Jak zostać krezusem i zbudować imperium - Nagrany #37

Porozmawiamy o grach ekonomicznych zwanych tycoonami. Gdzie budowaliśmy swoje imperia? Czy tycoony jeszcze mają miejsce na współczesnym rynku gier? Wspomnimy takie nostalgiczne szlagiery jak Airline Tycoon, RollerCoaster Tycoon, Pizza Syndicate i inne.

Wejdź na https://www.patreon.com/nagrany i wspieraj Nagranego. Już od 3$ miesięcznie możesz zostać Mecenasem tego podcastu i otrzymać dostęp do bonusowych treści dla Patronów.

Jeśli podoba Ci się ten podcast, zasubskrybuj go w swojej aplikacji i oceń na 5* w Apple Podcast tutaj: ‎Nagrany Podcast on Apple Podcasts. To naprawdę pomaga.

Zapraszamy do dyskusji o odcinkach na forum. To miejsce w Internecie, gdzie jest jeszcze przestrzeń na ludzką debatę: Nagrany Podcast - YesWas | Forum

1 polubienie

Transport Tycoon Deluxe. To była gra… teraz dostępna za darmo jako OpenTTD - z dużymi usprawnieniami i dodatkami, z możliwością modowania…

3 polubienia

O co w tym chodziło i dlaczego “to była gra”? :slight_smile:

Budujesz imperium transportowe - samochody, pociągi, samoloty, statki, pociągi i - niespodzianka - pociągi, w późniejszym czasie gry jednotorowe i maglev. Cztery odmienne klimaty (Anglia/ Meksyk/Kanada/bajkowy)
Budowanie tras kratka po kratce, łączenie linii kolejowych w bezpieczny sposób, refitowanie np JumboJeta, żeby woził węgiel…
Dbanie o rozwój miast (przewożąc pasażerów i pocztę, a do większych towary [goods]), łączenie kopalni/lasów/farm z hutami/fabrykami a tych z miastami. Dodatkowo pojawiały się oferty na konkretne trasy,
Opcja reklamowania się w miastach, żeby zwiększyć dochody, fundowanie generalnego remontu dróg (żeby autobusy/ciężarówki przeciwników musiały szukać objazdów), wybudowanie lotniska, zanim zrobił to przeciwnik (ograniczenie ich liczby na miasto), wykupywanie akcji firm przeciwników, spłacanie (początkowej) pożyczki…

W Open TTD jest dodatkowo możliwość zmiany wymiarów mapy, zmiana silników AI, mody na grafiki pojazdów, dodatkowy przemysł, usprawnienie budowania linii, fundowanie przemysłu, dodatkowy transport (tramwaje), możliwość zmiany 4 klimatu na inny (marsjański na ten przykład), usprawnienie transportu kolejowego (dodatkowe sygnalizatory, większe stacje) i najważniejsze: tłumaczenie na język polski…

EDIT: Uzupełnienie linku do Open TTD

11 polubień

Używanie VR zawsze spoko, tylko @AndrzejKotarski jak będziesz testował, to miej na uwadze, że PS VR to dzisiaj praktycznie sprzęt retro i wżaden sposób nie da się po tym określić, czy VR jest dla ciebie. Tzn. jak cię wciągnie, to każdy inny headset też, ale szanse na odbicie się są bardzo duże. Nie dość że ma kable, to jeszcze przegigantyczne i ciężkie, grafika bliżej mobilnego Questa niż PCVR, jednocześnie dużo niższa rozdzielczość i odświeżanie niż na mobilnym Queście 2, fatalne kontrolery z kiepskim trackingiem itd. Nawet gry obecnej generacji nie działają i na PS5 trzeba instalować wersje do PS4.

2 polubienia

No i mi przypomnieliście.
Za gówniaka obrywałem Car Tycoon.
Lata 50 , USA, piękne wozy.
A my zaczynamy je produkować.
Oczywiście byłem wtedy za głupi, żeby gdziekolwiek dalej dojść. Wiec chyba spróbuje jeszcze raz, a wręcz napewno. Za 15 minut będzie na dysku.

No i oczywiście ARLINE TYKON też był grany, i jestem pewien że przyczynił się do mojej fascynacji lotnictwem

2 polubienia

Kable wkurzają mnie już teraz. To jak podłączanie Nintendo Wii. Utrudnia mi rozpoczęcie czegokolwiek z tym zestawem.

1 polubienie

Na Steam Airline Tycoon do końca tygodnia za 7,99zl :slight_smile: oczywiście już mam :smiley: To tez moja gra dzieciństwa :heart_eyes:

2 polubienia

Myśle ze zapomniałeś o najważniejszym. Serwer online. Grało się po 6-8 osób :smiling_face_with_tear:

Moj pierwszy Tycoon to Theme Park World. Piękna gra z jeszcze lepszym dubbingiem. Z tego co się orientuje to znaleźć Polska wersje teraz jest nierealne albo w chorych piniondzach.

Wspomniany OTTD, serwery na 6 osób. Baja.

No i jeszcze SimCity 2000na DOSie

2 polubienia