Ipad only

Witam.

Zastanawiam się nad wymianą nootebooka z windowsem, na iPada Pro.
Nie wykorzystuje potencjału nootebooka, głównie konsumuje treści z stron internetowych oraz serwisu YT.
Znajduję jednak kilka nie jasnych mi kwestii:

-Czy ktoś korzystał z iPada z zewnętrznym monitorem? Jak to wygląda w najnowszym iPad os?

-Czy w iPad os można już bez problemu podpiąć myszkę? Czy musi to być magic mause czy dowolna mysz bluetooth?

-Czy do konsumpcji treści zastąpi mi windowsa? Chodzi mi o prace z monitorem, nie jako tablet.

1 polubienie

Z tego co udało mi się ustalić:

Ja się dołączę do pytania bo myślę nad iPadem Mini - jak widzicie kwestię pisania notatek na uczelni na nim? Mówię o zewnętrznej klawiaturze.

To że da się podpiąć to ja wiem. Pytam się czy ktoś próbował i jak to działa. Bo jeśli to tylko sklonowany obraz w mniejszej ipadowej rozdzielczości to raczej nie widzę w tym sensu.

Dla mnie 9.7 jest na granicy. Mini może być za mały.

https://twitter.com/ow/status/1143226339668967426

Jak tak na to popatrzę, to rację ma Owen…

Chociaż ja całym sercem jestem za iPadOnly, ale jeszcze nie jestem na to gotowy, ale to już jest jakiś Ultimate Mode:

https://twitter.com/williamsavona/status/1143216968021004290

3 polubienia

Czy ktoś korzystał z iPada z zewnętrznym monitorem? Jak to wygląda w najnowszym iPad os?

Domyślnie rzucany jest mirror ekranu. Wsparcie dodatkowego ekranu musi być wpisane przez tworce aplikacji. Niektóre pozwalają Ci wybrać, co jest wyświetlane na ext. display, niektore Ci to narzucają, a niektore zachowują się tak, jakby żaden monitor podpięty nie był. Jeśli zależy Ci na używaniu iPada z monitorem, to musisz każda aplikacje osobno sprawdzić.

Czy w iPad os można już bez problemu podpiąć myszkę? Czy musi to być magic mause czy dowolna mysz bluetooth?

Można. Nie musi to być myszka od Apple i nie musi być na Bluetooth. Ale wsparcie dla myszki nie jest jako taką domyślną funkcją systemu, a accessibility feature, więc ma pewne ograniczenia. Myszka zachowuje się jak Twój palec. Nic więcej. Nie ma menu kontekstowych, prawego kilku itp. Natomiast przyciski myszy możesz w dość zaawansowany sposób zaprogramować. I brzydki w becie wyglada kursor, bo to takie duże szare kółko. Imituje powierzchnie, jaka zajmuje na ekranie palec.

Czy do konsumpcji treści zastąpi mi windowsa? Chodzi mi o prace z monitorem, nie jako tablet.
[/quote]

Tak. Pytanie tylko, na ile aplikacje, których będziesz używał pozwolą Ci na wykorzystanie pełnej powierzchni monitora. Bo jeśli będziesz chciał obejrzeć dajmy na to serial 16x9, a aplikacja nie ma funkcji przerzucania obrazu na ext. display, to zobaczysz coś takiego:

Na luzie. A do tego jak sobie kupisz Smart Cover, czy jakikolwiek inny case, który pozwoli ci oprzeć iPada prawie na leżąco, to bedziesz mógł bardzo wygodnie pisać na klawiaturze, a wykresy skrobać na szybko Apple Pencilem. Tylko weź pod uwagę, ze Mini jest naprawdę malutki. Może warto pomyśleć o Airze?

1 polubienie

Mini jest wielkości zeszytu na dobrą sprawę. To mi się sprawdza jako narzędzie do czytania oraz właśnie pisania pencilem. Nie rysowania, a notowania. Do tego ma rozmiar idealny. Nigdy w szkołach nie miałem większych notesów niż taki typowo zeszytowy, może ciut większy, ale raczej unikałem A4 bo to dla mnie za duże było.

1 polubienie

Znam rozmiar Mini bo mam takiego 1. generacji. Dziękuje za uwagi :slight_smile:

2 polubienia

Podbijam temat.

Kilka dni temu dotarł do mnie iPad (air) z pencilem. Jest to mój pierwszy sprzęt Apple. Mam zamiar wykorzystywać go do notowania oraz częściowego zastąpienia PCta. Staram się ogarnąć obsługę i powoli zaczynamy się dogadywać. :slight_smile:
Co polecacie zainstalować, jak najlepiej skonfigurować „system” zwłaszcza pod obsługę rysikiem.? Bo już to wiem, że pen = mega fajna sprawa, mam nadzieje, że znajdę trochę aplikacji które go obsługują. Na razie mam zamiar kupić polecany już na forum MyScript.

Co obejrzeć i przeczytać aby zbliżyć się do iPad only (co w moim przypadku zapewne jest możliwe ponieważ nic super specjalistycznego nie robię:). Aczkolwiek coś do fajnej organizacji notatek by się przydało. @6ghost9 czasem wspominasz jakiegoś gościa od iPada czy to Federico Viticci?

Dodam swoje pare groszy :wink:

iPad only czy iPhone only jest możliwe jak najbardziej tylko wszystko zależy na jak dużym poziomie jest nasza cierpliwość, jest to najwiekszy wyznacznik czy możemy wprowadzić w życie taki setup :sunglasses:

Niestety iOS ma swoje ograniczenia które coraz bardziej znikaja z roku na rok ale i tak istnieją.

Przy zwykłym przeglądaniu internetu, pisaniu notatek czy ogladaniu filmow jak najbardziej daje rade.

Przy zakupie dodatkowych aplikacji w postaci chocby LumaFusion czy innych cudów może pomniejszych swoje braki.

Jako dodatkowe urzadzenie jak najbardziej będzie świetnym sprzętem, jako głowne niestety bedzie wymagalo zakupu tony aplikacji i duzej dozy cierpliwośći.

Ja miałem okres w życiu, gdzie głównie latałem i pracowałem na prezentacjach / mailach. Wówczas iPad był dla mnie idealny. A prezentacji sam nie dziergałem tylko je najczęściej komentowałem, więc znowu pencil sprawdzał się idealnie.

Teraz na szczęście więcej zajmuję się tym co lubię jak np kodowanie. Do tego nie wyobrażam sobie używać iPada, a przynajmniej nie teraz.

Ja wiem, że przez długi czas ja byłem (chciałem) iPad only, ale nie pykło, bo dużo moich narzędzi niestety tylko jest na “pełnoprawne” komputery, ale @6ghost9 coś próbuje/próbował ostatnio i może się tutaj wypowie.

Ja na dzisiaj myślę, że mógłbym być spokojnie iPad-only, gdybym np. musiał - w sensie gdyby mi komp siadł czy coś, to w pracy pewnie dałbym sobie radę bez niego. Do obsługi Fejsa, Twittera i Insta - na luzie. Do obróbki graficznej - takiej jaką ja robię - w zupełności (szczególnie w Pixelmatorze, który po czasie pracy z nim już nie jest taki wkurzający jak na początku). Do montażu video - podstawowego oifkors w LumaFusion - jak najbardziej.

Ale nadal korzystam z kompa w pracy, bo:

  1. ma większy ekran (tutaj jak ktoś ma iPad Pro z USB-C to ma mniejszy problem, w sensie może wywalić obraz na duży ekran bez problemu - u mnie się robi donglelife i to jeszcze bez ładowania, bo akurat takiej przejściówki nie mam…),
  2. mogę puszczać muzykę jednocześnie na dwóch głośnikach AirPlay 1 jednocześnie dzięki apce Airfoil. Gdybyśmy mieli głośniki Airplay 2, to by nie było problemu… :stuck_out_tongue:
  3. Logika zarządzania plikami jest na kompie po prostu łatwiejsza (ale tylko ze względu na przyzwyczajenia - to jest spokojnie do ogarnięcia, tylko trzeba temu dać trochę czasu).

Serio - wszystko zależy od tego do czego wykorzystujesz sprzęt. Jeżeli potrzebujesz go głównie do konsumpcji treści (czyli tak jak @Biko) to nie ma absolutnie żadnego problemu. Da się podpiąć myszkę bluetooth normalnie, da się podpiąć zewnętrzny monitor (chociaż nie wszystkie apki potrafią pracować na “rozszerzonym” monitorze zewnętrznym - część z nich po prostu będzie robić klon tego co widzisz na ekranie iPada). Np. LumaFusion potrafi wystawić sam podgląd wideo na zewnętrzny ekran a resztę UI zostawić na ekranie iPada (awesome), ale podejrzewam, że YouTube będzie działać jako klon (do sprawdzenia).

Jeżeli Twoja praca polega głównie na wysyłaniu maili z załącznikami - podejmowaniu decyzji i komunikowaniu się z zespołem - iPad ogarnie to wszystko bez żadnego problemu, pod warunkiem dorzucenia do niego zew. klawiatury - to bardzo ułatwia pisanie. :smiley: W sumie nie wiem czy odpowiedziałem na pytanie… :stuck_out_tongue:

3 polubienia

Ja mam iPad Air 3 w zestawie ze Smart Keyboard i Apple Pencil i powiem tak - poza pracą, gdzie muszę używać służbowego sprzętu jestem only iPad + iPhone.

Co do konfiguracji systemu pod rysik - ale o co chodzi? Pencil po prostu działa :slight_smile:
Dodatkowo jeśli chodzi o aplikacje jestem fanem używania natywnych aplikacji gdzie się tylko da (oszczędność kasy, miejsca, spójność z systemem i łatwość współdzielenia między iPad iPhone i ewentualnie mac).

Co do wsparcia dla pena - póki co chyba wszędzie mi działał wiec nie wiem czy są jakiekolwiek aplikacje które go nie wspierają jeśli jest wspierany systemowo. Inna sprawa, że niektóre go wykorzystują lepiej niż inne :slight_smile:

Myśle ze jest to przydatna rzecz jeśli chcemy być iPad only i tu następuje pytanie - czy można kupić takiego huba na lightning czy jest to zbyt „słabe” złącze? Szukam pod iPad Air.

1 polubienie

W pracy wprawdzie nie ciśne iPad only (Dałoby się ale muszę mieć konkretne tempo pracy, a jednak na Macu większość rzeczy robi się po prostu szybciej) ale w życiu prywatnym - TAK.

Miałem w planie zakup aira nowego, ale zamiast tego zainwestowałem w magic keyboard do mojego 11 pro - i potwierdzam, magic keyboard jest magic.

Do tego pobieracie apke shiftscreen, która wprawdzie z pewnymi ograniczeniami, ale daje Wam experience podwójnego monitora (a nie tylko chamski mirror) i przede wszystkim bez tych czarnych pasków. Z małym ale, ale polecam.

Spory minus co do produktywności z mojego doświadczeni, poza brakiem niektórych programów, to że niestety jak macie ładnie zmapowane mx master na kompie to na iPadzie możecie o nim zapomnieć.

Dlatego jeżeli Wasza praca nie polega na po prostu przeglądaniu i tworzeniu treści a bardziej zaawansowanych zadaniach, to rekomenduje ograniczenie iPad only do obszaru prywatnego.

3 polubienia

U mnie zdecydowanie jest to obszar prywatny :slight_smile: to co, są jakieś fajne huby, czy tylko badziewia na kabelku? :stuck_out_tongue:

Ja przynajmniej nie kojarzę żadnych hubów. Prawdopodobnie lightning jest za słaby na cos takiego.
Zawsze można spróbować podpiąć taki hub na usb-c i podpiąć przez przejściówkę, ale nie gwarantuje, że to zadziała :smile: