Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych

Hej.
Jako, że projekt “Wakacje na ROD” w tym roku ruszył z kopyta trzeba było pomysleć o źródle zasilania na działce. Pomysł był w sumie oczywisty: akumulator + panel fotowoltaiczny.
Trochę poczytałem trochę pooglądałem i padło na taki zestaw (tak wiem, szat nie ma. Zobaczymy jak się będzie sprawował podczas użytkowania):
https://allegro.pl/oferta/panel-solarny-bateria-sloneczna-50w-12v-regulator-10566582395
Do tego dokupiłem stosowną (tak mi się wydaje) baterie/akumulator
https://allegro.pl/oferta/akumulator-zelowy-agm-bateria-do-ups-12v-26ah-6884829785

I teraz zasadnicze pytanie: jak zabezpieczyć taki układ tak aby nic nie uszkodzić i nie puścić altanki na działce z dymem. Jakieś bezpieczniki? Uziemienie?
Wszelkie inforamcjie, linki i porady mile widziane.

https://www.cnbop.pl/pl/o-centrum/aktualnosci-glowne/nowy-poradnik-dotyczcy-oceny-ryzyka-poarowego-w-instalacjach-fotowoltaicznych_15163

(nie czytałem)

50 W to bardzo malutko, jezeli to bedzie tylko 12-14 V to nic ci nie grozi, uziemienie stosuje się tylko przy prądzie przemiennym.

panele na ROD :smiley: :smiley: :smiley: A planujesz tez system alarmowy?

1 polubienie

Wolę się doinformować niż potem się zdziwić, że coś się zepsuło/uszkodziło.

Tak. Planuje zamontować mini monitoring w oparciu o RPi i kamerki

1 polubienie

50W to super mało. To jest raptem laptop i ze dwie ‚zarowki’ LED

Dobry wszystkim,

Właśnie zamontowałem fotowoltaike na falowniku Growat 3000 TL3-S. (wiem że integracje można już zrobić). Teraz stoję przed montażem pieca gazowego dwufunkcyjnego i rekuperacji z odzyskiem ciepła.

Fotowoltaikę zamontowałem wcześniej bo z gazowni odgrażają się że podłączenie i transfer gazu będzie dopiero za rok, a ja chce się wprowadzać w tym roku. W związku z tym myślałem i ponoć się da (stąd pytanie do osób które tak mają) że piec gazowy może też działać z prądem A dokładniej że woda może być podgrzewana przez grzałkę? zamontowaną w zasobniku? Kwestia rekuperacji jest mocno powiązana z kwestią ogrzewania.

Oczywiście wszystko musi być kompatybilne z HA tak żebym mógł zrobić automatyzację (także w przyszłości kiedy gaz zawita do pieca).

Pytanie zapewne do osób które przeszły podobny dylemat i już korzystają z takich smart urządzeń. Jak to u Was wygląda?

Warto? Już niedługo gaz będzie paliwem nieekologicznym.