📦 Allegro vs. Amazon, jakie macie doświadczenia?

Witam, jestem ciekawy jakie macie opinie i doświadczenia z tymi dwoma serwisami, wiem że ranga obu znacząco się różni i wiele osób może powie że jeden drugiemu do pięt nie sięga, ale jestem ciekawy waszych opinii o nich, jak Wam się z nich korzysta, jakie macie plusy czy minusy dla nich?

Ostatnio rozpętałem taką dyskusję w pracy, zdania były mocno podzielone dlatego pomyślałem o tym temacie.

Sam chwilowo nie wypowiem się na ten temat z uwagi że jestem ciekawy jakie będą najpierw wasze opinie :slight_smile:

W obu przypadkach same pozytywne doświadczenia, ale zwykle sprawdzam czy sprzedawca ma dobre komentarze, a w przypadku większych/droższych rzeczy z Allegro - czy istnieje sklep stacjonarny

To może sprecyzuje, bardziej chodzi mi o łatwość zakupu, proces jaki trzeba przejść w obu przypadkach, bo sprawdzenie czy sprzedawca jest wiarygodny to normalna sprawa :slight_smile:

W sumie nie uzywam Allegro od 15 lat wiec wypowiedz jest troche nie na miejscu. Ale powiedzmy ze zamienie Allegro z Ebay (chyba to bedzie najblizszy zamiennik).
Wole zdecydowanie Amazona - szczegolnie ze mam Prime i tak naprawde kazdy produkt w Prime jest gwarantowany. Nie chodzi tu o gwarancje produktu czy to ze bedzie nastepnego dnia. Chodzi o to ze jezeli towar jest od innego dostawcy niz Amazon, to ten sprzedawca jest weryfikowany przed. Amazon mial kilka wpadek, ale zostaly one zalatwione blyskawicznie.

Ebay o dziwo ma takie rzeczy jakich nie ma Amazon bardzo czesto. Wiekszosc czesci do motocykla, narzedzi i tego typu akcesoriow kupuje z Ebay. Po prostu tam jest wszystko :smiley:

Odpowiadajac na Twoje pytanie. Mi znacznie latwiej kupuje sie na Amazonie - wybranie towaru i klik.
Ebay - oprocz wyszukania towaru, musze jeszcze poczytac o sprzedawacy, zobaczyc z kad wysyla, jakie ma opcje zwrotu i reklamacji. Na Amazonie tym sie w ogole nie przejmuje, wiem ze jak napisze do supportu sprawa bedzie zalatwiona.

Po sprawdzeniu warunkow na Ebay, reszta banal. Wybrac, klik, paypal i czekac.

1 polubienie

Na ten moment wybieram Allegro, ponieważ mają dostawę do paczkomatów. To jedyna akceptowana przeze mnie forma dostawy. Mam alergię na kurierów…
Mam wykupiony Allegro Smart, kupuję na Allegro co najmniej 3 razy w miesiącu. Dużo zależy też od konkretnego sprzedawcy, czy szybko wyśle towar itp. Jeśli podepniesz sobie kartę do płatności to zakup przebiega szybko i sprawnie.

Jak mieszkałem w UK - Amazon był najlepszy, zwłaszcza, że wtedy sprzedawcy na allegro niechętnie wysyłali za granicę.
Jak mieszkam w PL - Amazon ssie, to co mnie initeresuje nie jest wysyłane do Polski, więc nie mam jak skorzystać, jedynie się stresuję. Tu allegro wygrywa w cuglach :slight_smile:

1 polubienie

Nie wiem czy to sprawiedliwe zestawienie? Myślę, że Allegro i eBay to już bardziej można porównywać. Chociaż to pewnie kwestia perspektywy.

Allegro używam tylko jak coś zamawiam do domu w Polsce, eBay z kolei w Polsce praktycznie nie istnieje.

Kiedyś eBay używałem do różnych zazwyczaj drobniejszych rzeczy, chociaż Mac-a mini też się zdążyło na eBay kupić.

Amazon to inna liga i w sumie zazwyczaj to jedyne miejsce gdzie czegoś szukam. Kiedyś na eBay się wchodziło bo było taniej a teraz bardzo często te same rzeczy od tych samych sprzedawców są tam droższe niż na Amazon co jest w sumie trochę dziwne bo eBay dolicza sobie 20% a Amazon potrafi i 40% prowizji. Pewnie wynika to z tego, że sporo rzeczy kupionych na eBay i tak wysyłana jest z Amazon.

Porównał bym Amazon do Allegro jak by ten pierwszy się ogarną i na poważnie otworzył się w Polsce.

Amazon na minus wysokie koszty przesyłki z Polski (a wysyłają Pocztą Polską) oraz dziwne opakowania które można otworzyć i zamknąć bez śladu.

1 polubienie

Jak to jest w Polsce z Prime? Nie ma w ogóle czy jakieś paczki się łapią na to?

Nie wziąłem pod uwagę że część z Was będzie to oceniać pod względem: nie ma Amazonu oficjalnie w Polsce wiec dyskwalifikacja :stuck_out_tongue:

Fakt Allegro to bardziej Ebay niż Amazon i zdaję sobie sprawę z tego ale nie o to tu chodziło.

Wiem też że jeśli chodzi o: mieszkam w UK zamawiam z Allegro i w druga stronę, to też inna bajka i zupełnie nie o to chodziło, ale nie chciałem wyszczególniać takich rzeczy :wink:

Powiem może jak ja to widzę po tych kilku Waszych postach, lata temu kiedy Allegro wyglądało zupełnie inaczej a Amazon nie był znany (jakieś 10-15 lat temu) to była trochę inna historia o czym wiem, ale teraz Allegro niby wprowadziło Smart itd, poprawili swoją jakość, ofertę itp (a moim zdaniem wcale łatwiej nie jest :smiley: ). Mieszkam w UK i na codzień korzystam z Amazonu, jest mega wygodny, Prime kosztuje grosze, jeśli zamawiasz w miarę często to się opłaca bo masz różne usługi dodatkowe plus dla mnie największym plusem jest czas dostawy, zamawiam w niedzielę o godz. 23 a następnego dnia o 12-13 mam paczkę w reku (to nie fake). Rozumiem że skala Amazon vs Allegro to dwie odmienne rzeczy i nie ma co tu porównywać bo działa to na innych zasadach, ale łatwość w Amazon, szukasz produktu, klikasz kup i masz to za kilka godzin jest po prostu bajką, tak samo zwroty bez żadnego probemu i często też kosztów, płacę i nie muszę się martwić o nic więcej, przychodzi mail że wysłano, kiedy będzie, tracking, to działa wszystko bardzo sprawnie i gładko.

Teraz co do Allegro, zdarza mi się tam kupić coś raz na rok (dziękuję że nie muszę częściej), zamawiam z Polski do Polski, płacę polską walutą, tak jak bym tam żył, ale to ile muszę się naczytać w tych opisać o tym kiedy i co wysłać sprzedającemu już nawet po zakupie, po prostu mnie odpycha, bo inaczej Pan/Pani wyśle mi coś w różowym kolorze bo taki im wpadł w ręce przy pakowaniu a ja się nie określiłem że chcę czarny, Płacę blikiem, kartą itd, wszystko fajnie, ale jeśli sprzedający ma tylko opcję (nie wiem czy to się nie zmieniło bo mało używam Allegro) przelew tradycyjny, to komplikuje jeszcze bardziej i mnoży ilość wysyłanych wiadomości. Nie rozumiem po co te wszystkie utrudnienia. Zamówiłem ostatnio z Allegro przesyłkę do Paczkomatu ale oczywiście musiałem dodatkowo wysłać sprzedającemu jaki chcę kolor, po czym dostałem pierdyliard maili o tym że paczka bedzie wysłana ale muszę czasem poczekać 48h aby tracking number działał itd. Tak się tylko zastanawiam czy to ja tak to słabo widzę czy faktycznie Allegro nadal średnio działa, no i do tego ten Smart za 50zl ale oczywiście nie każdy sprzedawca to ma, a i tak zakupy muszą być na minimum chyba 50zl :roll_eyes:

To tak o allegro:

  • Smart działa od 40zł (od jednego sprzedającego)
  • Maile - jak dla mnie to jest duży plus, że jestem informowany na bierząco co się dzieje z moim zamówieniem, ale (chyba) da się to wylaczyć
  • Przelew - no fajnie, bo w ogóle jest taka opcja, a nie tylko płatność kartą :stuck_out_tongue:
  • Tracking number - działa to tak dlatego, że pierwszego maila dostajesz gdy sprzedający wygeneruje numer przesyłki w systemie inpost, a nie kiedy została fizycznie odebrana przez kuriera/wsadzona do paczkomatu
  • Maile o kolorze itp. - ja wpisuje takie dodatkowe informacje podczas zakupu i nie dostaję takich pytań :smiley:

Chyba tyle? :stuck_out_tongue:

• nie tyle kwestia czy to 40 czy 50zl co to że muszę spełnić jakiś limit (z Amazonu zamawiam przez prime rzeczy które kosztują 1/10
• też chcę być informowany ale wystarczy jeden a nie pierdyliard, a że są wysyłane czasem z opóźnieniem to wprowadzają lekko w błąd.
• przelewy tradycyjne powinny zniknąć z planety :smiley: logowanie się do konta, wpisywanie tych wszystkich danych i potwierdzanie transakcji, strata czasu ale jak kto woli, dobrze że nie trzeba fizycznie iść do banku i robić tego osobiście :smiley:
• to co wyżej :wink:
• też to wpisałem w dodatkowe informacje, ale nie rozumiem po co to wpisywać skoro mogła by być opcja wyboru koloru/rozmiaru itp w czasie zakupy, inaczej muszę czytać od dechy do dechy całe opisy aukcji które są czasem jak instrukcja obsługi i kombinować o co prosi ten sprzedawca, bo jeden prosi tylko o podanie koloru/rozmiaru, a inny wymaga aby wysłać mu numer aukcji, login z którego zakupiłem i milion innych zbędnych rzeczy.

Moja ulubiona forma płatności do momentu wprowadzenia BLIKa. Nie lubię podawać danych mojej karty gdziekolwiek :slight_smile:

No i jest, allegro daje taką możliwość, nie wiem czemu nie wszyscy sprzedawcy z tego korzystają :smiley: Bo taka funkcjonalność to nawet na ali jest od dawna :smiley:

Cytat
Moja ulubiona forma płatności do momentu wprowadzenia BLIKa. Nie lubię podawać danych mojej karty gdziekolwiek :slight_smile:

Nie kwestionuję tej decyzji, ale serio jest wiele większych zagrożeń i miejsc gdzie ta karta mogła by być użyta, skopiowana itd. Dla mnie ociera się to trochę o paranoję.

Cytat
No i jest, allegro daje taką możliwość, nie wiem czemu nie wszyscy sprzedawcy z tego korzystają :smiley: Bo taka funkcjonalność to nawet na ali jest od dawna :smiley:

Nie trafiłem na to właśnie ale może z powodu tego że mało kupuje na Allegro, tak czy tak wpływa to na mój experience :smiley:

PS. Nie ogarniam jak tu cytować w sposób jak Ty to zrobiłeś :smiley:

True, ale to moja osobisto-zawodowa paranoja. Zbyt wiele lat pracowałem jako system admin mając dostęp do danych wielu ludzi, którzy raczej nie byli świadomi tego.
Po prostu wiem jak łatwo się dostać do takich danych i dlatego dbam o moją paranoję :smiley:

Zaznaczam tekst i klikam w dymek “cytuj” :smiley:

PS2 Moja paranoja i tak już jest mniejsza niż kiedyś, teraz mam lampki na rowerze, a kiedyś jeździłem nieoświetlony, bo wychodziłem z założenia, że wszyscy kierowcy chcą mnie zabić :smiley:

Dobrze, że już tam nie pracujesz(?) bo ja to chyba bym nie mógł pracować w miejscu gdzie są takie “standardy”, trzeba szanować zdrowie. :wink:

Co mi osobiście przeszkadza w Allegro to “mnogość” opcji i fakt, że trafić na dwóch sprzedających którzy mają takie same opcje płatności, wysyłki, etc jest nie łatwo i tak, jak kupujesz kilka rzeczy (w jednym koszyku) to praktycznie do każdej jest inna opcja wysyłki a przy tym i inna cena. Nie wiem, może ja mam tylko takie “szczęście” do Allegro.

Na Amazon nawet jak to sprzedający wysyła paczkę a nie Amazon, to jest to tak mało upierdliwe, że tej różnicy się nie zauważa.

1 polubienie

o boziu… dobrze że nie było mi dane zamawiać więcej niż jednej rzeczy na raz bo bym dopiero :face_with_symbols_over_mouth:

Kiedys musialem cos kupic przez Allegro bedac juz w UK. Neistotne teraz co (bo nie pamietam). Nie majac konta w Polskim banku i proszac o wysylke do UK to myslalem ze mnie jasny grom strzeli. Gdybym nie musial to bym sie poddal. To tyle jezeli chodzi o moje osobiste doswiadczenia z Allegro. Juz nie bede wiecej testowal. Wole nie miec :cold_face:

Faktycznie mieszkajac w UK Amazon jest w sumie bezkonkurencyjny. Dlatego to pierwsze miejsce gdzie szukam.
W sumie Ebay naprawde nie jest zly. I mam wrazenie po waszych wypowiedziach ze Allegro jeszcze troszke brakuje do Ebay. Szczegolnie jezeli chodzi o latwosc kupowania. kazdy towar jaki znajduje ma potrzebne opcje - rozmiar, kolor i tak dalej. Za wszystko place za pomoca PayPal wiec oni chronia moja kase. Nawet jak wrzuce do koszyka towary z wielu roznych zrodel i tak platnosc jest pojedyncza.
Ostatnio nawet kupowalem czesci do mojego motocykla z PL bo byla fajna oferta. Najlepszy byl numer taki ze bylo mi taniej zrobic to przez Ebay niz bezposrednio z strony firmy. Ale nie mnie oceniac jak oni biznes prowadza.

Podobna sytuacja:

Wybrałem się do Polski, dziecko, wózek, niestety w pośpiechu zapomniałem adapterów do wózka więc okazał by się na miejscu totalnie nie użyteczny, ale myślę … kupie na allegro!

Wbijam na allegro, znajduje produkt, cena ok, ale oczywiście opis aukcji zabija… proszę po zakupie wysłać to i tamto, w tytule przelewu sro i bro, brak polskiej karty, staram się zapłacić Revolutem, nie przechodzi, ok proszę kogoś ze znajomych o pomoc w zapłaceniu, sprawdzam czas dostawy… nie ma opcji żeby przyszło, szukam dalej, pobyt to tylko półtora tygodnia czy dwa, ale znajdź taką aukcję gdzie zapłacisz bez problemu, czas ucieka bo musisz wyczytać wszystko z tych opisów czy czasem sprzedający nie zastrzega sobie prawa do wysłania przesyłki wyłącznie w dni parzyste ale tylko w danych godzinach i przy odpowiednim stanie emocjonalny i dobrym humorze. W końcu udało się kupić, oczywiście nie omineła mnie droga mail’owa co do potwierdzenia co kupuję chociaż i tak już zapłaciłem i kupiłem. Bronię się przed Allegro na wszelkie sposoby ale czasem jestem zmuszony z nich skorzystać.

1 polubienie

Jak jestem w PL i naprawde musze cos kupic, to wole isc do sklepu i zaplacic wiecej. Wiem frajer jestem, ale moje zdrowie psychiczne i czas sa dla mnie wazniejsze :smile: