Jak dbać o baterie w Macbooku Pro?

Jak w tytule. Mam Pro z M1 (2020) i zauważyłem, ze kondycja baterii spadła mi do 96% w ciagu pół roku - 30 cykli ładowania. To normalne? Czy ciągłe trzymanie Maca podłączonego do zasilania i bateria na 100% to zły pomysł? W necie spotkałem się z różnymi opiniami, więc może Wąsy rozwiejecie moje wątpliwości?

Tak, to bardzo zły pomysł i najgorsze co możesz zrobić baterii w większości sprzętu elektronicznego.

Na szczęście mamy 2022 rok i MacOS trochę Ci z tym pomoże (upewnij się, ze masz włączone Optimized battery charging).
Powinien m.in. wykryć, że rzadko używasz maka na baterii - przestanie wtedy ładować do 100% (będzie do ok 80% - można to ręcznie overridować)
Jeśli z jakiegoś powodu nie działa Ci to tak jak powinno (powodem może być zbyt duża nieregularność), to możesz zainstalować aplikacje, którą ustawisz limity ładowania ręcznie, np. AlDente

4 polubienia

Czytałem tez porady, żeby nie rozładowywać baterii do mniej niż 20% - to ma tak duże znaczenie? No i czy trzymanie zamkniętego Macbooka tez ma jakiś wpływ na baterie, np. czy bardziej się nagrzewa?

jesli laptop jest dobrze oprogramowany to odcina ladoowanie baterii po naladowaniu do 100%. Z tego co widze MacOS aktualnie utrzymuje 78% procent naladowania. Jest to troche oszustwo bo przez to krocej wytrzyma na baterii jak go odlacze, ale prawdopodobnie dzieki temu bateria bedzie dluzej zyla. Osobiscie uwazam ze tego typu optymalizacja powinna byc robiona poza nasza wiedza, czyli bateria powinna pracowac w przedziale 20-80 i w takim przypadku powinna byc reklamowana pojemnosc baterii jako 60% jej rzeczywistej wartosci, gdyz tych 40% nie da sie uzyc, bo sluza jako bufor. Tyle ze zaden marketing by tego nie przepuscil.

3 polubienia

Aldente mi nie działa. Bateria nadal ładuje się do 100% pomimo ustawienia 80% :slightly_frowning_face:

To zwróć się do supportu albo wygoogluj inny program.

1 polubienie

Ten temat poruszalem w watku odnosnie macbooka podlaczonego do monitora z usb-c.

Moj macbook pro (M1 2020) po ponad roku mial 89% i ponizej 50 cykli, przy wlaczonej optymalizacji baterii.

Moim zdaniem jest to przypadlosc tych konkretnych modeli, nie wiem jak wyglada sprawa w starszych modelach z intelem.

W tej chwili mam 14 pro i widac, ze to lepiej dziala. Laptop po dluzszym czasie jest zasilany z adaptera, a bateria spada do okolic 80% i tam zostaje. Raz na jakis czas staram sie rozladowac ja do okolic 20%.

Sprobuj z Aldente, byc moze to spowolni proces degradacji w twoim przypadku.

Tez mam wrażenie, ze optymalizacja baterii nie działa w tym konkretnym modelu - przez jakiś czas działała, ale przestała…

No nic, pobralem Aldente i zobaczę jak się zachowuje bateria.

2 polubienia

MacBook z M1 2020, jego wiek to 437 dni:

Cycle Count: 239
Condition: Normal
Maximum Capacity: 97%

ładuję go do 100%, czasem doładowuje w miedzy czasie, a często podpinam kiedy poziom spada do 2%

3 polubienia

Bo najlepsze dla baterii jest po prostu korzystanie z niej

2 polubienia

Na tym wlasnie polega problem w M1, ze slabo zarzadza optymalizacja jak laptop jest podlaczony do pradu przez 99% czasu.

Sam zainstalowalem dzis Aldente. Systemowa optymalizacja dziala dobrze z 14 pro ale dla przykladu; wczoraj pracowalem na baterii, dzis i przez kolejne dni bedzie podpiety do monitora. Bateria naladowala sie do 100% i minie dzien lub dwa zanim system rozladuje ja do 80%. Tego problemu nie ma w Aldente. Dodatkowo, moge zrobic tzw kalibracje - rozladowac do 15%, naladowac do 100% i znowu rozladowac do 80%. To wszystko bez odlaczania maka od monitora.

Maly update po ponad dwoch miesiacach uzywania macbooka 14. Aldent ustawion na 75%, kondycja 100%, 10 cykli.

1 polubienie