Automator, Keyboard Maestro, Alfred itd. Automatyzacja na macOS

Czy macie jakieś doświadczenie, możecie się podzielić swoimi rozwiązaniami, które pomaga jeszcze więcej wycisnąć z macOS i powoduje, że maszyna robi za Was powtarzalne czynności? Może jakieś ciekawe ustawienia dotyczące globalnych skrótów klawiszowych etc.? Mam wrażenie, że to jest ten obszar, który jest bardzo dobrze zaszyty w systemie, może sporo spraw ułatwić a ja go w zasadzie tylko polizałem przez szybkę.

Ew. jakieś sytuacje, gdzie skryptów nie używać albo jak ich nie używać, żeby nie zrobiły za dużo, nieodwracalnie :slight_smile:

Tak tylko zostawię…
http://applejuice.pl/automatyzacja-z-miloszem/

4lajki

jestem po odcinku i m.in. dzięki temu mnie naszło, żeby zapodać temat.
Przesłuchałem odcinek o 3 dni za późno. Na początku tygodnia przez 2 dni (będzie jak nic z 9h roboty) wykonywałem tak łopatologiczną pracę, że jak bym pomyślał o niej w kontekście automatyzacji (i to nie jakiejś zaawansowanej tylko po prostu pod tym kątem) to spokojnie skrócił bym ten czas o połowę. O połowę! Życie bym sobie inaczej ułożył mając tyle czasu wolnego!
Dlatego nie chcę już popełnić tego błędu 2 raz i zapodaję temat. Może skorzystam z Wąsatych doświadczeń :slight_smile:

Ja ostatnio bardzo mało powtarzalnych rzeczy robię, ale bardzo dobrze wspominam dłubanie w Hazelu - pamiętam, że kiedy zrobiłem jakieś proste “jeżeli do folderu X wpadnie nowy plik, to tylko ten nowy plik wrzuć do innego folderu i nadpisz mu nazwę na taką jaką miał poprzedni plik tam znajdujący się”.

Przydało mi się jak w OBS robiłem w trakcie streamingu tzw. powtórki (można w OBS jednym guzikiem zapisać plik z osatnimi X sekundami ze streama do pliku), Hazel robił swoją robotę, a ja miałem inną scenę ustawioną jako odpalanie wideo z określonego folderu o określonej nazwie pliku + dałem mu czarno-biały efekcik i jakąś czerwoną migjącą kropkę - ależ byłem dumny, że się udało. :smiley:

Wiem - bardzo specyficzne wykorzystanie, ale to właśnie Hazel sobie z tym poradził najlepiej. :slight_smile:

3lajki

Wkorzystuję parę skryptów. Wszystkie odpala Alfred albo przy pomocy skrótów albo poleceń.

Skróty klawiszowe:

• Automatyczne wypełnianie danych w logowaniu się testowym użytkownikiem.
    Ruby używa AppleScript do wysyłania znaków.

• Przełączanie się między dark/light mode w macOS wraz z zmianą motywu SublimeText i Afredzie.
    Dodałem do już istniejącego skrypt JS, skrypt ZSH by podmieniał również motyw w SublimeText.

• Przełączenie się między dwoma, często używanymi schematami w Xcode tylko jeśli Xcode jest aktywny.
    Alfred odpla combo klawiszy ‘ctrl+0’, Ruby używa AppleScript do wysłania nazwy schematu

• Wpisanie id aktualnie robionego zadania z Jiry.
    Ruby używa używając gita wyciąga numer ticketa i wysyła go dalej.

• Wpisanie hasha lub pierwszych 6 znaków hasha dla HEAD gita.
    Ruby używa używając gita wyciąga hash, formatuje i wysyła go dalej.

• Wyszukiwanie aktualnie zaznaczonego tekstu z Xcode w zdalnym repozytorium. Przydaje się podczas code review.
    Wysyłam zaznaczony tekst do Alfreda. Ten otwiera Safari z sformatowany URL.

• Otworzenie aktualnie zaznaczonego testu z Safari w Xcode. Też przydaje się podczas code review.
    Wysyłam zaznaczony tekst do Alfreda. Ten otwiera Xcode, opdala combo ‘cmd+shift+o’, wkleja tekst.

• Dodanie aktualnej strony do jako projekt do Things w konkretnej przestrzeni. Używam do wrzucania zadań z Jiry.
    AppleScript ale można też to osiągnąć używając thingsowych urlów. AppleScript bierze tytuł i url aktualnie otwartej strony i zapisuje jako nowy projekt Things

Zapier:

• Wrzucenie zadania do Things jeśli email będzie z konkretnego adresu i będzie w nim mój username.
    Obrabiam email w zapierze wyciągając link i tytuł do zadania/komentarza. Wysyłam na email połączony z mail to Things.

Akcje na konkretnych rodzajach plików. Więcej na ten temat:

• filmy konwersja na gif
  • .log użycie comendy cat na pliku

Mam też osobną warstwę w klawiaturze do odpalania programów, stron.

Apka skróty:

• Wyświetlenie repertuaru mojego kina na dziś
  • Zapisanie biletu do odpowiedniego albumu w Photos
  • Wyświetlenie ostatnio zapisanego biletu z albumu biletów

Automatyzacja to piękna sprawa.

1lajk

Dla zainteresowanych Marek Telecki z Applejuice.pl napisał przewodnik : “Hazel -praktyczny przewodnik” dostępny w Apple Books 25 zł - do 06.12.2019. potem 33 zł.

1lajk

Bierę, dzieki.
Myślałem jakiś czas o tym, żeby Hazela włączyć do zestawu narzędzi, ale zupełnie nie wiedziałem jak się za to zabrać.

1lajk