Formatowanie komputera

Z Wąsem!

Niebawem będę sprzedawał mojego laptopa i jego wnętrze chcę zostawić w stanie “sklepowym”. Jak zabrać się do formatowania dysku? Nigdy tego nie robiłem i mam wiele wątpliwości. Windowsa miałem wgranego od nowości - czy jeśli go sformatuję, nie będzie problemów z Windowsem (że będzie go trzeba kupić)? I ogólnie z której strony się za to wziąć? Z jakiego programu korzystać, jeśli w ogóle, itp.?

Powinna być tam partycja recovery z której przywrócisz do oryginalnego stanu. O klucz sie nie martw jest zapisany w biosie i przypisze sie automatycznie.

https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1013065/

1 polubienie

A miało być tak pięknie. Mam do wyboru „keep my files” i “remove everything”. Po wybraniu jednego z tych wyświetla się „there was a problem resetting your PC, no changes were made”.

Znalazlem jakis tutorial na YT, wiec walczę :slight_smile:

Po takim usuwaniu wszystkie pliki można bez problemu przywrócić. Jak chcesz je usunąć tak, żeby kolejny właściciel nie mógł ich w prosty sposób odzyskać, to najlepiej podłącz dysk do innego komputera i kasuj z wielokrotnym nadpisywaniem losowymi danymi. Są programy robiące to automatycznie.

Przywracanie z partycji recovery nie jest dobrym pomysłem, by oddawać laptopa “jak ze sklepu”. Lepiej byłoby, byś:

  1. Pobrał ISO Windowsa i stworzył pena instalacyjnego
  2. Znalazł klucz licencyjny i zapisał go, jeśli jest na naklejce na laptopie to masz krok z głowy
  3. Zaszyfrował cały dysk
  4. Rozpoczął instalację systemu wraz z formatowaniem całego dysku

Powinno być gites, ze sformatowanego zaszyfrowanego dysku będzie bardzo trudno odsyskac dane.

2 polubienia

Można też jak napisał pan wyżej (i ja to rekomenduję) - zaszyfrować cały dysk jakimś długim hasłem i potem zrobić reinstalację z czyszczeniem dysku.

1 polubienie

Coś się zesrało w trakcie. Wyskoczył błąd przy 60% i teraz go nawet włączyć nie mogę :sweat_smile: