Dzieci w sieci: gry, strony, ochrona

Mój starszy syn ma 5 lat i wszedł w etap, w którym widzę w nim gotowość do nauki obsługi komputera. Chcę go wprowadzić od strony praktycznej i trochę też technicznej. I dać mu przykład aktywnego, pozytywnego spędzania czasu przed ekranem :slight_smile:

Dlatego szukam wszelkich wskazówek co do:

  • stron
  • gier na jego wiek (mogą być też mobilne, ale najlepsze to chyba webowe)
  • zabezpieczeń i dobrych ptaktyk
  • i innych, szczególnie jeśli z Waszego doświadczenia :slight_smile:

Rodziców jest tu więcej, więc może i innym przyda się takie źródło wiedzy - a ja swoją drogą chciałbym sumę swoich doświadczeń spisywać i publikować.

8 polubień

Mój syn jeszcze nie jest na tym etapie, ale już coś się rozglądałem na ten temat. Odnośnie blokowania stron i bezpieczeństwa dziecka w Internecie to może masz już jakąś kontrolę rodzicielską w swoim antywirusie. Jak nie to Kaspersky ma osobną aplikację do tego (https://www.kaspersky.pl/safe-kids) - działa na PC, Mac i Androidzie. Wg mnie dobrze też dać dziecku dostęp tylko do YouTube Kids (utworzyć dla dziecka konto Google dziecka zarządzane przez Ciebie jako rodzica).
Co do gier to o mobilnych się nie wypowiem, ale wg mnie Nintendo Switch jest chyba najlepszą konsolą dla mniejszych dzieci.

Powodzenia. Ja już mam 11 i 15.
Bujałem się latami, windows ma kontrole rodzicielską. Dodatkowo nextdns lub wcześniej opendns family.

Najgorsi są rodzice kolegów. Czemu? Ponieważ ciągle słyszę od dzieci: “bo kolega może grać w to czy tamto i ja też chce”. Oczywiście wychodzi na to, że jestem najgorszym rodzicem bo umiem ustawić blokady i ograniczenia, a pozostali nie umieją i maja jak widać na to wyrąbane skoro kupują dzieciom (10 lat) gry od 18 dostępne.

4 polubienia

Całkiem dużo w temacie dostępu do elektroniki jest w podkaście Ojcowska Strona Mocy

Dzięki, nie wiedziałem, że można założyć dziecku konto Google. Zobaczę, z czym to się wiąże :slight_smile:

Mój antywirus niestety nie ma takiej opcji, ale Windows ma jakieś swoje ustawienia kontroli rodzicielskiej, których jeszcze nie sprawdziłem.

Co do grania, to raczej myślałem o prostych grach na PC albo w przeglądarce. Na Switcha może kiedyś przyjdzie jeszcze czas :wink:

To ja tylko podziękuję za ten temat, bo moja 8-latka ostatnio sama nauczyła sie instalować gry na tablecie z Androidem, czy mocno zaskoczyła rodziców :slight_smile: Dlatego temat też u mnie wskoczył na liście priorytetów.

Jeżeli czego się dowiem, to dam znać.

2 polubienia

Moja córka ma iPada do wszelkich „komputerowych” rzeczy. Ma swoje konto i wbudowana kontrola rodzicielska działa idealnie i, jak dla mnie, wystarczająco.

2 polubienia

Zdradzisz, z czego dokładnie korzysta? Gra w coś?

Do szkoły Teams, gra (najczęściej w Roblox z dzieciakami z klasy), słucha muzyki, nauka gry na gitarze i rysowania (głównie tutoriale na YouTube).

Lubi się bawić apką Stop Motion Studio do animacji poklatkowej, a ostatnio też iMovie.

Dzieci 15- w ogóle nie kumają konceptu komputera. My się śmiejemy z ipad only a dla nich to jest taaaak naturalne. Spartfon/ipad only. Ja w tym wieku byłem tip-top obcykany w kompach. Ze wszystkim na bierząco, każdą wolną godzinę spędzałem przykompie (jeśli akurat nie na boisku).
Ze znajomymi o kompach, gierki, programy, crackowanie, overclockowanie itd (było niewiele i trzeba było wycisnąć max co się dało). Popaliłem kilka sprzętów, kilka naprawiłem.

Teraz dla tych dzieciaków to samo jest z tabletem i telefonem. One to mają ogarnięte, że :exploding_head:
Mój jak dorośnie (za 10-12 lat) to już podejrzewam, że te interface będą już nosidłami…

1 polubienie

Z mniej oczywistych rzeczy, fajną zabawą było wspólne robienie bajek za pomocą

Jedtem pewien, że jest mnóstwo podobnych apek.

Kontynuując temat:

Skonfigurowałem dzisiaj Family Link na tablecie dzieci i po pierwszych testach spełnia wszystkie oczekiwania! :slight_smile:

1 polubienie

Ja z kolei założyłem synowi profil na Windowsie i zacząłem wprowadzać go w obsługę komputera :slight_smile:

Nie spodziewałem się, że takim wyzwaniem będzie nabycie wprawy w posługiwaniu się myszką i klawiaturą. Ale pewnie na początku sam nie byłem lepszy :wink: W każdym razie, ćwiczymy w Paint.net i na SuperTuxKart - najbardziej neutralna i dziecięca gra, jaką znalazłem, a która jednocześnie może go zainteresować.

2 polubienia