457 - Premature Summary

Originally published at: 457 – Premature Summary – YesWas | Podcast

W tym odcinku rozmawiamy o tym, dlaczego podsumowanie roku będzie za tydzień i jak macie wziąć w nim udział. Ale też o strasznej sytuacji, która wydarzyła się Wojciaszkowi.

Linki:

https://blog.lastpass.com/2022/12/notice-of-recent-security-incident/

https://blog.mozilla.org/en/mozilla/mozilla-launch-fediverse-instance-social-media-alternative/

https://informatykzakladowy.pl/co-z-tym-twitterem/

https://twitter.com/47Chronic

Natomiast jeśli chcecie zacząć z całym Fediverse/Mastodonem:

– Wybór waszego serwera (instancji): https://instances.social

Mastodon

Link do profilu Pawła

Link do profilu Wojtka

Zostań mecenasem naszego podcastu. Już od 15 zł lub 3$ odblokuj dostęp do półodcinków After Dark dostępnych tylko dla Patronów. Kliknij tu (https://www.patreon.com/ywp) i wspieraj redakcję Yes Was.

Potrzebujesz maila albo VPN? Polecamy: Fastmail – https://ref.fm/u26294944, Surfshark – https://surfshark.deals/yeswas.

Porozmawiaj z nami i naszą cudowną społecznością na forum Yes Was Podcast (https://forum.yeswas.pl).

Kanał z dobrymi promkami: YesWasDiscount

Możesz być z nami w kontakcie także na: grupie na Telegramie, Twitterze i Facebooku.

Prowadzący: Paweł Orzech, Wojtek Wieman

Identyfikacja wizualna: Antoni Kwiatkowski

Intro: Breakmaster Cylinder

00:00:00 – Intro BMC

00:00:28 – Odcinek wyjazdowy

00:02:33 – Topki zrobimy razem!

00:07:04 – Resubskrypcje Orzecha

00:08:23 – Lastpass shakowany

00:14:40 – Mozilla z serwerem Masto

00:19:38 – Orzeszek oficjalnie bez Twittera

00:22:50 – Analogowe foteczki

00:45:10 – Story time Wojtka

01:17:05 – No to do zo

01:18:02 – Outro BMC

Ulubiona aplikacja iOS w 2022:
Ulubiona NOWA aplikacja iOS w 2022:
Ulubiona aplikacja Mac w 2022:
Ulubiona NOWA aplikacja Mac w 2022:
Gra roku 2022:
Gra na iOS roku 2022:
Film/serial roku 2022:
Książka roku 2022:
Produkt Apple roku 2022:
Produkt nie-od-Apple roku 2022:
Najgorszy gadżet / największe rozczarowanie:
Porażka roku 2022:
Podcast roku 2022:

Gotowa formatka :slight_smile:

3 polubienia

Opowieść Wojtka niezwykła, w zamian za odwagę opowiedzenia o niej publicznie nie wypowiem się ani słowem o moich przemyśleniach związanych z tym zamówieniem usługi, chociaż świerzbią palce. Natomiast chcę zwrócić uwagę, że koleś na behance wpisał, że jest z UK, więc być może tamtejsza policja byłaby zainteresowana złapaniem oszusta. Myślę, że na pewno nie zaszkodzi spróbować i nie wyklucza to kontaktu z polskimi służbami. Potwierdzenie zgłoszenia oszusta na policję być może pomoże też w kontaktach z Revolutem.

Mogę też rzucić jakieś światło na motywy oszusta i dlaczego wciąż odpisywał po otrzymaniu drugiej transzy środków. Odpowiedzią może być chroniczna prokrastynacja (to termin potoczny), czyli prokrastynacja doprowadzona do ekstremum. W takiej sytuacji osoba np. codziennie wmawia sobie, że od jutra zacznie pracę, a odpisanie na wiadomość z jakimiś wymówkami powoduje, że we własnych oczach ta osoba nie staje się oszustem, bo przekonała samą siebie, że jutro/w poniedziałek weźmie się do pracy.

Alternatywą może być uzależnienie od alkoholu lub narkotyków. Taka osoba wypiera uzależnienie podtrzymując kontakt i podobnie jak wyżej, przekonuje się, że jutro znajdzie siły na zabranie się do pracy, po czym, gdy substancja aktywna przestaje działać, znajduje się pod ciężarem problemów, które sama na siebie sprowadziła i nie mogąc im stawić czoła na trzeźwo, sięga po substancję ponownie.

W obydwu przypadkach aby funkcjonować, potrzebny jest napływ gotówki i taka osoba wybiera szybką i znaną sobie drogę, w tym przypadku nagabywania nowych streamerów. Aha bo ten koleś zapewne rzeczywiście stworzył te projekty, którymi się chwali, gdy osobistą sytuację miał jeszcze pod kontrolą.

Inny mechanizm, który działa w tej relacji, to jest ten wspomniany przez Wojtka wstyd. Wielu oszustów działa dlatego, że ofiary nie chcą się z tym wstydem mierzyć, ani o nim myśleć. Z boku łatwo się ocenia, będąc w środku tej sytuacji, mając godzinę czasu i do wyboru spędzenie czasu z rodziną, zagranie w grę albo nurzanie się we własnym wstydzie pisząc np. maila na policję, nietrudno jest zrezygnować z tego ostatniego. Ale skoro już powiedziałeś Wojtku “A”, to wypada powiedzieć też “psik” i sprawy nie odpuścić. Będę kibicował.

8 polubień

Ulubiona aplikacja iOS w 2022:
Overcast

Ulubiona NOWA aplikacja iOS w 2022:
Box Box Club

Gra na iOS roku 2022:
Apeksik

Film/serial roku 2022:
Top Gun/The Bear

Produkt Apple roku 2022:
Ultrazegarek

Najgorszy gadżet / największe rozczarowanie:
ta drama z kamerami Ankera

Porażka roku 2022:
Porażka Ruskich pod Kijowem

Podcast roku 2022:
Heftyanchor Archive, czyli bezreklamowy, rssowy feed Heavyweight

3 polubienia

Myślę że odpowiedź jest prostsza. Opłacało mu się odpisywać, ponieważ dłużej Wojtek nic nie robił, więc większa szansa złapania kolejnych ofiar. Jak się zacznie szum, blokowanie kont, to i “biznes” stanie się trudniejszy

4 polubienia

Napisze tutaj, ale tyczy się afterdarka.
Jesteście mistrzem reklamy.
Słuchałem w drodze do pracy. Pierwsze co zrobiłem po dojechaniu to kupiłem tego OMG lola. Nie potrzebuje, ale przekonaliście mnie wystarczająco

4 polubienia

Ja bym to zostawił w spokoju @6ghost9. Napisałbym do revoluta, liczył na cud i tyle.
Wiem, ze trochę wstyd, ze tysiaka żal, ze zwyczajnie chcesz sprawiedliwości, ale jak masz chodzić składać zeznania, dostawać polecone z policji i użerać się z tym jeszcze najpewniej latami, to moim zdaniem nie warto.
Kupiłeś sobie lekcje na przyszłość i na szczęście kosztowała Cię tylko tysiąc złotych.
IMO szkoda Twojego czasu i nerwów.

1 polubienie

Ciekawe przemyślenia, myślę że może to być miks wszystkiego w sumie. Co nie zmienia faktu, że nie jestem pierwszy, który się na to złapał, więc to ewidentnie pattern który powtarza się od lat.

I chyba dlatego nie powinno się tego odpuścić @piotrek69 - bo jeżeli będę kolejną osobą, która nic z tym nie zrobi, to on będzie to robił dalej. A tutaj może chociaż mu Revo zablokują…

Prawdopodobnie zgłoszę na policję mailowo, bo mają specjalny mail dla cyberbezpieczeństwa.

Przynajmniej będę miał poczucie, że zrobiłem wszystko co w mojej mocy, żeby ziomka zatrzymać.

12 polubień

Ulubiona aplikacja iOS w 2022: Fitbod

Ulubiona aplikacja Mac w 2022: Raycast

Gra roku 2022: Elden ring - gra, która sprawiła ze zrozumiałem o co chodzi w soulsach i dzięki której przeszedłem wszystkie soulsborny w tym roku

Gra na iOS roku 2022: Marvel Snap - IMHO najlepsza casualowa karcianka ever

Film/serial roku 2022: Top Gun/ Andor

Produkt Apple roku 2022: Apple Watch Ultra

Produkt nie-od-Apple roku 2022: Ninja blender/robot kuchenny/ rzecz albo jakikolwiek solidny robot kuchenny. Dalej nie wiem jak ja bez tego żyłem tak długo

Porażka roku 2022: LA Lakers w sezonie 2022/2023

Podcast roku 2022: Samiec Beta

2 polubienia

Ja też zaraz po przesłuchaniu darka kupiłem omg lola i też nie wiem po co, ale przynajmniej w końcu sprawdzę o co w tym Mastodonie chodzi ¯_(ツ)_/¯.

Muszę się odezwać i w sprawie fotografii analogowej zachęcić @pawelorzech do spróbowania wywoływania filmów w domu!

W przypadku fotografii czarno-białej nie jest to ani droga, ani zbyt trudna zabawa. W gruncie rzeczy jedynymi potrzebnymi rzeczami jest:

  • koreks (taki pojemnik do wywoływania filmu), który kosztuje trochę ponad stówkę nowy (Paterson z dwoma szpulami jest super i kosztuje ~130zł);
  • parę prostych pojemników na płyny - można na początek wziąć coś co w kuchni leży nieużywane;
  • miarka do odmierzenia wywoływacza - ja korzystam ze strzykawki z miarką dodawanej do syropów dziecięcych :slight_smile:
  • waga kuchenna;
  • chemia, której na start nie trzeba dużo: wywoływacz (mała butelka rodinala, który jest wg mnie idealny na start kosztuje z 20zł i starcza na przynajmniej 20 filmów) oraz utrwalacz (najtańszy chyba fomafix kosztuje z 20zł za pół litra, które wystarczy na dłużej niż wywoływacz);

Dodatkowo takie oczywistości jak nożyczki, woda i pomieszczenie bez światła.

Alternatywą do konwencjonalnej chemii fotograficznej jest monobath (np. Cinestill DF96), ale osobiście nie polecam. Efekty są gorsze, mniej przy tym satysfakcji i jest drożej.

W przypadku fotografii kolorowej jest to już zdecydowanie bardziej skomplikowana zabawa, bo chemiczny jest dużo więcej, trzeba dokładnie kontrolować temperaturę i w przypadku nawet drobnych błędów pojawiać się będą problemy z balansem kolorów na wywołanych fotografiach. Chemia do filmów kolorowych jest chyba też trochę mniej bezpieczna i trzeba się z nią ostrożniej obsługiwać.

Czerwone światło o którym rozmawialiście w podkaście jest używane w ciemniach głównie w przypadku wywoływania papieru fotograficznego - powiększeń. Taki papier jest mniej wrażliwy na światło, dlatego można korzystać ze specjalnych lamp. W przypadku filmów nie powinno się tego robić, wyjątkiem są czarno-białe filmy ortochromatyczne (np. Ilford Ortho Plus), które są mniej wrażliwe na światło czerwone. Natomiast wywołując film przy pomocy koreksu 90% procesu przebiega przy normalnym świetle. Od światła trzeba uciekać jedynie na czas ładowania filmu do koreksu.

6 polubień

wywolywania samodzielnie filmow nigdy nie robilem, ale wywolywanie zdjec na powiekszalniku mialo swoja magie. Lubilem tez suszenie na suszarce i obcinanie brzegow gilotynka. Jednak po wejsciu fotografii cyfrowej z ulga pozbylem sie analogowego balastu. Moj pierwszy aparat cyfrowy to byl Canon A10 z karta 8MB. Wchodzilo na to okolo 40 zdjec w jakiejs smiesznej rozdzielczosci. Jedne wakacj robilem analogiem i ta cyfrowka, a po zakupie wiekszej karty analog poszedl do szafy i tkwi tam do dzisiaj. Ja tam w zdjeciach analogowych widze same wady, ale szanuje jak ktos chce tego sprobowac. Szacuje ze zapalu starczy na max rok, a potem w podcascie uslyszymy o powrocie do iPhonowego aparatu.

5 polubień

Ulubiona aplikacja iOS w 2022: Castro (https://castro.fm/)

Ulubiona NOWA aplikacja iOS w 2022: Remind Me Faster (‎Remind Me Faster on the App Store)

Ulubiona aplikacja Mac w 2022: RayCast (https://www.raycast.com/)

Ulubiona NOWA aplikacja Mac w 2022: ARC (https://arc.net/)

Gra roku 2022: Elden Ring (https://en.bandainamcoent.eu/elden-ring/elden-ring)

Gra na iOS roku 2022: Literalnie (https://literalnie.fun/)

Film/serial roku 2022: Chłopcy z Katolickiej Szkoły (Chłopcy z katolickiej szkoły (2021) - Filmweb) / Station Eleven (Stacja Jedenasta (Serial TV 2021- ) - Filmweb)

Książka roku 2022: Rufus Wierzbicki - AMERICANA. Straszni ludzie z bronią (Americana. Straszni ludzie z bronią (MIĘKKA))

Produkt Apple roku 2022: MacBook Air M2 (MacBook Air with M2 chip - Apple)

Produkt nie-od-Apple roku 2022: Kindle Paperwhite (https://amzn.eu/d/bGqcUF5) i majtki Mons Royale HOLD 'EM SHORTY BOXER (Hold 'em Shorty Boxer - Black - Mons Royale Europe)

Najgorszy gadżet / największe rozczarowanie: kompatybilność ApplePencil z The iPad (New iPad Only Supports First-Gen Apple Pencil, Requires Adapter to Charge - MacRumors)

Porażka roku 2022: HBO app (jakby się nie nazwali to nie zrobili jeszcze aplikacji pozwalającej cieszyć się filmem/serialem)

Podcast roku 2022: Drzazgi Świata (http://www.drzazgiswiata.pl/)


Paweł:

Ulubiona aplikacja iOS w 2022: Reeder
Ulubiona NOWA aplikacja iOS w 2022: Ivory
Ulubiona aplikacja Mac w 2022: CleanShotX
Ulubiona NOWA aplikacja Mac w 2022: RayCast
Gra roku 2022: Szczelanie
Gra na iOS roku 2022: Pewno jakieś DragonBalle
Film/serial roku 2022: Jakiś Marvel?
Książka roku 2022: -
Produkt Apple roku 2022: iPhone 11
Produkt nie-od-Apple roku 2022: Automatyczne zasłony
Najgorszy gadżet / największe rozczarowanie: -
Porażka roku 2022: -
Podcast roku 2022: Dubai Friday


Wojtek:

Ulubiona aplikacja iOS w 2022: Apollo
Ulubiona NOWA aplikacja iOS w 2022: -
Ulubiona aplikacja Mac w 2022: -
Ulubiona NOWA aplikacja Mac w 2022: ARC
Gra roku 2022: Szczelanie i bieganie
Gra na iOS roku 2022: Pewno coś na kibelek
Film/serial roku 2022: Polskie The Office
Książka roku 2022: -
Produkt Apple roku 2022: iPhone 11
Produkt nie-od-Apple roku 2022: pewno jakieś Elgato
Najgorszy gadżet / największe rozczarowanie: Aczapka, bo dalej nie wyszła
Porażka roku 2022: Grafiki na Twitch
Podcast roku 2022: Everything is Alive

1 polubienie

Androidowo-linuxowy jestem, więc trochę będzie pozmieniane

Ulubiona aplikacja Android w 2022: AntennaPod
Ulubiona NOWA aplikacja iOS w 2022: Cofi
Ulubiona aplikacja Mac w 2022: Emacs
Ulubiona NOWA aplikacja Mac w 2022: Ferdium
Gra roku 2022: Super Mario Odyssey (wiem, spóźniony jestem)
Gra na iOS roku 2022: N/A
Film/serial roku 2022: JoJo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean
Książka roku 2022: How to take smart notes - Sonke Ahrens
Produkt Apple roku 2022: Mac Studio - chciałbym coś takiego nie-od-apple
Produkt nie-od-Apple roku 2022: Pixel 6A
Najgorszy gadżet / największe rozczarowanie: mini rower stacjonarny - niekompatybilny ze mną
Porażka roku 2022: Pisanie inżynierki
Podcast roku 2022: Brzmienie świata z lotu Drozda

Dziś dopiero przesłuchałem i muszę zatrzymać się na przypadku @6ghost9.

Też zostałem wyrolowany na kasę. Historia inna, ale ma też trochę podobieństw. Teraz też mam wrażenie, że mogłem lepiej sprawdzić gościa, ale mając jego prawdziwe dane (gość jest zameldowany na moim osiedlu (:smiling_face_with_tear:) i umowę z firmą czułem się bezpieczny. U mnie akurat chodziło o stolarza. Koleś wisi mi 3k za to, że nie wykonał mebla i nie zwrócił całości zaliczki. Ale to chyba teraz dosyć popularne z tego co widziałem w necie.

Mechnizm podobny, bo dał linka do jakichś prac, opowiadał czego nie robił. Potem tłumaczył się problemamy zdrowotnymi. Prosił o więcej czasu. A że ja czas miałem to dałem mu szansę. Przyszedł raz nawet z samplem frontu. Kolejne prośby i groźby sprawiły, że część oddał, ale wciąż nie dostałem całości. Wciąż też nie wiem ile w tym było prawdy, czy od początku ściema na stopro.

Ale ja poszedłem dalej, bo pozwałem gościa i ma prawomocny wyrok sądu za głupie 3k. Beż żadnych ruchów obronnych z jego strony zajęło to ROK i to przez znajomą kancelarię. Teraz dopiero poszło to do komornika. Średnio wierzę, że odyskam kasę, ale chciałem mu utrudnić życie. Zaraz okaże się, że wszystko ma na żonę.

U nas to nic tylko kraść, bo prawo jest po stronie przestępców i trzeba być mocno zdeterminowanym, żeby coś odzyskać.

3 polubienia

Jak tak patrze i czytam o tym w mediach to to jest jakaś plaga teraz w sektorze budowlano remontowym. Bardzo dużo takich wałów.

A przypadek Wojta przypomniał mi, że nie ma ludzi odpornych na przekręty. Możemy być pewni, że ogarniamy, ale scamerzy też są świadomi i ulepszają swoje techniki. Dlatego właśnie metoda “na wnuczka” ewoluowała w metodę “na policjanta”

1 polubienie

Fotografia cyfrowa jest obecnie pod prawie każdym względem lepsza od analogowej, to nie ulega wątpliwości. Cyfrowo jest łatwiej, szybciej, taniej. Natomiast ja się chyba jeszcze nie spotkałem z fotografem amatorem czy profesjonalistą, który robi jedynie zdjęcia analogowe. To jest zawsze jakiś dodatek, hobby, zabawa i raczej w taki sposób trzeba obecnie fotografię analogową traktować. Sam więcej zdjęć robię cyfrowo, szczególnie w przypadku kiedy biorę za to kasę. Oczywiście są dziedziny w których analog jest nadal dość popularny, ale to raczej wyjątki.

Kiedy w taki sposób traktujemy fotografię analogową, to nabiera ona trochę więcej sensu. Dla mnie najfajniejsze jest to, że zdjęć nie widzę przed wywołaniem. Wracam z wyjazdu i zdjęcia po raz pierwszy widzę kiedy w końcu znajdę chwilę na ich wywołanie. O podobnym przypadku @pawelorzech opowiadał chyba w przypadku zdjęć ze swojego wesela.
Poza tym super jest dla mnie sam manualny aspekt robienia zdjęć, potem ich wywoływania i skanowania/powiększania. Jasne że szybciej jest chwycić za cyfrówkę, ale przecież łatwiej jest też kupić czapkę w sieciówce niż sobie ją wydziergać. Tutaj zabawą jest cały proces, a nie sam efekt.

1 polubienie

@6ghost9 Ja też się dałem kiedyś zrobić na podobną kwotę, zamówiłem sobie szafki wiszące do garażu, strona z graficznym konfiguratorem, podajesz wymiary, kolor, ilość półek itd, pełen wypas. Zamówiłem, zapłaciłem, ale ani szafek, ani kontaktu ze sprzedawcą nie dane mi było zaznać. Dopiero po fakcie zacząłem szperać w internecie i znalazłem kilka historii takich jak moja, za to od tamtej pory szczegółowo sprawdzam każdy sklep internetowy przed zakupami, bez względu na kwotę :grinning:.

Ulubiona aplikacja iOS w 2022: Bound
Ulubiona NOWA aplikacja iOS w 2022: -
Ulubiona aplikacja Mac w 2022: Reeder
Ulubiona NOWA aplikacja Mac w 2022: Cron
Gra roku 2022: Lego Star Wars: The Skywalker Saga
Gra na iOS roku 2022: -
Film/serial roku 2022: -
Książka roku 2022: Brandon Sanderson „Zaginiony Metal”
Produkt Apple roku 2022: a wyszło coś dobrego od  w tym roku|?
Produkt nie-od-Apple roku 2022: Peak Design Everyday Sling 6L v2 (nie wiem, kiedy wyszło, ale ja kupiłem w 2022)
Najgorszy gadżet / największe rozczarowanie: karta Multilife
Porażka roku 2022: nie wiedzieć po co, kupiłem watch7
Podcast roku 2022: Kompot

Ulubiona aplikacja iOS w 2022: Raindrop
Ulubiona NOWA aplikacja iOS w 2022: Fantastical
Ulubiona aplikacja Mac w 2022: Agenda
Ulubiona NOWA aplikacja Mac w 2022: SnippetsLab
Gra roku 2022: -
Gra na iOS roku 2022: -
Film/serial roku 2022: The Batman / Top Gun: Maverick
Książka roku 2022: Peter V. Brett - Cykl Demoniczny (cała seria)
Produkt Apple roku 2022: Nie pokazali nic ciekawego imho
Produkt nie-od-Apple roku 2022: Peak Design Everyday Backpack
Najgorszy gadżet / największe rozczarowanie: Govee T2
Porażka roku 2022: Zapaść na rynku mieszkaniowym + inflacja
Podcast roku 2022: YesWas :wink: