wiec karta graficzna może sie przydać ale to juz musisz poczytać co bedzie najlepsze do tego co robisz.

i dlatego:

  1. zasilacz wymień na co najmniej 850W - ja używam beQuiet dark power 13 ale one są drogie
  2. pamięci mogą byc ale za 100pln więcej masz z zegarami 6400 i z CL30/32 - nic to nie da do softu z którego korzystasz, ale jak przypadkiem w nowe gierki będziesz chciał pograć to jest lepiej:)
  3. chłodzenie do tego procka przy pracy ciągłej to raczej AIO a nie powietrzne dostarczane z prockiem :slight_smile: dobre to Endorfy Navis, ja używam Arctic Liquid 420 ale do tego trzeba mieć juz dużą obudowę - sprawdź czy do tej co masz wejdzie.

Ad.2 Trzeba włączyć profil XMP w biosie żeby wykorzystać ten potencjał
Ad.3 Miałem Endorfy Navis F360 i nie polecam tego modelu. Głośne wenty, głośna pompka

Patrzyłem teraz na wymagania Autocada i on podobno rzeczywiście potrzebuje GPU, autodesk rekomenduje co najmniej 4gb vram.

A ten procesor nie obsługuje ramu do 5600?

ten procek to pojdzie z ramem nawet 8000 i więcej, problemem jest płyta czy da rade:)
i spojrz na płyty gamingowe one maja dobrze zrobione chłodzenia dysków M.2 a na 100% przy renderowaniu bedzie sie grzał, dodatkowo ta płyta ma miejsce tylko na dwa dyski M.2 - poszukaj mającej z 3/4. teraz nie potrzebujesz ale za rok albo dwa po co zmieniać płyte jak można tylko dysk włożyć:)
brałbym płyte na chipsecie 790 - one mają w większości 4porty m.2 pojdzie na nich dodolny ram i chłodzenie wszystkich pierdoł na płycie, ale to już wszystko zależy od budżetu.

na szybko spojrzałem to v-ray lepiej z kartami nvidi działa, 3ds - z konsumenckich kart wspiera nvidie wiec do takiego proca beirz serie rtx4000 - zależy od budżetu czy 70 czy 80 czy 90 :slight_smile: nie ma sensu kupować serii rtx3000

ja mam Artica i jest idealny oprócz tego ze ma RGB ale da rade na szczęście to wyłączyć na stałe:)

I z kompa za 5k robi się 10-12k :grin:
Wiadomo - zwróci się po jednym zleceniu

To jak najbardziej prawda. Oprócz płyty z gotowym chłodzeniem są jeszcze dyski z radiatorem w zestawie (tylko nie wiem jak to cenowo wygląda)

Też true. O ile masz budżet. Jednak gdy nie masz takiego budżetu to mogę powiedzieć, że do archwialnych projektów SATA również wystarczy :slight_smile: Ewentualnie wrzucisz w RAID 0 i będzie całkiem szybko

nie będzie - może jak z 10 dysków talerzowych wrzucisz to około 2gb będzie :slight_smile: (nie wspominam o IOPS bo talerz jeden to 200, M.2 minimum 1mln )
max co z pojedynczego talerza wyciągniesz to troszkę powyżej 200mb/s no i pamiętajmy raid0 to wiadomix co się stanie jak jeden dysk z takiego spana poleci:) no i troszkę miejsca to zajmie.

jakieś 50-100PLN więcej za taki dysk, z moich dwóch dysków te radiatory leża w pudełku - lepiej sie sprawdza to co jest na płycie - akurat w moim wypadku
płyty z 4x M.2 i blachą chłodniczą

jak ma być do pracy to znaczy że akurat koszty są na trzeciej albo czwartej pozycji w priorytetach:)

Nie ma mowy o talerzowych. SSD w RAID 0 to ok. 1200MB/s.

To samo się stanie gdy masz jeden dysk m2. Kopia zapasowa to osobny temat

Poszperałam trochę na forum Autodesku i wychodzi na to, że podobno lepiej jest kupić najtańsze quadro niż nowego rtx. Jak zawsze im bardziej drąży się temat to wychodzi więcej niuansów.

możliwe ale przepaśc cenowa jest straszna. chyba dwie genracje wstecz quadro najmocniejszy jest droższe od najwydajniejszego komercyjnego rtx.
ale to już poczytać trzeba co i jak i jak to wygląda w rzeczywistości.

o i porównywarkę wydajności nawet znalazłem:)

no to i tak bym wolał M.2 róznica w cenie niewielka.

no jacha:)