Agencje SEO

Cześć wszystkim :raised_hands::sunglasses:
nie wiem czy to odpowiednie miejsce, ale poszukuje agencji SEO u nas w firmie. Macie jakieś przeżycia ? Na co w dzisiejszych czasach zwracać uwagę. Na jakie firmy brać poprawkę? Będę wdzięczny za pare słów :raised_hands:
Mam nadzieje, że nie będzie tu żadnych podkupionych komentatorów na Wąsatym forum :slightly_smiling_face:

Z tym może być ciężko, marketerów chyba mamy mało… Ale może, ktoś, coś.

1 polubienie

nie wiem jaki masz budżet i co chcecie robić ale na pewno mogę odradzić Sunrise.

1 polubienie

Dobrze wiedzieć, bo wczoraj właśnie z nimi dłużej rozmawiałem (oni dzwonili)

jestem z nimi od dłuższego czasu i ogólnie może ja nie mam jakiegoś super budżetu ale:

  1. rozmawiałem z kilkoma firmami z branży internetowej (hostingi, webowcy, ludzie piszący aplikacje) i od każdego usłyszałem, że jest to kiepski pomysł,
  2. znalazłem inna firmę SEO, w której będę płacił 3x więcej. Przekonali mnie po prostu, że praca, która ma być wykonana dobrze kosztuje tyle i tyle. Za moje <1000 zł/mies. to są 3h pracy dobrego człowieka, który musi ogarniać SEO, być dobrym copywriterem, ogarnąć moją branżę itd.
  3. Sunrise w ogóle (oprócz dzwonienia, że chcą mi uruchomić za prowizję dodatkową kampanię adwords) nie są proaktywni. Nie proponują rozwiązań, nie są na bieżąco z moją branżą. Jedyne co mam od nich w raportach to dopisywanie do kolejnych katalogów.
  4. Muszę oddać, że ostatnio kobieta, która była moim opiekunem technicznym coś faktycznie zaczęła robić względem tego co było wcześniej. Ale zawsze to wychodziło po moich interwencjach.
  5. Dosyć często zmieniający się opiekunowie, co powoduje brak ciągłości prac i ogólne rozmycie tematu.
  6. Co ciekawe na początku współpracy na prawdę widziałem duży skok i byłem zadowolony. Potem kapota. Tak samo było po wykupieniu ich rozwiązania ContactLeader. Ja w ogóle w to nie wierzyłem. Ale przez pierwszy miesiąc telefony się urywały. Wykupiłem roczny pakiet. Przestali dzwonić… Nie mam pojęcia jak to działa…

Nie polecam na razie firmy, którą wybrałem bo nic jeszcze o nich nie mogę powiedzieć.

1 polubienie

Ja prowadzę agencję marketingową. I powiem Wam, że dramat jest ten rynek SEO. Jeszcze kilka lat temu robiliśmy to wewnętrznie u siebie, ale za dużo czasu nam to zajmowało i były bardziej rentowne odnogi więc zrobiliśmy “casting” na agencję do współpracy. Daliśmy kilka postów na grupach FB i to był największy spam jaki kiedykolwiek mnie spotkał.

Jak widziałem teksty, że 40% budżetu klienta może zostać u mnie to mnie mdliło. A nam serio chodziło o to, żeby klient był zaopiekowany i nie szukał gdzie indziej kompleksowego rozwiązania. Nie chciałem prowizji żadnej.

Ostatecznie współpracowaliśmy z kilkoma. Teraz mówimy wprost klientom, żeby sami szukali. Najmilej wspominam https://www.topposition.eu/

SEO to ciężka robota, ale my na przykład przekazujemy gotowca - robimy copywriting i wszystko jest na www dobrze zoptymalizowane.

Z naszych doświadczeń wiemy również, że w pewnych sytuacjach lepiej działają płatne reklamy w Google Ads lub FB lub LI niż przepalanie budżetu na SEO.

Jak macie ochotę możemy polemizować :wink:

2 polubienia

Widzę że nic się u nich nie zmieniło od lat. W poprzedniej działalności korzystałem z ich usług, jakieś 4 - 5 lat temu… i mam dokładnie takie same odczucia. Udało mi się od nich uciec po kilku miesiącach.

Konkretnej firmy nie mogę polecić ale jeśli teraz bym szukał to patrzyłbym na oferty mniejszych firm/osób od SEO z mojej okolicy z którymi mogę się spotkać i bezpośrednio pogadać. Duże agencje jedno obiecują a co innego dostarczają :confused:

1 polubienie

Z SEO jest ten problem, że tu ciężko zagwarantować wyniki. Owszem, można robić teksty, wpisy, optymalizować słowa kluczowe, dbać o linki przychodzące i wychodzące itp. ale to nie daje gwarancji.
Jak robiłem takie rzeczy samemu to brałem za mało, teraz wiem że to trzeba liczyć około 200zł netto za godzinę pracy by to miało sens - w tej kwocie w końcu zawiera się wypłata copywritera, człowieka od zarządzania SEO, człowieka który zrobi analizę branży itp.
Dodatkowo kampanie adwords czy podobne to kolejna rzecz, która pomaga - wywołuje ruch na stronie który wspiera SEO zanim to nie nakręci się samo.
Dodatkowo człowiek odpowiedzialny za media społecznościowe, które mogą pomóc.

Owszem, są małe firmy które to robią. Sam też nadal czasami łapię takie zlecenia, ale coraz mniej chętnie. Dlaczego?

  • klienci chcą natychmiastowych efektów
  • nie lubię takich krótkich strzałów
  • SEO dobrze pomyślane jest procesem który trwa, cała strategią marketingowo-internetową a nie jednorazowym procesem.

Więc albo zatrudnienie własnych ludzi/człowieka który ma o tym pojęcie, albo kontrakt z jakąś małą firmą czy dużą agencją i zrzucenie tego na nich :smiley:

A czy polecę kogoś? Nie.
Nie, dlatego że jak mówiłem to nie jest tak łatwo mierzalne, więc głównie liczy się odczucie klienta i cele jakie on postawił. Tu niestety trzeba samemu testować kto cię zrozumie i z kim będzie ci się dobrze pracowało.

3 polubienia

Pewien duży blog technologiczny wink, wink korzystał z usług semurai.pl i Tomek robił konkretną robotę.

2 polubienia

Z 15 lat temu, pracując w małej firmie był tam gość zajmujący się SEO dla małych klientów - pensjonaty, małe przedsiębiorstwa, JDG. Najpierw modyfikowałem ich stronę (ewentualnie tworzyliśmy od podstaw) - keywords, description, nagłówki, polepszenie przejrzystości w różnych przeglądarkach (wtedy IE król, Chrome 20% rynku) - takie tam.
Rozmowa z klientami wyglądała tak: pozycjonujemy na zadane frazy stronę przez 2 tygodnie (wtedy jeszcze katalogi stron, webringi, jeszcze jakieś ówczesne czary), po tygodniu raport - byliście na 4 stronie wyszukiwań, jesteście na drugiej. Po 2 tygodniach: jesteście na 9-13 miejscu wyszukiwań - i co, pozycjonujemy dalej, czy wystarczy?
Zazwyczaj rezygnowali, jak pojawiali się w top10, ale byli też ambitni na top3…
piękne czasy

1 polubienie

Dzięki wszystkim za zangażowanie w postach. Na ten moment jestem przy wyborze juz konkretnej trojki. Ktoryś przedmowca wspomniał o kontakcie z firmami z ktorymi dana agencja współpracuje - miejmy nadzieje, że ludzie sa szczerzy w takich sytuacjach.

1 polubienie

Finalnie wybraliśmy agencje " widoczni.com ". Pierwsze wrażenia z kontaktu bardzo pozytywne.Dopiero po dłuższym czasie będę mógł ocenić ich pracę ( mam nadzieje, że równie pozytywne - odpukać ). Pewnie za 6 miesięcy to opiszę.
Jeśli ktoś szuka swojej agencji - na pewno dodałbym ją do swojej listy proponowanych.

2 polubienia

Ja mam takie ogólne/ konkretne pytanie. Ile kosztuje (w sensie jakiego rzędu są to kwoty) usługa takich firm. To na pewno zależy od wielu czynników, ale powiedzmy dla gabinetu, działającego lokalnie w mieście powiatowym pod Warszawą. Pozycjonowanie strony gabinetu w Google i Google Maps i jakaś mała kampania w Google Ads. To są bardziej kwoty miesięczne jak 1000zł, 5000zł czy 10000zł?

Tak, to zależy. To co dla Ciebie jest “prostym” pozycjonowaniem wcale nie musi takie być.
Ceny oprócz pracy włożonej w kwestie stricte techniczne trzeba jeszcze wziąć pod uwagę konkurencyjność branży.

Ja nie wiem czy jeśli masz po prostu gabinet to Tobie jest potrzebne pozycjonowanie (w takim tradycyjnym rozumowaniu). Raczej raz i dobrze ustawić się w google maps, ustawić się w wyszukiwaniach lokalnych i ew (jeśli chcesz przeznaczać budżet co miesiąc) odpowiednio skonfigurować kampanię Adwords (czyli ograniczyć ją terytorialnie, godzinowo itd).

Twój marketing w internecie powinien raczej polegać na opiniach (google + fb) zadowolonych klientów (to też jest pozycjonowanie).

Moim zdaniem w budżecie 1000 z małym hakiem powinieneś się wyrobić (ew zależy ile chcesz przeznaczać “na kliki”).

Dziękuję. To jest dokładnie odpowiedź jakiej potrzebowałem. Zasadniczo właśnie o takiej promocji/ marketingu myślałem. Czy to raczej powinienem dać radę zrobić samemu czy też zatrudnić do tego jakąś firmę? Właśnie taka agencja SEO też się tym zajmuje czy to np za bardzo bzdura dla nich? Pytania totalnego laika, ja jestem od zalepiania dziur w zębach a nie reklamowania mojego zalepiania dziur w zębach. :stuck_out_tongue: BTW kodeks etyki lekarskiej zabrania reklamy, pacjentów wolno tylko informować. W reklamach też nam nie wolno występować, gdyby ktoś się łudził ze jakiekolwiek pasty poleca w TV prawdziwy lekarz.

2 polubienia

I teraz to jest jeszcze trudniejsze pytanie. Jak zatrudnisz agencję to przepłacisz mocno. Z 2 strony ja się naszukałem ludzików, którzy mogliby pomóc i finalnie wylądowałem w agencji.

Dla Ciebie idealne rozwiązanie to jest ktoś kto się na tym zna, powie Ci co i jak albo poustawia za ustalony pieniądz i już. Ew weźmie miesięcznie za doglądanie. Dla kogoś oblatanego w temacie to nie powinno być problematyczne ani czasochłonne. I jeśli kogoś takiego znajdziesz (co zrobi dobrze, terminowo i to przyniesie efekty) to nie schowaj go proszę do szuflady tylko się podziel! :slight_smile:

Jeśli masz zacięcie to “w internecie” znajdziesz informację jak to zrobić. Ale oczywiście czeka mnóstwo pułapek, ślepych dróg, kucowania po ciemku i finalnie może się skończyć na tym, że będziesz szukał człowieka…

Ok, to SZUKAM CZŁOWIEKA. Nie ma tu może kogoś? :wink: Jak powiedziano wyżej, jak macie to się podzielcie.

1 polubienie

Chce tylko dodać komenatrz do swojego posta, niestety współpraca z widocznymi zakończyła się. Nie jestem w stanie polecić teraz już żadnej firmy która zajmuje się tematem SEO

1 polubienie

Jest fajny odcinek podcastu o SEO w “Poza prawem”:
PP#063 - SEO w kancelarii prawnej (Piotr Szpakiewicz) z Poza Prawem
https://pl.player.fm/1BBFjZu #właśnieodtwarzane
Gość z Onetu :wink: