Domowe studio nagraniowe

Czołem,

Potrzebuję stworzyć swoje pierwsze domowe studio nagraniowe. Idea jest taka, że będę głównie używał go do tworzenia materiałów edukacyjnych (kursy programowania) oraz do wideokonferencji. Potrzebuję we względnie rozsądnej cenie kupić:

  • tło (green screen lub coś podobnego)
  • oświetlenie
  • kamerę
  • mikrofon

Z mojego wstępnego rozpoznania tematu skłaniam się do zakupu:

  • tło - elgato green screen (rozkładany jak rollup)
  • kamera - Logitech C922
  • mikrofon - Blue Yeti + ramie RODE (ew. SPC Gear bo jest nieco tańszy)

Kompletnie jednak nie wiem ile i czego potrzebuję żeby dobrze oświetlić kard. Myślałem nad 2 softboxami fotograficznymi, jednak boję się, że będzie to wytwarzało wysoką temperaturę. Wolałbym coś LEDowego, jednak tutaj kompletnie nie mam wiedzy ani doświadczenia.

Jeśli ktoś zechciałby podpowiedzieć jak zbudować takie “studio” w rozsądnych pieniądzach (oczywiście nie chcę jakoś bardzo oszczędzać, ale kupienie lustrzanki + karty do przechwytywania to chyba już nieco za duży koszt) to będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady i sugestie. Moje propozycje sprzętu są podyktowane różnego rodzaju materiałami znalezionymi w internecie, jednak osoby z większym doświadczeniem na pewno będą w stanie podpowiedzieć coś więcej.

Z góry wielkie dzięki wszystkim za pomoc,
Piotrek.

3 polubienia

cc: @Voland

2 polubienia

Jaki kadr będzie na tych nagraniach? Siedzisz przy komputerze i green screen za tobą, czy też coś bardziej pro? Kamery internetowe nie nadają się do niczego poza miniaturowym oknem gdzieś w roku ekranu, a i z tym różnie bywa. Mam Logitecha Brio i za każdym razem podpinam lustrzankę, bo od Logi to i telefon komórkowy byłby dużo lepszy (więc jak bardzo nie chcesz wydawać kasy żeby od razu to dobrze wyglądało, to lepiej już iPhone użyć jako kamerki internetowej). W rankingu najgorszych zakupów w życiu, Brio mam w czołówce.

Yeti jest ogromny, bardzo czuły, więc jakość jest zupełnie inna w niewytłumionym pomieszczeniu niż w przygotowanym do nagrywania audio. Jest ciężki, więc wymaga wielkiego koszyka - całość zajmuje mnóstwo miejsca w kadrze i nigdy bym go nie kupił z myślą o wideo, ale że miałem go do nagrywania voice overów to tak już został. W każdym razie z niedrogich mikrofonów np. iRig Mic HD 2 byłby lepszy.

Do green screenu np. 2 x YongYuo YN-600 Air (w sumie zależy od ustawień aparatu - 300 być może ci wystarczy, ale ja po 600 bardziej myślałem o czymś mocniejszym, niż 300). Non Air hałasują wiatrakami. Tylko musiałbyś sprawdzić czy mają wersję 5500K, czy tylko dwukolorowe. Generalnie ciężko przebić YongNuo stosunkiem jakości do ceny. Pamiętaj że greenscreen, który jest bliżej niż 2 metry, będzie rzucał zieleń i na ciebie.

Do oświetlenia siebie np. Amazon.com

Pamiętaj też, że kamera musi być minimum 1m od twarzy, ale najlepszy wygląd uzyskasz jeszcze pół metra dalej.

Update:
W miniaturze różnica to 1/20 tej jaka jest na pełnym ekranie, i kadr/światło się tutaj różnią, ale żeby było wiadomo o co chodzi w kwestii jakości:

Kamera Internetowa 4K (i to na manualnych ustawieniach, bo automat to takie cuda wyczynia, że w ogóle się nie da nim nagrywać w tych warunkach):

Aparat 1080p:

6 polubień

Szkoda, ze nie mieszkasz w UK bo będę chciał sprzedać dwa statywy do oświetlenia, po 2 gniazda na żarówki i 4 żarówki :wink:

Co to za statywy, masz link do nich ?

Nie mam, ale to takie najzwyklejsze, czarne statywy :stuck_out_tongue:

1 polubienie