Ile RAM to za mało w 2020

Z tego co @_mpow napisał to one są w ogóle nie wymienne. Są wlutowane.
Ja ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć ze już nigdy nie kupie dla siebie nic co ma mniej niż 16 GB! (Wyjątkiem może będzie macbook na arm ale tam sie ram trochę inaczej liczy - w sensie ma inne znaczenie).
Można pracować na 8 GB. Można sie do wszystkiego przyzwyczaić. Ale jak już człowiek raz posmakuje względnej swobody w ramie to potem ciężko zejść niżej. Mi obecnie w iMac czasem brakuje 32 GB (ale to chyba przez aplikacje Messenger).
Ale w ogóle pytanie do czego Ci ten sprzęt? Zastanawiam się nad sensownością dobrej karty i 8 GB ram. Jakie to ma mieć zastosowanie?

2 polubienia

Odpowiadam na pytanie z tytułu wątku:

Mniej, niż 16GB

5 polubień

Dzięki za odpowiedzi. W takim razie będę się rozglądać za czymś z co najmniej 16gb.

Co do zastosowania to głównie przeglądarka + od czasu do czasu nadrobienie growych zaległości (na poprzednim sprzęcie nawet wiedźmina 2 nie udało mi się odpalić). Chyba że zdecyduje się jednak napisać magisterkę to jakiś Inventor i programowanie też wpadnie.

Potwierdzam. 16GB to minimum obecnie. Od kilku miesięcy używam Hyperbook NH5 tylko w innej konfiguracji niż ten, który linkuję na dole (i7, 32GB, dyski powciskane w każdą możliwą dziurę, ekran 144Hz) i bardzo bardzo go polecam.

W tej konfiguracji masz i5 nową, 16GB i znośny dysk 500GB. Cena to 4 009zł. To Polska firma. Mało znana ale naprawdę godna polecania.

https://ywp.pl/jakis-komputer

1 polubienie

Ale do linków to powinni mieć skracacz :smiley:

2 polubienia

Skróciłem im link, fakturę mogę dać mailem: https://ywp.pl/jakis-komputer

5 polubień

Przez chwilę mieliśmy w firmie hyperbooki.
Absolutnie odradzam. Jakość jest pokroju najtańszych serii Lenovo. Czyli rozpadające i wyginające się w oczach. Miałem pecha korzystać z tego sprzętu przez jakiś rok i wspominam to fatalnie.
Było to z 2/3 lata temu więc może coś przez ten czas się zmieniło.

1 polubienie

64GB

Temat można zamknąć :stuck_out_tongue:

14 polubień

Proszę o usunięcie tego zdjęcia, w moim Macbooku Pro nie można wymieniać RAM :see_no_evil:

1 polubienie

Swoją drogą w Mini jednym kliknięciem w Autocad mogli by zrobić to samo, z drugiej strony mogli by zrobić jak było w modelach przed 2018, gdzie wymiana była banalna. Tu zrobili coś pomiędzy, można wymienić ale typowy Nowak raczej by się tego nie podjął.

1 polubienie

nie ma też co dramatyzować. Wymiana raczej będzie banalna dla tych, którzy nie dzwonią po elektryka jak im gniazdko wypada ze ściany.

Niby tak, ale rozumiem ludzi, którzy nie chcą się w to babrać.

Mi to zajęło parę chwil ale i tak wolałbym aby nie robili tak pod górę z takimi rzeczami.

ja myślę, że oni nie robią pod górkę. Oni po prostu projektują urządzenie nie pod wymianę dla użytkownika tylko mając na uwadze całość koncepcji. To, że akurat jest w takim miejscu RAM, a nie innym było pewnie pochodną designu wentylacji.

Jak wymieniałeś to wiesz, że w środku w tym designie nie bardzo jest jak zrobić klapki na RAM.

Właśnie mnie opisałeś. Ja bym dzwonił. RIP

6 polubień

Ilu programistów trzeba, żeby wymienić żarówkę? Żadnego, bo to jest problem hardwarowy.

11 polubień

Hehe :slight_smile: dlatego bys nie wymienił :slight_smile: to żadna inwektywa tylko raczej benchmark skillsow

Trudno się nie zgodzić, a jeśli ktoś chce używać PC na co dzień bez zastanawiania się, ile dany program zajmuje pamięci, to za mało. Ja mam w lapku 16GB i zauważam różnicę, gdy odpalam pamięciożerny program jak np. Photoshop gdy np. nie zamknę przeglądarki z wieloma otwartymi kartami. Jeśli ktoś chce zminimalizować ten problem, to moim zdaniem 32 GB RAM to w miarę komfortowe minimum na dziś, a 64 GB zalecane.

Edit: Mowa o sprzęcie do pracy z kilkoma średnio-zasobożernymi programami uruchomionymi jednocześnie i przełączaniem się pomiędzy nimi. Srednio-zasobożernymi, bo gdy ktoś odpali Premiere + After Effects 4K + Photoshop + przeglądarka, to i przy 64 GB i dyskach SSD będzie miał lagi, no ale to już specyficzne wymagania, podobnie jak np. CAD.

I tu Cię zaskoczę. W starym miniaczu nawet wymieniałem - tym, co to się go szpachelkami podważało. Ale to max moich skillsow. Za naprawy w domu się nie biorę, bo ktoś inny zrobi to szybciej i lepiej.

1 polubienie

Tam było chyba jednak prościej. Tu trzeba wymontować centralnie cały komputer :slight_smile: ja takie podejście rozumiem i szanuję :slight_smile: osobiście mnie jara takie majsterkowanie, więc sam bym wszystko gmerał, ale z kolei w góry na jakaś grań to chętnie się wybiorę na YouTube :smiley:

3 polubienia

Chrome? :cowboy_hat_face: