­čĆŽ Aplikacje do bud┼╝etowania

Hej!

Poszukuj─Ö sprawdzonej aplikacji do bud┼╝etowania. Aktualnie rozwa┼╝am YNAB, ma kto┼Ť mo┼╝e jakie┼Ť do┼Ťwiadczenia?

Mo┼╝e jakie┼Ť inne alternatywy? Na plus by┼éaby aplikacja na iOS i Mac (ewentualnie web) oraz subskrypcja miesi─Öczna.

Swego czasu korzysta┼éem z MoneyWiz, bo jest dost─Öpny w SetApp oraz arkusze od Micha┼éa Szafra┼äskiego, ale ani jedno, ani drugie nie zago┼Ťci┼éo u mnie na d┼éu┼╝ej.

4 polubienia

Od ponad 2 lat korzystam z iFinance4: https://apps.apple.com/pl/app/ifinance-4/id992363116?l=pl
Na pocz─ůtku sporo trzeba sobie poustawia─ç ale warto. Mo┼╝na sobie generowa─ç fajne i czytelne raporty.
Nie ma subskrypcji. Jednorazowa p┼éatno┼Ť─ç. U┼╝ywam na iPhone i iPadzie. Na Maca te┼╝ jest, ale nie u┼╝ywa┼éem.

1 polubienie

YNAB jest super. Ja u┼╝ywam w Monzo pot├│w (tj. najpierw wp┼éacam do skrytek, a potem to co zostaje jest dla mnie), ale to w┼éa┼Ťciwie metoda dzia┼éania YNAB, wi─Öc YNAB polecam!

YNAB (classic, nie web app) u┼╝ywam i jestem zadowolony.

1 polubienie

Finanse to dosyć wrażliwe dane, jak z bezpieczeństwem tych aplikacji?

Mo┼╝e nie b─Öd─Ö zaczyna┼é nowego tematu tylko zapytam w tym (jak co┼Ť to pro┼Ťba o rozdzielenie w─ůtk├│w).
Polecacie jak─ů┼Ť apk─Ö do automatycznego czytania paragon├│w?

Do paragon├│w korzystam z Monzo (appka banku), ale nie ma OCR. Jak chc─Ö OCRowa─ç to mam Scanbot.

Do tej pory korzysta┼éem z arkusza Micha┼éa. Ale ten ÔÇ×excelÔÇŁ jest ci─Ö┼╝ki, niemobilny (chocia┼╝ daje sobie rad─Ö ale to jest jak XIXw). Super si─Ö sprawdzi┼é bo zrobi┼é mi super przyzwyczajenia i inne my┼Ťlenie o wydawaniu mamony. Chyba czas najwy┼╝szy si─Ö przesi─ů┼Ť─ç. Zobaczymy jak to b─Ödzie wygl─ůda─ç po okresie testowym. YNAB tani nie jest ale wydaje si─Ö bardzo fajnie zrobiony. Mo┼╝e on mnie przekona do w┼éa┼Ťciwego bud┼╝etowanie bo tak naprawd─Ö do tej pory arkusz s┼éu┼╝y┼é do notowani wydatk├│w - ale ju┼╝ samo to spowodowa┼éo bardziej racjonalne wydawanie. Jak wiem ze wydatek b─Öd─Ö musia┼é zapisa─ç to si─Ö 2 razy zastanawiam :slight_smile:

Do samego wyrabiania nawyku dobry jest Pennies.

2 polubienia

Od paru lat u┼╝ywam Money Pro (https://money.pro/mac/). Nie robi─Ö w nim jakich┼Ť zaawansowanych bud┼╝et├│w, wrzucam tam po prostu swoje wydatki + mam ustawione limity na poszczeg├│lne kategorie kt├│re motywuj─ů mnie do ich nie przekraczania. Do takich zastosowa┼ä jest OK.

2 polubienia

Też polecam niektóre rzeczy mogłyby być lepiej zrobione ale jest ok.

Ja (jakby co) u┼╝ywam Spendee - dla mnie wystarczy :blush:

YNAB + metodologia wg kt├│rej dzia┼éaj─ů, kt├│ra jest opisywana m.in. na polskim blogu Finanse Bardzo Osobiste, podcastach od YNAB i niezliczonych artyku┼éach + spo┼éeczno┼Ťci. Od 2 lat prowadz─Ö bud┼╝et w YNAB, polecam. W w─ůtku z referelami jest gdzie┼Ť link do YNABa.

2 polubienia

Kiedy┼Ť kilka lat korzysta┼éem z MoneyWiz. Od ko┼äca 2016 roku przesiad┼éem si─Ö na YNAB i ju┼╝ nie wracam :slight_smile: R├│┼╝nica jest taka, ┼╝e w MoneyWiz masz bud┼╝ety na r├│┼╝ne kategorie i w praktyce obserwujesz czy si─Ö zmie┼Ťci┼ée┼Ť czy nie. Czyli takie analizowanie przesz┼éo┼Ťci.

W YNAB natomiast na pocz─ůtku miesi─ůca siadasz i planujesz w przysz┼éo┼Ť─ç bud┼╝et na ka┼╝d─ů kategori─Ö. Dzi─Öki temu lepiej kontrolujesz swoje pieni─ůdze i mimowolnie wiesz gdzie i co idzie.

Kilka dni temu na nowo zainstalowa┼éem MoneyWiz, ┼╝eby sprawdzi─ç co tam z t─ů aplikacj─ů. Interfejs wygl─ůda du┼╝o gorzej ni┼╝ kiedy┼Ť - ikony s─ů rozmazane, wida─ç niedor├│bki. To pewnie przez multiplatformowo┼Ť─ç. Kupi┼éem te┼╝ subskrypcj─Ö i otrzyma┼éem opcj─Ö automatycznego importu historii z mBanku do MoneyWiz. Dzia┼éa to rewelacyjnie o oszcz─Ödzi┼éoby to oko┼éo 30-60 minut tygodniowo. Mimo wszystko zostaje z YNAB z wcze┼Ťniej wspomnianych powod├│w. Kr├│l jest tylko jeden :slight_smile:

PS: Do zrobienia sobie apki YNAB na Maka wykorzystuj─Ö aplikacj─Ö Fluid.

2 polubienia

JeeeeeezuÔÇŽ Przekopa┼éem si─Ö przez 4 aplikacje w trakcie d┼éugiego weekendu + poniedzia┼éek. Chc─Ö si─Ö przesi─ů┼Ť─ç i zagwozdka jak wybra─ç najlepsz─ů. Wszystko przeklika─ç, sprawdzi─ç czy na pewno si─Ö spodoba bo ju┼╝ jak zaczn─Ö przerzuca─ç dane z excela to ┼╝eby to robi─ç raz a nie po tygodniu znowu w innej aplikacji.
Aplikacj─ů, kt├│r─ů rozwa┼╝a┼éem na pocz─ůtku by┼éa YANB - gdyby nie cena to nie by┼éoby tematu. Ale oni maj─ů funkcje, z kt├│rych ja kompletnie nie skorzystam (bank sync, kursy i podpowiedzi, te wszystkie samouczki). Potrzebuje takiego bardziej automatycznego excela a nie anga┼╝uj─ůcej aplikacji. Na plus, ┼╝e kupuje subskrypcj─Ö i mam na mobile i komputer (via web).

Money pro - ┼éadna ale na pierwszy rzut oka wydawa┼éa si─Ö przekombinowana. W wersji lite mobile nie ma paru funkcji do przetestowania. W og├│le jest denerwuj─ůca. Lepiej by┼éoby dosta─ç pro na 30 dni, ┼╝eby przetestowa─ç. Ten sam zarzut do wersji na macOS (nie mog─Ö tego przetestowa─ç w og├│le). Minusem jest to, ┼╝e na telefon i komputer musz─Ö kupi─ç 2 oddzielne aplikacje (kt├│re maj─ů sync). Plusem jest to, ┼╝e jak nie chc─Ö u┼╝ywa─ç dodatkowych funkcji automatyzuj─ůcych (bank sync) to nie musz─Ö kupowa─ç miesi─Öcznych subskrypcji - dobrze to rozdzielili. Fajna opcj─ů jest mo┼╝liwo┼Ť─ç dodania do wydatku zdj─Öcia (np. paragonu).

Przez chwil─Ö mocno rozwa┼╝a┼éem MoneyWiz3 - ju┼╝ ustawia┼éem sobie kategorie, wpisywa┼éem wydatkiÔÇŽ Ale. Ludzie jakie to jest brzydkie!!! Absolutny windows 98 i MS Access. Przesta┼éem si─Ö wyg┼éupia─ç i usun─ů┼éem.

Pr├│bowa┼éem z Kontomierzem. Nie po┼Ťwi─Öce na to nawet jednej litery wi─Öcej.

Finalnie padło na Money Pro:

• b─Öd─Ö potrzebowa┼é to sobie dokupi─Ö wersj─Ö na komputer a na razie potrzebuj─Ö ┼éadn─ů i prost─ů w obs┼éudze aplikacj─Ö mobiln─ů do szybkiego zapisywania wydatk├│w,
  • jak si─Ö ju┼╝ wgryz┼éem w ta aplikacje to jest ok. Ale jest par─Ö rozwi─ůza┼ä mocno nieintuicyjnych (np. dodawanie p┼éatno┼Ťci cyklicznych, wydatki nie przekraczaj─ů bud┼╝etu a k├│┼éko i tak jest na czerwono, nie rozumiem czemu sp┼éata zad┼éu┼╝enia nie sumuje si─Ö z wydatkami)
  • 24 z┼é to bardzo dobra cena za to co si─Ö dostaje imho.
2 polubienia

Dzięki za opis. Kupiłem Money Pro i będę szafranizm wprowadzał w życie ostro.

1 polubienie

Ja na razie testuje m├│j skarbiec jako fan polskich rozwi─ůza┼ä :slight_smile:
Jedyne co mnie póki co denerwuje to model biznesowy - reklamy i brak opcji płatnej

No nie mów, że wbijasz w YNABa ręcznie te transakcje co tydzień.

No niestety na ten moment tak to wygl─ůda.

Mam na oku to narz─Ödzie - https://aniav.github.io/ynab-csv/

Niestety mia┼éem tylko chwil─Ö na test i nie doszed┼éem do tego, dlaczego plik CSV wygenerowany przez mBank ma b┼é─Ödne polskie znaki. Co┼Ť tam jest nie tak z kodowaniem. W weekend jeszcze b─Öd─Ö z tym walczy┼é.

Ja to troche jak jaskiniowiec.
Sta┼ée wydatki, stan kredyt├│w i plan z grubsza to excell,potem miesi─Öcznie wprowadzam korekty do stanu faktycznego. Ale raczej bez du┼╝ego rozbicia co, kiedy, gdzie raczej na kategorie, no chyba ┼╝e co┼Ť wyskoczy spoza ramy. Sumy bior─Ö z aplikacji bankowych.
Comdirect i Deutsche Bank maja fajne automatyczne segregowanie rozchod├│w. Mo┼╝na tworzy─ç regu┼éy, kategorie etc. ┼üadnie to potem na wykresach wygl─ůda. Stan aktualny, zmiany w skali miesi─Öcznej etc.
Ci─Ö┼╝ko jest z amazonem bo ttu trzeba raczej r─Öcznie rozbi─ç co do jakiej kategorii nale┼╝y.
Co do ┼Ťledzenia kredyt├│w to nie polecam wizualizacjkredytu hipoteczne w pierwszych 5 latach. Cz┼éowiek zastanawia si─Ö gdzie kÔÇŽ s─ů moje pieni─ůdze. Tyle p┼éaci┼éem a to prawie si─Ö nie ruszy┼éo. Ale z czasem wida─ç, ┼╝e co rata to mniejszy garb.

Taki urok kredytu - na pocz─ůtku sp┼éacasz odsetki, coby bank nie straci┼é jakby┼Ť zrezygnowa┼é (w ten czy inny spos├│b) :stuck_out_tongue:

2 polubienia