DIY drewno, drewutnia i majsterkowanie

Dziękuję, mój ulubiony!

2 polubienia

W sumie temat o majsterkowaniu, to zapytam

pokażcie wyposażenie swojej skrzynki z narzędziami albo opowiedzcie, co uważacie za swoje must-have, a czego zawsze brakuje i przy okazji mogłoby się każdemu przydać

1 polubienie

“Wiesz, to zależy”. Zestaw do czego? Taki must have w domu? Czy w warsztacie z naciskiem na stolarkę, czy mechanikę?

Sprecyzuj pytanie, od groma tego jest przecież xD

1 polubienie

Ja szukam uzupełnienia narzędzi do domu akurat, ale chętnie zobaczę (i inni może też) co tam macie w swoich warsztatach

1 polubienie

No ale to Ty wiesz najlepiej co potrzebujesz ;p

Nie odbieraj tego źle, ale temat jest tak rozległy, że masakra.

to chodzi mi bardziej o coś w stylu EDC - Every Day Carry

czy post @zefir77 z tablicą

ale jesli to pasuje na osobny temat, to odwołuję, żeby nie śmiecić

2 polubienia

Szczerze, to 90% pierdół do ogarnięcia w domu załatwia mi ten zestaw:

4 polubienia

O panie, u mnie to jest taka “szuflada wstydu” :laughing: co jakiś czas staram się to ogarnąć, posprzątać, wywalić co popsute i co się nie przydaje, nigdy jakoś nie zajmowałem się majsterkowałem na poważnie, nie potrzebowałem miliona kluczy nasadowych, czy profesjonalnych narzędzi, jak była potrzeba akurat coś zrobić i brakowało młotka to pierwszy lepszy ze sklepu i tak już zostało, wielu rzeczy brakuje, takich podstawowych, ale że obecnie buduje dom to trochę staram się coś tam uzupełnić, tyle że te wszystkie rzeczy serio nie są tanie, potrzeba wszystkiego, a kasy nie ma. Z całą pewnością nie ma u mnie narzędzi do auta bo przy nim nic nie robię.

moja skrzynka obecnie zawiera jakiś młotek, kilka zwykłych kluczy (może 3-4) jakieś śrubokręty, poziomica, kilka dłut, jakaś mała piłka do metalu, piła ręczna do drewna, imbusy, miarka, kombinerki i pierdyliard śrubek czy wkrętów. Czyli nic specjalnego. Ale jak już będę mógł sobie pozwolić na takie zakupy to może uda się kupić jakiś wózek zamiast skrzynki i mieć trochę więcej tego i lepszej jakości.

Ps. Muszę pochwalić za to ten toporek, nigdy żadnego nie posiadałem bo nie potrzebowałem, ale od kiedy jest działka i dom to potrzebny był jakiś mały i nie ciężki do różnych zadań, mam go jakiś rok, ostrzyłem go dwa razy już bo oprócz drewna to zdzierałem nim resztki betonu z desek i sprawdza się super.

3 polubienia

Po co to sobie robisz? :joy:

Moim zdaniem robienie bazy narzędzi „na zapas” nie ma sensu. Ja kupuję narzędzie wtedy, kiedy występuje potrzeba, i to częściej niż raz, lub wtedy kiedy występuje raz, ale nie da się czegoś zrobić, czasem dłużej i większym nakładem pracy, tymi narzędziami, które już mam.
Podstawowy zestaw, który moim zdaniem warto posiadać, a który zmieści się do jednej szuflady:

  • komplet śrubokrętów precyzyjnych
  • komplet śrubokrętów elektrycznych
  • komplet śrubokrętów ślusarskich (bo czasem trzeba w coś pizgnąć młotkiem, a elektrycznych szkoda)
  • młotek
  • kombinerki, obcinaczki, długie szczypce
  • klucz nastawny
  • wkrętarka aku + bity i wiertła do stali i drewna
  • mała poziomnica
  • piła ręczna do metalu
  • piła ręczna do drewna

Takim zestawem opędzisz 99% domowych potrzeb, resztę dokupuj na bieżąco.

11 polubień

ja bym jeszcze dopisał do tego narzędzia związane z elektryką:

  • opcinarka do kabli, narzędzie do zdejmowania izolacji
  • kilka wago, taśma izolacyjna ewentualnie kołnierzyki termokurczliwe
  • próbnik (tak to się nazywa? - taki śrubokręt, który pokazuje czy w przewodzie jest napięcie)
  • prosty amperomierz czy jak to się nazywa jeśli się coś znasz na elektryce (ja się nie znam i nie mam :wink: )
  • latarka czołowa (szczególnie przydatna jak robisz elektrykę i musisz wyłączyć korki)
  • imadło (jak masz miejsce na kawałek blatu warsztatowego to sprawa NIEZBĘDNA!)
2 polubienia
  1. Nie posiadam ale pewnie niedługo się za tym rozejrzę bo jestem przed elektryką
  2. Brak wago, brak kołnierzyków, jakaś izolacja się znajdzie
  3. Nie posiadam
  4. Też nie posiadam, nie mam nawet pojęcia jak tego używać
  5. Za tym się też ostatnio oglądałem
  6. Brak, bo nie mam warsztatu ani nawet miejsca na to :frowning:

Poza tym co wyżej podane, mi się często jeszcze imbusy (inbusy, ampulowe) przydają.

2 polubienia

Tych mam sporo, najwiecej tego samego rozmiaru z Ikea które zawsze dawali do każdego mebla :laughing:

1 polubienie

Ostatnio sporo w domu robię (niby ekipa wykończeniowa wszystko zrobiła, ale ja cały czas coś usprawniam, montuję itd) i do powyższych bym dodał:

2 polubienia




Podstawowa skrzyneczka domowa + dodatki. Tym załatwiam 99% domowych potrzeb.

3 polubienia

Moja przy tym wyglada jak zbiór śmieci z lat 90 :flushed:

2 polubienia

Coś tym robiłeś bo wyglada jak rozpakowane do zdjęcia. :grinning:

4 polubienia

Nic nie poradzę :slight_smile:
Mam tą skrzynkę od lat, przeprowadza się ze mną, bo jest wygodna. Z zewnątrz już trochę poobijana, dlatego zdjęcia środka dane :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Zestaw wierteł i bitów Makita za 120 zeta:

1 polubienie