Jakie gniazdko inteligentne?

Pozdrawiam wszystkich forumowych wąsatych towarzyszy (i towarzyszki oczywiscie też :grin: )
Jako że planuję swoje pierwsze wejście w świat inteligentnego domu, szukam porady jakie gniazdko inteligentne warto wybrać.
W sieci mamy istną klęskę urodzaju takich urządzeń i w efekcie komuś nie obeznanym z tym tematem trudno jest znaleźć coś sensownego :sweat_smile:
Szukam czegoś co nie było by za drogie (takie markowe za 200zł raczej odpadają) ale na taniochę nie będę łaszczył i przy okazji najlepiej byłoby żeby dało się je podłączyć w późniejszym czasie do jakiegoś ekosystemu.

3 polubienia

Ja używam Sonoffa w wersji S20 i radzi sobie dobrze. Nowsza wersja to S26 i tez ponoć się sprawdza. Całość dobrze współpracuje z asystentem googla, wiec obsługa głosem wchodzi w grę.

Sonoff są świetne, właśnie do mnie kilka przyszło i będę sobie po domu rozkładał. :slight_smile:

Napiszecie coś więcej o tym sonoffie. Jak się go użytkuje, itp?

Występują w różnych “rozmiarach”, działają z Google Home, działają z IFTTT. Tyle jestem w stanie powiedzieć, bo tylko z tego korzystam. Nie wiem też o co konkretnie pytasz. Z tych, które już mam w domu jestem zadowolony.

1 polubienie

Ja polecam od siebie koogeek, mam dwie “inteligentne” wtyczki od jakiegos czasu i bardzo zadowolony jestem.

1 polubienie

Chyba się zainteresuję tym Sonoffem.
A tak swoją drogą, czy takie gniazdka są dostępne wyłącznie w kolorze białym? Bo jakoś nie widziałem ani jednego czarnego…

Zrobię odkop.

Szukam inteligentnego gniazdka żeby podłączyć kocioł olejowy. Pytanie czy te gniazdka wytrzymają moc kotła? Kocioł ma 28kW.

Jakiie ma być obciążenie gniazdka? 28kW nic nie wytrzyma, 2,8kW niektóre tak, inne nie. Z tych co znam najwięcej wytrzymuje Aqara Airconditioner Controller Companion, który ma w sobie adapter sieciowy 4kW/16A w najnowszej wersji i nieco mniej w starszych. Adaptery/gniazdka w wersjach na różny rynek mają różne dopuszczane obciążenia.

Doczytałem specyfikacje.

Właściwie to nie do końca rozumiem, po co chcesz coś takiego robić. Czemu gniazdko, a nie termostat?

Jest bardzo prawdopodobne, a właściwie to pewne, że te 28 kW to moc grzewcza kotła. Jest to ilość energii cieplnej jaką wytwarza spalając - w Twoim przypadku - olej. Ilość energii elektrycznej jaką kocioł pobiera z gniazdka jest z pewnością dużo mniejsza i powinna mieścić się w ramach kilkuset watów.

Patrząc na specyfikację to będzie więcej niż kilkaset wat. 40A na zabezpieczeniu każdej fazy? Przewody 10mm^2?
Dobra. Policzyłem.
Moc przy 40A na każdej fazie i 400V zasilania daje moc czynną na poziomie 22kW (tak dokładnie to 22,17kW przy uwzględnieniu cosinus fi = 0,8)
Moc szczytowa w takim układzie wynosi 27,71kW (przy cosinus fi = 1)

Jasne, z tym że ta moc 28 kW jest zapewne mocą grzewczą jaką kocioł wytwarza, a nie pobiera.

Tak z ciekawości - a jakie to ma mieć zastosowanie? Włączanie/wyłączanie o odpowiedniej porze?

Ok, doczytałem. Mogę do niego dokupić sterownik i aplikacje zarządzająca.

Trochę wam namieszałem. Powinienem był wysłać inne zdjęcie. To jest kocioł, który ma być podłączony przez to gniazdko.

No ale cały czas moje pytanie jest aktualne - po cholerę gniazdko, jak do sterowania ogrzewaniem są termostaty, które przy okazji mają 1000000000 razy większe możliwości

2 polubienia

Mam wszędzie termostaty, ale chcę mieć możliwość płynnego przełączania między źródłami ogrzewania. Oba kotły będą podłączone równolegle.

Coooo? Czekaj. Voland ma racje, że generalnie takie kotły mają swoją elektronikę do sterowania. Ty chcesz im wrzucić dodatkowo taki przycisk „na chama przełącz na 2 kocioł”? To w ogóle będzie obsługiwane przez termostaty, które już masz poinstalowane?

2 polubienia