Apple Numbers Problem


Witam szanownych Wąsaczy.
Poszukuję jakiegoś obeznanego w Numbers, potrzebuję stworzyc prosty arkusz, który ma zliczać godziny pracy i odejmować czas przerwy.
Wydaje się proste, KONIEC minus POCZĄTEK minus PAUSA i powinno wyjść, ale tak nie jest przynajmniej u mnie, wywala błąd. Może ktoś bardziej rozeznany to ogarnia?

Ja wiem, ale jestem w metrze, wiec napisze za godzinę. Ale generalnie robi się normalna formule na sumę tylko się formatuje komórki.
Cell > data format i tam się wybiera format czasu i daty, gdzie datę zostawisz pusta, chyba, ze pracujesz „przez północ”.

1 polubienie

Komórki są ustawione jako czas, ale gdy odejmie czas końcowy od początkowego to wszystko jest ok, ale jak dodam odjęcie czasu pauzy to wtedy wywala błąd, ze nie mogę odjąć liczby od daty, choć wszystkie komórki są jako czas. Może jakoś inaczej formule zapisać, niestety poległem. Sprawdź jej znajdziesz chwilkę. Dziekuje.

Bo wkradł się błąd logiczny. Komórka przerwy i zliczająca czas musi mieć format DURATION a nie datę & time. Zmień i wszystko będzie działać, tylko zwróć uwagę na to, jak zapisujesz czas w komórce przerwy. System Ci podpowie.

3 polubienia

Nie wróciłem jeszcze wiec pokazuje na iPhonie. Tak to powinieneś ustawić. Jeśli będzie Cię męczyło wpisywanie przerwy klikając w godziny i minuty, to możesz po prostu ustawić czas początku i końca przerwy, ale tam, gdzie masz formule, musi być duration > automatic units + short

Boże, to chore XD, jak ja kocham excela😐

1 polubienie

Nope, numbers jest doskonałe do takich prostych rzeczy :wink:
Za to tabele przestawne i inne cuda juz na excellu robie :slightly_smiling_face:

1 polubienie

Damn od kiedy tabela przestawna to cudo? :slight_smile: Ja Numbers wyje… skasowałem po 3 minutach bo potrzebowałem zrobić prostego excela z wydatkami na dziecko, tak, aby sobie policzyć, a chciałem udostępnić żonie. Od razu wyleciało to badziewie ode mnie z dysku. Google Docs jak coś trzeba udostępniać, a w innych przypadkach mam suba Office’a. A jak ktoś potrzebuje tylko tabelkę to Notatki robią :D:D:D

2 polubienia

może ktoś wąsaty miał taki sam problem - numbers nie umie w mnożenie. Wychodzą takie krzaki, że…

Czym to może być spowodowane, że numbers nie umie zrobić podstawowego działania i podać dobrego wyniku?
wszystkie kolumny powyżej też mają funkcję cell*cell

Screenshot 2021-11-18 at 11.18.08 AM

samo mnożenie w nowym pliku działa OK. Ale w tym przypaku te 80.50 jest liczone jako brutto czyli z formuły: komórka wcześniej *1,23. Jak wpiszę wartość z palca to liczy dobrze. Jak już każę przemnożyć 1,23 to już są problemy…

65,45 * 1,23 nie równa się 80,50, tylko 80,5035
80,5035 * 40 = 3220,14

to nie liczyć nie umie, tylko prawidłowo stosować zaokrąglenia - sprawdziłbym czy komórka nie ma ustawionego wyświetlania z zaokrągleniem do dwóch liczb po przecinku, podczas gdy wartość jest bez zaokrąglenia

199,99 * 82 to też nie jest 16 398,83, a 16 399,18
ale 162,59 * 1,23 = 199,9857;
199,9857 * 82=16 398,8274, w zaokrągleniu 16 398,83

2 polubienia

Ok. Ale każdy inny excel czy program fakturowy liczy brutto prawidłowo tylko Numbers takie klocki. Jak ustawić żeby zaokrąglal to 2 miejsc i dalszych już nie brał pod uwagę?

MROUND(1,23 x 65,45, 0,01)

4 polubienia

Tak w ogóle to fun fact: nie mogę Wam jeszcze przez 9 lat opowiedzieć szczegółów, ale DOKŁADNIE W TEN SPOSÓB w pewnej bardzo znanej instytucji finansowej „brakowało” kiedyś kilkuset tysięcy dolarów :wink:

3 polubienia

Przecież dobrze liczy, excel tak samo liczy swoją drogą.

1 polubienie

Dziękuję wszystkim za pomoc! Tak prosta rzecz a rozwaliła mi głowę. Przez dłuższy czas nie musiałem w excela, wszystko załatwiałem przez programy fakturowe, airtable a tu muszę coś wysłać do klienta korpo w excelu i nawyki spowodowały, że zacząłem oczywistości finansowe przenosić do oczywistości matematycznych…
Tory myślowe coraz częściej z wiekiem :frowning: