Jak to policzyć? Watogodziny, wolty, akumulatory i fotowoltaika

Piszę tutaj bo nie wiem jak się za to zabrać.
Sprawa wygląda tak, że ojciec znajomego uparł się straszeni, że chce “taką fotowoltaikę co by mu zasilała kwokę (taką żarówkę co świeci i grzeje jednocześnie)”.
Już spieszę z wyjaśnieniami.

Wersja TL;DR

  • żarówka 375W
  • żarówka świecie 24/7
    Pytania:
  • jakiej mocy paneli potrzeba?
  • jakiej pojemności baterie/akumulatory?
  • jaką przetwornicę?

Rozwinięcie historii:
Potrzebował bym jakiegoś kalkulatora albo najlepiej kogoś kto ogarnia prawy związane z fotowoltaika i magazynowaniem energii.
Ojciec kolegi będzie sobie hodował kurczaki (nudzi mu się na emeryturze jak widać) i aby je wyhodować na początku takie małe kurczaczki trzeba nieco dogrzewać. I tu wchodzi ona, całą na biało, fotowoltaika. Uporał się, że będzie zasilał światełko w szopce + kwokę (taka specjalna żarówka, która nie dość że świecie to jeszcze grzeje).
Problem w tym, że kurczaczki wymagają ogrzewania praktycznie 24/7 przez 2-3 miesiące. Ta żarówka będzie miała moc 375W.
Czy ktoś jet w stanie powiedzieć jakie panele i baterie należało by kupić tak aby zasilać taką żarówkę ciągle? Jakieś kalkulatory są aby to wszystko policzyć?
Tak, zdaję robi sprawę, że koszty mogą być tk wysokie, że cały pomysł pierdo*nie na łeb, na szyję ale chciałbym mieć jakieś, nawet przybliżone wyliczenia ile być to wszystko mogło kosztować.

Za każdą pomoc z góry dziękuję :slight_smile:

Po półtora roku używania paneli mogę napisać coś o produkcji:
:sunny: Mam instalację 5.18 kWp. Jest to 14 paneli, umieszczonych pod kątem 45°, elewacja SW. W zeszłym roku wyprodukowałem 5028 kWh energii (czyli 1kWp wyprodukował ~1MWh), ALE bieżący jest bardziej zachmurzony niż poprzedni (średnie za miesiąc):

:bulb: Zasilenie takiej żarówki przez 24h to 9kW, czyli uwzględniając straty energii potrzebujesz ze słońca ok 10kW/dzień. Ja miałem średnią ~13kWh/dzień, poniżej rozbicie na miesiące:
image
rozliczam się wg starych zasad (odzysk 80% oddanego prądu do sieci)
Jeżeli potrzebujesz tylko do żarówki na 3 miesiące, to będzie potrzebne 1.3kWp w produkcji całorocznej i oddawania do sieci. A lepiej ze 2kWp na obecnych zasadach…
:battery: Produkcja do akumulatorów? Nie podejmuję się szacowań, ale potrzebujesz jednocześnie ładować i świecić, żeby wystarczyło na noc.

1 polubienie

Zestaw nie będzie oddawał nadprodukcji do sieci energetycznej. Jak coś zostanie to ewentualnie zasili oświetlenie w zagrodzie i/lub ogrodzie.

Tak, i tutaj mam największy problem bo nie wiem jak oszacować pojemność takiego zestawu akumulatorów.

1 polubienie