Jaki laptop do audio/muzyki?

Ojciec mój chce kupić laptopa do obróbki audio/muzyki - chyba używa Audacity do tego. Budżet 5k PLN, Matryca 15-17 cali.

1 polubienie

Jeśli nie tylko jakieś proste rzeczy w Audacity, ale też coś nagrywa i opóźnienie ma znaczenie, albo miksuje wiele ścieżek lub ogółem robi to wszystko bardziej na poważnie niż totalnie hobbystycznie, to tylko Mac jest czymś, co mogę polecić z zamkniętymi oczami. Audio na macOS jest bezapelacyjnie lepsze, a Windows nawet na sterownikach ASIO nie uzyska nawet zbliżonej latencji, co domyślne CoreAudio na macOS. Macbook Air z M1 działałby idealnie jeśli chodzi o wydajność uważam, ale lekko przekracza budżet (5199 zł), no i ekran tylko 13", więc nie pasuje do wymagań :smiley: A i tak poczekałbym na premiery nowych, to i ceny spadną, a może będzie coś fajniejszego. Pluginy co prawda w większości nie mają jeszcze natywnej obsługi M1, ale to się zmienia, a większość działa bez problemu na Rosetta 2. Jeśli tylko hobbystycznie natomiast, to można moje powyższe wypociny olać i szukać czegoś z Windowsem, ale tutaj już nie pomogę, tylko zaznaczę, że skupiłbym się na dobrym CPU, przynajmniej 16 GB ramu i koniecznie dysku SSD do tych celów :slight_smile:

3 polubienia

Dzięki za wyczerpująca odpowiedz. W sumie to on ma dostęp to Macbooka Air na Intelu. Kiedyś coś marudził, ze próbował nagrać ścieżkę i nagrywało mu tylko w mono, a na starym laptopie z windowsem nagrywało mu w stereo? Ja nie mam bladego pojęcia o tym, znajac życie to pewnie Audacity było zle ustawione? Może wystarczy kupić jakiś interfejs audio do tego Macbooka ?

To już raczej kwestia tylko ustawień lub programu, bo na Macu też nagra stereo, a co do interfejsu to i tak się przyda jeśli sporo nagrywa, niezależnie od systemu. Ja bym spróbował najpierw z tym Airem, skoro i tak już ma :slight_smile:

1 polubienie