#484 - Game on

Originally published at: #484 – Game on – YesWas | Podcast

Skorzystaj z naszego specjalnego linka ( https://zen.ai/yeswaspod ) żeby zgarnąć 12% zniżki na blendjet.com. Zniżka będzie naliczona w koszyku!

YouTube: https://youtu.be/cQ_CoaWhDMg

Linki:

https://estore.asus.com/pl/rog/90nv0gy1-m002y0-rog-ally-2023.html?gclid=CjwKCAjw_aemBhBLEiwAT98FMhTnG1elkwqSfnWn6m5y2Qa_TyyjCUA5JOlN9BGMUpPrggJL1wPvhhoCcUoQAvD_BwE

https://www.dekudeals.com/items/mario-rabbids-kingdom-battle

https://rss.wspanialy.eu

https://www.bbc.co.uk/rd/blog/2023-07-mastodon-distributed-decentralised-fediverse-activitypub

Natomiast jeśli chcecie zacząć z całym Fediverse/Mastodonem:

– Nasza instancja: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://wspanialy.eu

– ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Link do profilu Pawła⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠: https://wspanialy.eu/@pawel

– ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Link do profilu Wojtka⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠: https://social.lol/@wojtek

Zostań mecenasem naszego podcastu. Już od 15 zł lub 3$ odblokuj dostęp do półodcinków After Dark dostępnych tylko dla Patronów. Kliknij tu (⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.patreon.com/ywp⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠) i wspieraj redakcję Yes Was.

Potrzebujesz maila albo VPN? Polecamy: Fastmail – ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://ref.fm/u26294944⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, Surfshark – ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://surfshark.deals/yeswas⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.

Porozmawiaj z nami i naszą cudowną społecznością na forum Yes Was Podcast (⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://forum.yeswas.pl⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠).

Możesz być z nami w kontakcie także na grupie na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Telegramie⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠: https://yeswas.club

00:00:00 – Intro BMC

00:00:26 – Sezon ogórkowy

00:00:57 – Jaki aparat znowu?

00:10:53 – Switch krul

00:14:34 – SteamDeck VS ROG Ally

00:42:25 – Softorino i uniwersalny klucz

00:43:42 – BBC też Fediwersuje

00:54:03 – Co w Patreonie?

00:54:26 – Outro bMC

@pawelorzech korekta - SteamOS to dawno temu, za czasów Steam Machines był Debian - aktualnie jest to Arch Linux

2 polubienia

Tak, Do Steam Decka można podpiąć normalnie hub USB-C z wyjściem wideo (bodajże do rozdzielczości 4K) oraz złączami USB. Sam podłączam SD do monitora i gram w World of Tanks na klawiaturze i myszce Logitech oraz używam słuchawek bezprzewodowych z donglem USB Logitech. Można nawet Steam Decka do telewizora i przez Bluetooth połączyć bezprzewodowego pada (np. od Xbox). Wtedy system wykryje, że został podłączony kontroler i sam przełączy schematy sterowania w grach oraz podpowiedzi w systemie na odpowiadające, dopasowane do pada, który się ma :-). Muszę też zaznaczyć, że w przeciwieństwie do ROG Ally, Steam Deck oferuje dotykowe touchpady ułatwiające w granie w gry oparte o klikanie myszą oraz ma coś takiego jak Steam Input i układy społeczności. Jest to taki interfejs oraz zbiór gotowych schematów kontrolowania gier przygotowane przez społeczność, które sobie po prostu pobieramy i możemy użyć w grze, a nawet, w razie potrzeby, zmodyfikować :slight_smile: . Steam Deck też dobrze nadaje się do emulacji, a chyba perełką jest projekt EmuDeck, który znacznie ułatwia emulowanie. Z tego co wiem, to jest tak dobry, że ludzie czekają na port EmuDeck na Windowsa (albo może już został wydany)

W Steam Deck interfejs gamingowy i desktopowy są oddzielone i można się między nimi swobodnie przełączać. Można też instalować gry z innych launcherów i mieć do nich dostęp z poziomu trybu gamingowego. A no i do Steam Decka też można podpiąć inne akcesoria na USB oraz można włączyć OBS. Steam OS bazuje na Arch Linux, na Debianie bazował kiedyś. .

Tam na początku wątku też chyba wkradł się błąd, bo ROG Ally nie bazuje na Linux, tylko na Windowsie, o czym mówicie później :-). Ale istnieje projekt ChimeraOS który przenosi Steam OS na ROG Ally (i inne handheldy tego typu).

6 polubień

Czyli tak właściwie, za $700 dostaje się pełnoprawny komputer z Windows 11, który może działać jak tablet, możesz na nim ciupać w gry a także podłączyć pod TV / monitor i pracować na dowolnej aplikacji którą da się odpalić na ARM?

Czemu ARM?

A co jest w tym ROG Ally? To nie jest procek ARM?

Tam jest „customowy” ryzen od AMD

Aaaaaaaa… Spoko. Czyli tak właściwie można na tym Citrixa do pracy odpalić :smiley:

2 polubienia

Jak masz dusze kuca to wszystko możesz odpalić :grinning:
Steam deck to był jeden z najlepszych zakupów ostatnich lat. Możliwość freezowania gry w dowolnym momencie to złoto.

2 polubienia

Skad brac ROMy jezeli nie ma sie starego Switcha? Pytam dla kolegi.

@6ghost9


Żeby nie było wątpliwości, czy Steam Deck potrafi działać na Windows i czy można do niego podłączyć cokolwiek :rofl:
W domu używam jeszcze klawiatury i myszki bezprzewodowej, bo podłączam go pod monitor.

PS egzamin na certyfikację scrum master robiłem na nim, bo polityka firmy nie pozwala zainstalować exam shield na Mac a innego komputera nie mam, musiałem jeszcze tylko dołożyć kamerę na USB :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 polubienia

O wow! Zajebisty setup! :smiley: Duży plus dla nich w takim razie, a jeszcze ostatnio puścili refurbished wersje… No ciekawe! :stuck_out_tongue:

@Cintulek zamówił Steam Decka z tego programu odnowy. Pewnie podzieli się wrażeniami :slight_smile:

2 polubienia

Starfield na Rogaliku :smile:

3 polubienia

Rzuci ktoś linkiem do tych chińskich padów do Nintendo Switch?

1 polubienie

To ten chiński kontroler

1 polubienie

To nie do końca był ten - ten nasz przypominał bardzo mocno Pro Controller akurat. Natomiast teraz - mając już doświadczenia z jednym i drugim… Naprawdę polecam oryginał, można wyrwać za 250 w promocjach (a czasami nawet mniej), jakość jest naprawdę outstanding.

gdy była mowa o kontrolerze (fakt ze kilka lat temu ale zawsze) za 50 zł to się zastanowiłem czy by nie kupić - ale jak teraz koszt jest w okolicach 130 PLN to już bardziej w kolejny Pro Controller pójdę…

1 polubienie